Okres letni i ocieplający się klimat w Polsce sprzyjają dolegliwościom organizmu, z którymi wcześniej raczej nie mieliśmy styczności. Problem ten dotyka ludzi młodszych i starszych, a mowa o obrzękach. Wiesz, jak z nimi walczyć i skąd się biorą?
Obrzękiem cieplnym nazywamy opuchliznę, która pojawia się w wyniku dużego wzrostu temperatury. Występuje zazwyczaj na kończynach (górnych i dolnych) oraz palcach u rąk, ale może także pojawić się na twarzy. Jej przyczyną jest zatrzymywanie nadmiaru wody w organizmie. Podczas upałów obrzęki mogą przytrafić się każdemu. Jakie procesy zachodzą wówczas w ciele?
Przede wszystkim jest to zagęszczenie krwi, do tego rozszerzenie naczyń krwionośnych, które prowadzi do przedostawania się płynów do tkanek. Warto wówczas nie nosić zbyt obcisłych butów, np. sandałów z paskami, czy pierścionków, które mogą potęgować opuchliznę. Ponadto ciężko będzie je zdjąć, a każdy, kto próbował usunąć zbyt mały pierścionek z palca, wie, jak proces ten jest ciężki i bolesny.
Podczas upałów, poza piciem wody, należy też nie wychodzić na duże słońce i w miarę możliwości chłodzić się letnimi kąpielami.
Zdarza się, że opuchlizna pojawia się również na twarzy, zwłaszcza po parnej nocy. Na taką ewentualność sprawdzają się jadeitowe wałeczki, schłodzone wcześniej w lodówce. Warto też uważać na spożywanie produktów o dużej zawartości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Latem postaw na owoce i warzywa sezonowe, a chipsy odstaw na półkę.
Osoby szczególnie narażone na wystąpienia obrzęków latem, to ludzie starsi z problemami sercowymi, kobiety w ciąży, ale również osoby cierpiące na nadwagę. Do tego nie poleca się latem spożywać zbyt dużej ilości alkoholu i wyrobów tytoniowych – one również wpływają negatywnie na pracę układu krwionośnego.
Jeśli opuchlizna utrzymuje się długo, a do tego pojawiają się inne niepokojące czynniki, warto udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.
Zdjęcie główne: pexels.com/Oleksandr Pidvalnyi