Polecamy
Jak zrobić tanią ścieżkę w ogrodzie?
Ogród i taras

Jak zrobić tanią ścieżkę w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ścieżki w ogrodzie są elementem małej architektury ogrodowej. Dlaczego są takie ważne? Z jakich materiałów można wykonać tanią ścieżkę ogrodową?

Planowanie ścieżki w ogrodzie

Wytyczenie ścieżek ogrodowych jest bardzo ważne. Nie może ich być zbyt mało, ponieważ nie będą spełniały swojej funkcji. Należy pamiętać, że im więcej ścieżek, tym mniej powierzchni trawnika. Dlatego układ ścieżek musi być zaplanowany bardzo racjonalnie i należy wziąć pod uwagę lokalne uwarunkowania.

Ilość ścieżek powinna być dopasowana do wielkości ogrodu. Przyjmuje się, że jeśli ogród ma mniej niż 10 a, to ścieżek nie może być wiele i muszą być odpowiednio wąskie. Architekci krajobrazu projektując ścieżki ogrodowe przyjmują, że jeśli ścieżką będą poruszały się dwie osoby, to musi mieć ona szerokość 120–150 cm. Jeśli ścieżką będzie poruszała się jedna osoba, to powinna mieć ona szerokość o połowę mniejszą, czyli 60 do 75 cm.

Dlaczego ścieżki ogrodowe są ważne?

Dzięki ścieżkom można bezpiecznie chodzić po ogrodzie, nie depcząc przy tym roślin oraz nie wydeptując trawy. Oprócz praktycznych funkcji są bardzo estetyczne – dzięki nim ogród staje się ładniejszy.

7 pomysłów na tanią ścieżkę w ogrodzie

1. Ścieżka ze żwiru

Żwirowe ścieżki są bardzo ładne i tanie. Choć ich budowa wymaga zastosowania ograniczników, to pasują do każdego stylu ogrodu. Niestety ścieżki żwirowe lubią się zapadać, dlatego przed wykonaniem takiej ścieżki należy wykonać podbudowę np. z gruzu.

Prawidłowo wykonaną ścieżkę zaczyna się od wykopania ziemi na głębokość około 25 cm. Następnie do wykopu należy wsypać warstwę gruzu lub tłucznia na wysokość 10–15 cm, którą należy ubić i nałożyć na nią geowłókninę. Na tak przygotowaną powierzchnię należy wysypać piasek wymieszany ze żwirem.

2. Ścieżka z kamyczków

Ścieżka ogrodowa z kamyczków jest tania i bardzo ładnie się prezentuje. Do jej wysypania należy wybrać najbardziej nieregularne kamienie. Ścieżkę z kamyczków należy wykonać na podbudowie np. z gruzu.

3. Ścieżka z kamienia

Kamienne ścieżki są tanie i proste do wykonania. Jeśli zostaną ułożone z dużą starannością, to nie będą w przyszłości potrzebowały żadnej konserwacji ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ścieżkę ogrodową najlepiej wykonać z dużych, płaskich kamieni lub kamiennych płyt.

Duże kamienie świetnie sprawdzą się w ogrodach leśnych i wiejskich – idealnie wtapiają się w naturalne otoczenie. Do takiej ścieżki niezbędne jest wykonanie podbudowy, ponieważ kamienie lubią się zapadać.

4. Drewniana ścieżka ogrodowa

Drewniana ścieżka ogrodowa jest tania i szybka do wykonania, lecz należy pamiętać o jej regularnej impregnacji. Gdy drewno jest regularnie impregnowane, taka ścieżka może służyć przez długie lata.  

Bardzo ciekawie wygląda ścieżka wykonana z plastrów drewna (można zakupić je na tartaku). Plastry przed ułożeniem należy odpowiednio zaimpregnować pod ciśnieniem.

5. Ścieżka z kory ogrodowej

Ścieżka wykonana z kory ogrodowej jest tania i bardzo efektowna. Wadą tego rozwiązania jest niewielka trwałość. Ścieżek z kory nie należy stosować w miejscach często uczęszczanych, ponieważ kora bardzo łatwo roznosi się po ogrodzie. Warto stosować ją na bocznych ścieżkach w słonecznych miejscach w ogrodzie, ponieważ w cieniu kora ulega butwieniu.

6. Płyty betonowe

Wykonanie ścieżki z płyt betonowych jest tanie i szybkie, nie wymaga również żadnych dodatkowych umiejętności. Płyty są równej długości, dzięki temu bardzo szybko się je układa. Jeden element kosztuje niecałe 10 zł za sztukę.

7. Grys

Ciekawym rozwiązaniem jest ścieżka z grysu, czyli specjalnie połamanego tworzywa. Przypomina ona kamyczki, lecz jest dużo stabilniejsza w chodzeniu. Wybierając grys do ogrodu należy liczyć się z tym, że jeśli w domu są dzieci, to kamyczki będą porozrzucane po całym ogrodzie.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zapakować rzeczy przy wyprowadzce?
Jak zapakować rzeczy przy wyprowadzce?
Wkrótce się przeprowadzasz? Podpowiadamy, co zrobić, żeby pakowanie stało się prostsze.
Jaki prezent na Dzień Mamy kupić?
Jaki prezent na Dzień Mamy kupić?
Dzień Matki to wyjątkowa okazja, by pokazać swoją miłość i przywiązanie. Dzięki temu artykułowi znajdziesz wspaniałe i niebanalne pomysły na podarunek dla Twojej mamy.
Jak wykorzystać plexi w domu? 4 pomysły
Jak wykorzystać plexi w domu? 4 pomysły
zkło akrylowe, czyli mówiąc potocznie plexi (pleksiglas), to tworzywo które zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Już od dawna plexi wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu, a ostatnio coraz częściej sięgają po nie również osoby aranżujące wnętrza, miłośnicy majsterkowania i różnego rodzaju hobbyści.
Ostatnie wpisy