Polecamy
Tablica manipulacyjna – krok po kroku zrób ją sam
DIY

Tablica manipulacyjna – krok po kroku zrób ją sam

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Tablice manipulacyjne to produkt bliski sercu każdego rodzica. Mając dziecko, prędzej lub później taka tablica pojawi się w twoim domu. Jest to nieoceniona pomoc w rozwoju zdolności manualnych i poznawczych dziecka, zapewniając mu kreatywne zajęcie na długie godziny. Osoby, dla których temat zabawek dla dzieci jest zupełnie obcy, mogą nie wiedzieć, jak zbudowana jest tablica manipulacyjna i do czego służy. Pragnąc im to wyjaśnić, należy wyobrazić sobie płytę ze sklejki, do której przymocowane są różnego rodzaju ruchome i nieruchome elementy, wydające charakterystyczne odgłosy. Mogą być to koła zębate, części, narzędzia, gadżety sensoryczne oraz wiele innych. Tablice manipulacyjne różnią się także między sobą rozmiarami i jakością wykonania. Decydując się na zakup jednej z takich tablic, należy mieć pewność, że elementy są do niej solidnie przymocowane i nie grożą odpadnięciem. Jeśli cena zabawek edukacyjnych jest dla ciebie zbyt wysoka, to pamiętaj, że zawsze możesz zdecydować się na samodzielne wykonanie tablicy manipulacyjnej.

Jak samemu stworzyć tablice manipulacyjne?

Mając podstawowe umiejętności w majsterkowaniu i dysponując najważniejszymi urządzeniami warsztatowymi, każdy we własnym zakresie jest w stanie stworzyć tablice edukacyjne dla swoich dzieci. Jak tego dokonać i co będzie potrzebne?

Lista rzeczy niezbędnych, by wykonać tablicę manipulacyjną

  1. Płyta ze sklejki wodoodpornej dowolnego formatu, np. 50×80 cm;
  2. Tkanina do obicia tablicy lub farba;
  3. Zszywacz;
  4. Wkręty;
  5. Wkrętarka;
  6. Klej uniwersalny;
  7. Elementy, które zostaną przymocowane do tablicy.

Największym wyzwaniem dla osób, chcących samodzielnie stworzyć tablicę manipulacyjną, jest wybór przedmiotów, które zostaną do niej przymocowane. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Elementy codziennego użytku

Mogą to być na pozór nic nieznaczące przedmioty, którymi jednak dzieci chętnie się bawią. Nakrętki od butelek i słoików, pędzle, kredki, pudełeczka po zapałkach. Wszystko, co wymaga otwierania i zamykania, wprawiania w ruch, zatrzymywania oraz manipulowania przy nich, idealnie sprawdza się do zastosowania w tablicach. Do tablicy manipulacyjnej można także przymocować dotychczasowe zabawki dziecka, takie jak maskotki, klocki i figurki. Zabawa nimi w innej pozycji niż dotychczas może dla dziecka być całkiem niemałym wyzwaniem i  dawać nową radość z używania tej samej, dobrze znanej rzeczy.

Jak tablice edukacyjne wpływają na dzieci?

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy tablice manipulacyjne są przydatne dzieciom, powinien zapoznać się z niżej wymienionymi argumentami, przemawiającymi za ich zakupem lub wykonaniem.

  • Dziecko zajęte tablicą manipulacyjną świetnie się rozwija — tablice trenują koordynację ręka oko, dzięki czemu dziecko szybciej uczy się chwytać rzeczy i pewnie nimi posługiwać. Łatwiej jest mu sięgnąć po mniejsze przedmioty, co tym samym ułatwia mu odnajdywanie się w coraz to nowym świecie.
  • Tablice zapewniają dobrą zabawę — jeżeli dotychczasowe zabawki już znudziły się dziecku, to pora, aby dać im nowe życie. Doskonale wiemy, jak szybko dzieciom powszednieją rzeczy, które widzą na co dzień. Wystarczy je na pewien czas schować, a następnie przymocować do tablicy i podarować ją dziecku.
  • Dzieci trenują małą motorykę — od najmłodszych lat dzieci powinny bawić się zabawkami i przedmiotami, które są dla nich bezpieczne, a jednocześnie rozwijają małą motorykę. Idealnie do tego celu nadają się włączniki elektryczne, które również można przymocować do tablic manipulacyjnych. Dzieci trenują na nich swoje zmysły i podświadomie są zachęcane do odkrywania rzeczy, które do tej pory były dla nich obce i nieznane.
  • Rozwijają kreatywność — wystarczy ukończony roczek, aby dziecko mogło bawić się tablicą manipulacyjną i trenowało swoją samodzielność i wyobraźnię. Maluch, ucząc się tego, jak działają poszczególne elementy, wyrabia w sobie zdolności poznawcze.

Kupować w sklepie czy robić samemu tablicę manipulacyjną?

Naszym zdaniem, jeśli tylko ktoś ma odpowiednie umiejętności, narzędzia, chęci i czas, bez najmniejszych problemów poradzi sobie z samodzielnym stworzeniem tablicy manipulacyjnej. Kiedy jednak szukamy tablicy na prezent dla bliskiej osoby, to odpowiednim wyborem mogą być gotowe tablice, dostępne w sprzedaży sklepów. Są to produkty wykonane z użyciem profesjonalnych narzędzi, dysponujących dedykowanym opakowaniem i występujące w wielu różnych rodzajach. Znajdziemy na nich takie przedmioty jak zamki błyskawiczne, wkładki ślusarskie do zamków, które należy otworzyć i zamknąć dołączonym kompletem kluczy, a także mogące mieć specjalne lampki zasilane bateriami, uruchamiające się po prawidłowym wykonaniu zadania.

Cena tablicy manipulacyjnej w sklepie i zrobionej samemu

Kwota, którą musimy zapłacić za gotowe tablice manipulacyjne w sklepie, niestety do niskich nie należy. Ich cena waha się w przedziale od 150 do nawet 500 złotych. Kilkukrotnie mniej będzie nas kosztować tablica manipulacyjna wykonana samodzielnie. Koszt takiego dzieła, stworzonego we własnym warsztacie będzie wynosił od 50 do max 150 złotych.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przekształcenie przestrzeni dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań ceramicznych
Przekształcenie przestrzeni dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań ceramicznych
Odkryj, jak nowoczesna ceramika może zrewolucjonizować wygląd i funkcjonalność Twojej przestrzeni. Dowiedz się o najnowszych trendach i innowacyjnym zastosowaniu ceramiki, które pomoże Ci przekształcić każdą przestrzeń.
Oświetlenie w wersji mini – lampy kule w małych rozmiarach
Oświetlenie w wersji mini – lampy kule w małych rozmiarach
Miniaturowe wersje klasycznych lamp są doskonałą alternatywą do nowoczesnych aranżacji.
Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim: Minimalizm i funkcjonalność w jednym
Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim: Minimalizm i funkcjonalność w jednym
W tym artykule przedstawimy najważniejsze elementy projektowania wnętrz w tym stylu oraz podpowiemy, jak stworzyć przytulne i modne przestrzenie, które ożywią każdy dom w stylu skandynawskim.
Ostatnie wpisy