Polecamy
Co wybrać – odkurzacz bezworkowy czy workowy?
Kupuj mądrze

Co wybrać – odkurzacz bezworkowy czy workowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Porównanie obu typów narzędzi do sprzątania pozostawia nas z dylematem. Odkurzacz bezworkowy mimo wszystko narazi nas na kontakt z wysypywanymi z pojemnika nieczystościami, workowy zaś wymaga regularnej wymiany wkładu. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Jak działają oba urządzenia?

Zdecydowanie bardziej popularne są odkurzacze workowe. Można przyjąć, że to tradycyjne rozwiązanie, które znane jest od lat. Odkurzacze bezworkowe zyskują sobie jednak coraz większą liczbę zwolenniczek i zwolenników. Warto pokrótce przyjrzeć się temu, jak działają oba rodzaje urządzeń do sprzątania. 

Odkurzacz workowy

Jak działa odkurzacz workowy? Czyszczenie takim urządzeniem jest możliwe dlatego, że wewnątrz działa kilkustopniowa sprężarka odśrodkowa. Jej napędzanie przebiega dzięki szybkobieżnemu silnikowi elektrycznemu. Zassany w ten sposób kurz – i inne elementy stałe – zostają zebrane w worku. Może być wykonany z papieru lub materiału, co przekłada się na jednokrotne lub wielokrotne wykorzystanie.

Odkurzacz bezworkowy

Na czym polega działanie odkurzacza bezworkowego? Bywa, że nazywa się je odkurzaczami cyklonowymi. Wyróżnikiem w tym przypadku jest zamontowany w urządzeniu przezroczysty pojemnik przeznaczony na magazynowanie zassanego kurzu. Fakt, że jest wykonany z plastiku, sprawia, że daje się go wykorzystywać wielokrotnie po opróżnieniu nieczystości. Pojęcie “odkurzanie cyklonowe” bierze się z faktu, że zassany wraz z powietrzem kurz wprowadzany jest w ruch wirowy. Siła odśrodkowa działa w taki sposób, że nieczystości są oddzielane od powietrza i trafiają do pojemnika. 

Wady i zalety odkurzacza workowego

Oba rodzaje sprzętu mają swoich zwolenników i przeciwników. Nietrudno też zgadnąć, że da się wyliczyć słabsze i mocniejsze strony każdego z wyborów. Jakie są zalety odkurzacza workowego?

Przede wszystkim zastosowanie worka do zbierania kurzu wpływa na bardzo dobry poziom filtracji przechodzącego przez niego powietrza. Wylicza się, że jest to poziom nawet 95%, czyli bardzo dobry. Usuwając taki worek, jesteśmy tylko w niewielkim stopniu narażeni na kontakt z kurzem i resztą nieczystości, co stanowi duży plus. Odkurzacz workowy jest też z reguły sprzętem, na który nie będą narzekać nasi sąsiedzi nawet w przypadku nocnego odkurzania – pracuje najczęściej dość cicho. 

Wady odkurzacza workowego? Przede wszystkim płacimy za każdy nowy worek, który jesteśmy zmuszeni wymieniać po napełnieniu. Łatwiej jest nam zassać do nieprzezroczystego worka i stracić coś cennego. Im bardziej pełny jest worek, tym mniejszą siłę ssania posiada odkurzacz.

Mocne i słabe strony odkurzacza bezworkowego

Wyliczanie zalet odkurzacza bezworkowego trzeba zacząć od oczywistego: nie musimy każdorazowo poświęcać środków na zakup nowego worka i czasu na jego montaż. Koszt eksploatacji urządzenia w długim okresie się zmniejsza. W tym przypadku siła ssania jest stała. Nie dochodzi do jej zmniejszenia pod wpływem nagromadzenia śmieci wewnątrz. W przezroczystym pojemniku łatwiej przyjdzie nam zauważyć choćby przypadkowe zassanie jakiegoś cennego przedmiotu. Co z wadami? Odkurzacz bezworkowy pracuje z reguły głośniej. Wyrzucając kurz i nieczystości z pojemnika, mamy z nimi bezpośredni kontakt. Cena samego urządzenia jest wyższa, zaś jakość wydalanego powietrza gorsza.

>> Zobacz też: Na co zwrócić uwagę wybierając patelnię?

Na co zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się na odkurzacz bezworkowy?

Istnieje szereg parametrów sprzętu, które trzeba uwzględnić podczas wyboru odpowiedniego dla nas modelu. Oczywiście zakładamy, że jest to wybór świadomy i racjonalny. Na co zwrócić uwagę?

  • pojemność pojemnika magazynującego kurz,
  • moc odkurzacza,
  • siłę ssącą urządzenia,
  • poziom emitowanego hałasu,
  • dodatkowe wyposażenie odkurzacza,
  • dostępność części zamiennych.

Jak podjąć decyzję?

Trudny wybór czeka każdą osobę, która zechce dobrze przygotować się do sprzątania mieszkania. Za oboma modelami przemawiają racjonalne argumenty. Sami powinniśmy zdecydować, czy bardziej zależy nam na filtracji powietrza, czy też na oszczędności pieniędzy. Istotne, żeby dobrze przemyśleć nasze preferencje. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie wykorzystywane są mapy geodezyjne?
Gdzie wykorzystywane są mapy geodezyjne?
Mapy geodezyjne to narzędzie nieocenione dla wielu dziedzin życia, w tym dla budownictwa, urbanistyki, ochrony środowiska, geologii, turystyki czy rolnictwa. Szczegóły znajdziesz także na http://geodraw.pl/oferta/pomiary-sytuacyjno-wysokosciowe/mapy-geodezyjne-rzeszow/.
Nowoczesne akcesoria na zimę do auta – prawdziwe hity!
Nowoczesne akcesoria na zimę do auta – prawdziwe hity!
Gadżety, które uczynią zimową podróż samochodem przyjemniejszą? Poznaj nasze propozycje!
Co zrobić z niedoskonałościami znalezionymi podczas odbioru?
Co zrobić z niedoskonałościami znalezionymi podczas odbioru?
W artykule pokażemy, co robić, gdy twój nowy dom nie jest tak idealny, jak byś sobie tego życzył.
Ostatnie wpisy