Polecamy
Betonowa doniczka – jak ją zrobić?
DIY

Betonowa doniczka – jak ją zrobić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna i lato to doskonały moment na przesadzanie roślin. Warto wybierać te donice, które wykonane są z ekologicznego tworzywa. Pięknie będą prezentować się naczynia wykonane z bardzo modnego w tym sezonie betonu. Tylko jak wykonać je samodzielnie?

Beton – jak się z nim obchodzić?

Beton jest niezwykle wdzięcznym materiałem. Doskonale sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie i w mieszkaniu. Nada pożądany od kilku sezonów surowy styl. Można oczywiście nabyć gotowe wykonane z betonu doniczki, ale może lepiej wykonać je samodzielnie? Dostarczy to wiele zabawy i satysfakcji.

Taką formę aktywności można wykorzystać również jako uatrakcyjnienie dnia najmłodszym. Dodatkowo naczynie można dobrać konkretnie pod rośliny, które trzeba przesadzić. Co ważne, betonowe doniczki DIY nie wymagają dokładności w wykonaniu. 

Rośliny wyglądają bardzo atrakcyjnie w betonowych donicach, tworzą z nowoczesnymi wnętrzami spójną całość. Donice z betonu są również wyjątkowo trwałe, można je dowolnie przyozdobić oraz podarować na prezent. Ich czyszczenie także nie jest wymagające, wystarczy czysta woda i gąbka. 

Wykonanie większej donicy jest trudniejsze, ale świetnie nada się dla małych iglaków. Małe formy sprawdzą się w łazience lub w kuchni np. na świeże przyprawy.

Jak wykonać betonową donicę?

Donicę z betonu wykonuje się zazwyczaj przy użyciu wiadra po środkach do malowania ścian. Potrzebne będą:

  • mieszanka betonowa;
  • większe wiadro np. po farbie do wnętrz;
  • mniejsze wiadro – warto jednak pamiętać, że aby duża donica była trwała, dno powinno mieć przynajmniej 5–7 cm grubości. Przy mniejszej wystarczy, gdy będzie miało ono jedynie 1 cm;
  • piasek;
  • olej;
  • gumowe rękawice;
  • większy kamień, który posłuży jako obciążnik;
  • mała łopatka;
  • taśma lub sznurek.

Wykonanie donicy betonowej

  1. Opakowanie mieszanki betonu kryje instrukcję przygotowania idealnego roztworu w płynnej formie. Należy zastosować się do tego przepisu.
  2. Kolejno trzeba natłuścić olejem, np. roślinnym, wewnętrzne ściany większego wiadra oraz zewnętrze mniejszego.
  3. Przy użyciu małej łopatki umieszczamy płynną mieszankę betonową do połowy dużego wiaderka.
  4. Małe wiadro trzeba wstawić w środek masy znajdującej się w większym pojemniku. Między jednym a drugim dnem powinno się znajdować 5 cm betonu. Będzie stanowić dno doniczki. Do mniejszego wiaderka należy włożyć obciążenie, a sznurkiem lub taśmą połączyć obydwa pojemniki tak, aby mniejsze pozostało w płynnym betonie.
  5. Naczynia muszą pozostać połączone aż do momentu zastygnięcia betonu. Zazwyczaj trwa to od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Warto sprawdzać co jakiś czas, czy roztwór zesztywniał, można użyć do tego drewnianego patyczka.
  6. Po zastygnięciu mniejsze wiaderko należy wyjąć z większego, całą operację ułatwi uprzednie posmarowanie go olejem. W razie potrzeby można również rozciąć pojemnik.
  7. Wystarczy już tylko odczekać, aby beton dokładnie wysechł. Kolejno trzeba wywiercić kilka otworów w dnie donicy, aby nadmiar wody miał właściwy odpływ. Na koniec pozostaje przyozdobić donicę wedle uznania. Można użyć do tego muszelek, farby akrylowej, połamanych płytek czy szkiełek. Surowy wygląd naczynia również będzie miał swój wyjątkowy urok.

Złote rady

Nie każdy będzie chciał wykonać okrągłą donicę. Jest to bez wątpienia najprostsza i najczęściej stosowana forma. Istnieją jednak inne, równie sprytne sposoby. 

Kwadratowa donica z betonu

Betonową mieszankę należy umieścić w grubym kartonowym pudle lub drewnianej skrzyni. Do jej wnętrza trzeba włożyć mniejszy pojemnik o tym samym kształcie. Konieczne jest pozostawienie odpowiedniej przestrzeni – tak jak w przypadku donicy z wiaderka. Zawsze trzeba pamiętać o nasmarowaniu pudełek olejem. Można je też dodatkowo zabezpieczyć przed nasiąkaniem, wystarczy umieścić drewniane deseczki w ich wnętrzu. Po zastygnięciu należy usunąć pojemniki, tak jak w przypadku pierwszego pomysłu na donicę z betonu.

Betonowa miska

Do wykonania betonowej miski posłużą dwie miski (mniejsza i większa), które pozwolą na wykonanie wielu ciekawych naczyń. Cały proces wygląda jak w poprzednich przypadkach.

Betonowe donice zachwycą każdego estetę i pozwolą na dowolne zmiany w wyglądzie ogrodu lub domu.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać dobre nagłośnienie do domu?
Jak wybrać dobre nagłośnienie do domu?
Jak wybrać odpowiednie nagłośnienie do domu? Co wziąć pod uwagę i jakimi aspektami się kierować?
Jak zmienić wygląd pomieszczeń przy użyciu taśmy LED?
Jak zmienić wygląd pomieszczeń przy użyciu taśmy LED?
W dobie rosnących rachunków za prąd nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jak zatem oświetlić pomieszczenia, żeby było to ekonomiczne i zarazem ekologiczne? I jak osiągnąć niesamowite efekty świetlne przy użyciu niewielkich środków? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania to koniecznie przeczytaj kolejne akapity.
Jaki rodzaj nawierzchni wybrać?
Jaki rodzaj nawierzchni wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj nawierzchni wybrać dla swojej przestrzeni zewnętrznej, istnieje wiele różnych opcji do rozważenia. Wybór odpowiedniej nawierzchni jest ważny, ponieważ wpływa na funkcjonalność, estetykę i trwałość przestrzeni.
Ostatnie wpisy