Polecamy
Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie tanim kosztem?
Ogród i taras

Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie tanim kosztem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród to miejsce, w którym odpoczywamy – spędzamy w nim bardzo dużo czasu, szczególnie wiosną i latem. Warto więc pielęgnować go najlepiej, jak potrafimy. Ścieżki, które w nim wytyczamy, zapobiegają niszczeniu trawnika i roślinności, którą uprawiamy. W jaki sposób wykonać dróżki i nie wydawać pieniędzy na kosztowne materiały? 

Do wykonania ścieżek ogrodowych, które proponujemy, nie potrzeba wiele czasu, pieniędzy ani wysiłku. Wystarczą chęci, pomysł oraz narzędzia, które ma w garażu każdy z nas, czyli: łopatka, grabie, metrówka. Materiałem, który prawdopodobnie będziemy musieli wykorzystać w przypadku każdej ze ścieżek, będzie agrotkanina. Dzięki niej zapobiegniemy rozwojowi niechcianej roślinności na powierzchni naszej ścieżki. 

Pomysły na ścieżkę ogrodową

Ścieżka z piasku 

Piasek to materiał, który jest bardzo łatwo dostępny i przede wszystkim tani. Możemy wybrać jego rodzaj oraz ziarnistość. Dodatkowo wygląda on po prostu bardzo estetycznie, pod warunkiem, że zostanie we właściwy sposób zaaranżowany w naszym ogrodzie. Granicę ścieżki usypanej z piasku można zabezpieczyć na przykład kamieniami ozdobnymi czy chociażby małymi pieńkami z drewna ułożonymi blisko siebie wzdłuż dróżki.

Podesty ogrodowe

Ścieżka zbudowana z podestów ogrodowych bez dwóch zdań prezentuje się bardzo ciekawie i jest, co ważne, niezwykle funkcjonalna. Do jej ułożenia potrzebne będą popularne podesty ogrodowe, które możemy zakupić w sklepach budowlanych. Solidny i schludny wygląd takiej dróżki zauroczy każdego. 

Ścieżka ogrodowa z kory

Jednym z tańszych pomysłów do wykonania alejki ogrodowej, który możemy zastosować w naszym ogrodzie, jest ścieżka z kory. Ten materiał zawsze prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Kora chroni glebę. Kora sosnowa dodatkowo hamuje rozwój chwastów, co jest ważne przy projektowaniu funkcjonalnych dróżek w ogrodzie. Nie chcemy przecież co chwilę w sezonie letnim przysparzać sobie dodatkowych obowiązków. Kawałki kory są miękkie, doskonale sprawdzą się więc jako podłoże, po którym stąpamy.

Nawet dzieci, które bawią się w ogrodzie, w razie bezpośredniego upadku na korę nie zrobią sobie dużej krzywdy. Warto jednak zauważyć, że kora z czasem będzie ulegała zniszczeniu, więc by zachować jej właściwości, należy co jakiś czas uzupełniać ścieżkę, która będzie wyłożona właśnie tym materiałem. Wykorzystanie kory zapewnia delikatne i naturalne wykończenie.

Plastry z drewna

Kolejnym świetnym materiałem, który nie jest zbyt kosztowny, są plastry z drewna. Ich ułożenie blisko siebie na wyznaczonej wcześniej i specjalnie przygotowanej przestrzeni sprawi, że ogród nabierze wyrazistego i eleganckiego wyglądu. Co ważne, plastry z pni drzew możemy zakupić już gotowe w sklepie, ale również (jeżeli posiadamy odpowiednie narzędzia, umiejętności i wiedzę) wykonać całkowicie samodzielnie. 

Ścieżka ogrodowa z kamienia (żwiru)

Tanim materiałem, który możesz wykorzystać do stworzenia ścieżek w ogrodzie, jest kamień. W zależności od upodobania może być on bardzo drobny (wówczas budujesz ścieżkę, podobnie jak w przypadku tej z piasku) lub większy. Minusem takiej ścieżki może być osuwanie się żwiru, jeżeli nie będzie on w odpowiedni sposób zabezpieczony.

W tym przypadku bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej podbudowy pod nim. Brzegi chodnika warto obramować specjalnymi krawężnikami do ścieżek ogrodowych lub po prostu większymi kamykami. Zapobiegnie to osypywaniu się żwiru poza granice ścieżki. 

Ścieżka z betonowych bloków

Rozwiązaniem, które również warto rozważyć, są betonowe bloki. Ułożenie ścieżek z tego materiału nie jest drogim i czasochłonnym przedsięwzięciem. Nie każdego jednak uzyskany za pomocą tego budulca efekt usatysfakcjonuje. Beton to bardzo trwały i stosunkowo łatwy w utrzymaniu materiał. Grubość betonowych bloków to ich duży atut, gdyż nie musimy się przejmować, tak jak w przypadku wszystkich pozostałych materiałów, poziomowaniem.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zamontować panel lamelowy? Wyjaśniamy krok po kroku
Jak zamontować panel lamelowy? Wyjaśniamy krok po kroku
Z montażem paneli lamelowych powinien poradzić sobie nawet niezbyt doświadczony majsterkowicz. Sprawdź, jak to zrobić!
Prezent dla miłośnika win – propozycje
Prezent dla miłośnika win – propozycje
Szukasz niebanalnego upominku dla miłośnika win? Sprawdź nasz mały poradnik, który pomoże Ci znaleźć idealny prezent dla winoholika.
Tablica manipulacyjna – krok po kroku zrób ją sam
Tablica manipulacyjna – krok po kroku zrób ją sam
Tablice manipulacyjne to produkt bliski sercu każdego rodzica. Mając dziecko, prędzej lub później taka tablica pojawi się w twoim domu. Jest to nieoceniona pomoc w rozwoju zdolności manualnych i poznawczych dziecka, zapewniając mu kreatywne zajęcie na długie godziny.
Ostatnie wpisy