Polecamy
Jak przygotować grunt do prac budowlanych
Porady domowe

Jak przygotować grunt do prac budowlanych

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prace budowlane to duże wyzwanie samo w sobie, lecz przed ich rozpoczęciem należy zadbać jeszcze o wiele innych aspektów, które będą miały wpływ na przebieg robót. Przygotowanie gruntu pod budowę to dość długi i indywidualny dla każdej działki proces. Co należy zrobić przed pierwszymi pracami budowlanymi na działce i jak zadbać o teren, by był odpowiednim podłożem pod budowę? Podpowiadamy!   

Oczyszczenie terenu z drzew i krzewów   

Często zdarza się, że na działce, w miejscu, gdzie chcesz wybudować dom, znajdują się drzewa i krzewy, które to uniemożliwiają. O ile są to młode samosiejki, możesz po prostu je usunąć i skopać ziemię, by usunąć pozostałości roślin. Jeśli są to jednak duże, dorosłe drzewa lub krzewy, na ich wycięcie trzeba uzyskać pozwolenie z urzędu. Decyzja na wydanie takiej zgody może trwać nawet kilka tygodni, dlatego warto zadbać o formalności z wyprzedzeniem. Jeśli drzewo było dorosłe i duże, jego korzenie prawdopodobnie rozciągają się jeszcze daleko poza pniem, więc poza samym ścięciem drzewa, należy usunąć także większość korzeni, by nie wybijały one pod fundamentami. Takie prace należy wykonać w pierwszej kolejności, by nie kolidowały później z resztą robót podczas budowy.   

Wyrównanie terenu  

Nie sposób znaleźć idealnie prostej i równej działki budowlanej. Jeśli chcesz na danym obszarze postawić budynek, musisz ten teren najpierw wyrównać i przygotować pod zabudowę. Wszelkie nierówności gruntu i załamania terenu muszą być wygładzone, aby stawiane w nich fundamenty były stabilne i nie pękały. Zarówno wzniesienia, jak i zgłębienia na działce będą stanowiły bardzo duży problem podczas budowania, a tym bardziej po kilku latach od budowy domu. Przez nawet niewielkie nierówności, dom może zacząć się osuwać, a jego ściany pękać, przez nieproporcjonalne napięcia i obciążenia murów i fundamentów. 

Osuszenie gruntu  

Jeśli działka znajduje się na podmokłym terenie lub w pobliżu podziemnych źródeł wody, należy ją przed budową osuszyć. Mocno wilgotny grunt nie jest najbardziej stabilnym podłożem pod stawianie budynków. Dom może zacząć się zapadać i osuwać w ziemi, a w skrajnych przypadkach nawet migrować lub się zawalić. Na takiej działce należy przeprowadzić osuszanie, czy też odwadnianie terenu. Polega ono na odprowadzeniu wody spod ziemi za pomocą instalacji igłofiltrowej, która pozwala na sprawne odpompowanie wilgoci. Więcej na temat działania oraz zastosowania pomp igłofiltrowych w budownictwie i do osuszania gruntu, dowiesz się ze strony https://hamer.pl/odwodnienia-wykopow/.   

Fot.: Roger Brown/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Które mrożone warzywa wykorzystywać zimą?
Które mrożone warzywa wykorzystywać zimą?
Mrożonki to idealna alternatywa dla świeżych owoców i warzyw. Ze względu na bogactwo składników mineralnych i niską kaloryczność warzywa uznawane są za podstawę zdrowej i zbilansowanej diety.
Jak panele fotowoltaiczne Full Black mogą przyczynić się do ekologicznej produkcji energii?
Jak panele fotowoltaiczne Full Black mogą przyczynić się do ekologicznej produkcji energii?
Dowiedz się, jak panele fotowoltaiczne Full Black pomagają w ekologicznej produkcji energii, zmniejszając nasz ślad węglowy i sprzyjając zielonemu stylowi życia.
Płyta ceramiczna czy indukcyjna?  Wady i zalety płyt grzewczych
Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Wady i zalety płyt grzewczych
Na co zwrócić uwagę, by cieszyć się wygodnym, tanim i bezpiecznym gotowaniem
Ostatnie wpisy