Polecamy
Jak dbać o rolety zewnętrzne? Czym czyścić?
Porady domoweSprzątanie

Jak dbać o rolety zewnętrzne? Czym czyścić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o dom wymaga dużego zaangażowania ze strony gospodarzy. To ciągłe czyszczenie, konserwacja i ulepszanie urządzeń. Wszystko po to, by uczynić życie wygodniejszym. Jedną z takich prac jest konserwacja rolet zewnętrznych.

Rolety zewnętrzne znajdują się praktycznie w każdym domu. Chronią przed słońcem w upalne dni, przyczyniają się do zatrzymania ciepła w mieszkaniu w okresie zimowym. Ponadto dzięki nim wzrasta poziom bezpieczeństwa i ochrona prywatności. Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Regularna wymiana części w urządzeniach, konserwacja i dokładne czyszczenie to przepis na długotrwałe działanie bez zarzutu. 

  1. Jeśli jesteś posiadaczem rolet działających na napęd elektryczny, zanim zaczniesz pracę upewnij się, że rolety odłączone są od źródła zasilania. 
  2. Rozwiń roletę oraz dokładnie skontroluj, czy na jej płaszczyźnie nie znajdują się elementy, które przyczyniłyby się do zarysowania powierzchni.
  3. Jeśli takie występują, pozbądź się ich. Przetrzyj całość wilgotną ścierką, najlepiej wykonaną z mikrofibry. Możesz dodać odrobinę środka czyszczącego, jeśli tego wymaga sytuacja. 
  4. Nie korzystaj z silnych detergentów chemicznych. Mogą trwale uszkodzić rolety, odbarwić je lub przeszkodzić w poprawnym działaniu.
  5. Wytrzyj lamele ściereczką wykonaną z miękkiej tkaniny. Upewnij się, że nie znajdują się na niej wystające elementy, gdyż lamele bardzo łatwo porysować.

Jeśli jesteś posiadaczem myjki ciśnieniowej, śmiało użyj jej. Pamiętaj, by wszystko robić delikatnie, dbając, by ciśnienie wody nie było za wysokie. 

Uszczelki myj przynajmniej raz w roku, przy pomocy miękkiej, zwilżonej ścierki. Regularność czyszczenia zapobiegnie ich twardnieniu. To idealny moment na użycie preparatu do konserwacji. Tu z pomocą przyjdą produkty do uszczelek okiennych i samochodowych.

Taśmy i sznurki są w codziennym użyciu, dlatego na tych elementach osadza się najwięcej brudu. Jeśli chcesz zadbać o ich estetyczny wygląd, możesz użyć odrobiny proszku do prania lub kilku kropel płynu do zmywania.

Regularna konserwacja rolet

Standardowe czyszczenie to nie wszystko. Niezbędnym elementem konserwacji jest kontrola mechaniki rolet. Producenci zalecają dokładne sprawdzenie stanu co 2–3 lata. Oczywiście, jeśli zauważysz problemy z poprawnym działaniem, należy bezzwłocznie zgłosić się do profesjonalnej firmy zajmującej się konserwacją.

Czyszczenie rolet zewnętrznych nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jesteś w stanie zrobić to sam. Jeśli masz do czynienia z roletami automatycznymi, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną konserwację, możesz uszkodzić jeden z mechanicznych elementów. 

Możesz pokusić się o potraktowanie dolnej gumowej uszczelki środkiem natłuszczającym. To idealne rozwiązanie przed nadchodzącą zimą i niskimi temperaturami. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że usunąłeś śnieg z parapetu. W okresie zimowym nie korzystaj również ze środków konserwujących na bazie wody.

Kiedy myć rolety?

Rolety najlepiej myć w okresie,w którym nie występują przymrozki. Jeśli zdecydujesz się na mycie rolety wilgotną szmatką, możliwe, że nie zdąży wyschnąć i poszczególne elementy przymarzną w niskich temperaturach. Jeśli mieszkasz na terenach, na których występują duże stężenia smogu, staraj się unikać montowania jasnych rolet. Będą wtedy wymagały częstego czyszczenia i utrzymanie ich w dobrej kondycji może być problematyczne. 

Zdjęcie główne: Cody Doherty/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać dobry zamek do drzwi?
Jak wybrać dobry zamek do drzwi?
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego zamka do drzwi? Podpowiadamy!
Oczyszczanie organizmu na wiosnę – czy warto? Jak to zrobić?
Oczyszczanie organizmu na wiosnę – czy warto? Jak to zrobić?
Hit czy kit? Jakie są konsekwencje oczyszczania organizmu na wiosnę?
Jak gotować bób?
Jak gotować bób?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo przygotować bób, aby nie był zbyt miękki? Z nami dowiesz się, jak go ugotować, żeby w pełni wydobyć głębię jego smaku!
Ostatnie wpisy