Polecamy
Kuchenka indukcyjna wolnostojąca – jaką wybrać i czy warto?
Kupuj mądrze

Kuchenka indukcyjna wolnostojąca – jaką wybrać i czy warto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ma być nowocześnie, ale zarazem funkcjonalnie, nawet jeśli przestrzeń jest niewielka. Dziś popularnym rozwiązaniem wybieranym do kuchni jest kuchenka indukcyjna wolnostojąca. Jak ją wybrać?

Płyty indukcyjne są w ostatnim czasie bardzo popularne i lubiane, a to głównie z racji tego, że są bardzo bezpieczne. Jednak jeśli stajemy już przed wyborem kuchenki indukcyjnej, to pojawia się też dylemat, czy ma być ona wolnostojąca, a może jednak do zabudowy, niektórzy rozważają też jeszcze kupno kuchenki gazowej. Co wpływa na to, że lepiej postawić na indukcję?

Popularna indukcja. Więcej za niż przeciw?

Choć indukcja jest na czasie, to wciąż sporo osób nie decyduje się na zakup takiej kuchenki. Z czego wynikają takie decyzje? Na pewno w większości z niewiedzy i nieznacznego lęku przed tym, co nieznane. Ludzie przyzwyczaili się do kuchenek gazowych, są proste w obsłudze, a jeśli chodzi o indukcję, to obawiają się głównie sposobu jej użytkowania. Wydaje im się, że jest to sprzęt intuicyjny, a brak tradycyjnych palników gazowych trochę przeraża. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na zakup indukcji, to nigdy się nie przekonamy, jak prosta jest w obsłudze. A do tego wygodna i niosąca różne możliwości grzewcze, których nie zapewnia tradycyjna kuchenka gazowa.

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa płyta indukcyjna. W gruncie rzeczy ta technologia nie jest zbyt skomplikowana. Otóż pod szklaną płytą są zamontowane cewki indukcyjne, których zadaniem jest wytwarzanie zmiennego pola elektromagnetycznego. A jego zadaniem jest z kolei utrzymywanie ciepła w naczyniu, które umieścimy w wyznaczonym miejscu na płycie – w taki sposób dochodzi do gotowania. Jak widać, jest wzajemna symbioza między płytą a naczyniem, od którego pobiera ciepło. Nagrzane staje się jedynie to miejsce, w którym płyta styka się bezpośrednio z naczyniem, pozostała część płyty indukcyjnej pozostaje zimna.

Jakie zalety ma kuchenka indukcyjna? Najistotniejszym plusem wymienianym przez producentów, ale i użytkowników płyt indukcyjnych jest oszczędność energii. Do tego należy podkreślić, że energia podczas gotowania na indukcji jest wykorzystywana w 100%. Mało kto wie także, że sam proces gotowania na niej trwa o wiele krócej, niż miałoby to miejsce w przypadku gotowania na kuchence gazowej. 

Kolejną zaletą tego typu kuchenki jest niewątpliwie bezpieczeństwo. Otóż dużo mniejsze jest chociażby ryzyko poparzenia niż na kuchence gazowej, gdzie mamy ogień. Płyta nagrzewa się też w określonych miejscach, a nie w całości. 

Prosto jest też utrzymać płytę indukcyjną w czystości. Nie musimy martwić się o to, że jeśli w trakcie gotowania na płytę spadnie jakiś kawałek jedzenia, to się przypali, jak ma to miejsce w okolicach palników gazowych. 

Natomiast wśród wad płyty indukcyjnej wymienia się oczywiście jej koszt – który jest o wiele wyższy, niż jak byśmy zdecydowali się na kupno kuchenki gazowej – ale też niekiedy sposób jej działania. Chodzi tu o wytwarzanie pola magnetycznego, choć specjaliści zapewniają, że nie ma to żadnego wpływu na zdrowie człowieka.

Kuchenka indukcyjna wolnostojąca – hit w aranżacji kuchni? 

Popularne są kuchenki indukcyjne wolnostojące, ponieważ są łatwe w użytkowaniu, pasują zwłaszcza do wystroju kuchni połączonej z salonem, na tzw. wyspę. W sklepach z AGD mamy szeroki wybór wolnostojących kuchenek indukcyjnych. Są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach. To lepsza opcja niż kuchenka do zabudowy, zwłaszcza jeśli mamy kuchnię urządzoną w nowoczesnym (np. loftowym) stylu, gdzie przestrzeń gra dużą rolę. Taką kuchenkę wolnostojącą zawsze z łatwością przestawimy. Kupując kuchenkę indukcyjną wolnostojącą, warto zwrócić uwagę na wysokiej klasy piekarnik z wieloma funkcjami, co ułatwi nam znacznie przygotowywanie różnych dań.

zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy folia grzewcza jest oszczędna? Jak zoptymalizować koszty ogrzewania?
Czy folia grzewcza jest oszczędna? Jak zoptymalizować koszty ogrzewania?
Bierzemy zatem pod lupę matę i folię grzewczą, sprawdzając, czy są to rozwiązania opłacalne.
Jak wybrać idealne rośliny do twojego ogrodu – praktyczny poradnik
Jak wybrać idealne rośliny do twojego ogrodu – praktyczny poradnik
Odkryj idealne rośliny do Twojego ogrodu - z nami poznasz kluczowe kryteria wyboru oraz praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji. Ciesz się pięknem natury na wyciągnięcie ręki!
Jakimi kryteriami kierować się przy zakupie zabawek?
Jakimi kryteriami kierować się przy zakupie zabawek?
Dzięki zabawie, maluchy uczą się i rozwijają. Zobacz, czym kierować się kupując dziecku zabawki.
Ostatnie wpisy