Polecamy
Obrzęki podczas upałów – co robić?
ProfilaktykaUroda i zdrowie

Obrzęki podczas upałów – co robić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okres letni i ocieplający się klimat w Polsce sprzyjają dolegliwościom organizmu, z którymi wcześniej raczej nie mieliśmy styczności. Problem ten dotyka ludzi młodszych i starszych, a mowa o obrzękach. Wiesz, jak z nimi walczyć i skąd się biorą?

Obrzęki – zmora okresu letniego

Obrzękiem cieplnym nazywamy opuchliznę, która pojawia się w wyniku dużego wzrostu temperatury. Występuje zazwyczaj na kończynach (górnych i dolnych) oraz palcach u rąk, ale może także pojawić się na twarzy. Jej przyczyną jest zatrzymywanie nadmiaru wody w organizmie. Podczas upałów obrzęki mogą przytrafić się każdemu. Jakie procesy zachodzą wówczas w ciele?

Przede wszystkim jest to zagęszczenie krwi, do tego rozszerzenie naczyń krwionośnych, które prowadzi do przedostawania się płynów do tkanek. Warto wówczas nie nosić zbyt obcisłych butów, np. sandałów z paskami, czy pierścionków, które mogą potęgować opuchliznę. Ponadto ciężko będzie je zdjąć, a każdy, kto próbował usunąć zbyt mały pierścionek z palca, wie, jak proces ten jest ciężki i bolesny.

Podczas upałów, poza piciem wody, należy też nie wychodzić na duże słońce i w miarę możliwości chłodzić się letnimi kąpielami.

Zdarza się, że opuchlizna pojawia się również na twarzy, zwłaszcza po parnej nocy. Na taką ewentualność sprawdzają się jadeitowe wałeczki, schłodzone wcześniej w lodówce. Warto też uważać na spożywanie produktów o dużej zawartości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Latem postaw na owoce i warzywa sezonowe, a chipsy odstaw na półkę.

Sposoby na opuchnięte kończyny

  • Jednym ze sposobów jest picie naprawdę dużej ilości wody, minimum 2–3 litrów dziennie. Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawi, że krew nie zgęstnieje. Poza tym sprawa wygląda następująco – organizm, który nie ma właściwego nawodnienia, zaczyna magazynować życiodajną wodę. A to już krok od opuchlizny cieplnej. Zatrzymać ten proces może tylko duża ilość napojów, najlepiej niegazowanych i niesłodzonych. Wskazane jest regularne picie po kilka łyków, a nie spożywanie naraz np. litra wody.
  • Drugim sposobem jest ruch. Siedzący tryb pracy sprzyja nabieraniu kilogramów oraz wody. Warto robić sobie krótkie przerwy, aby odrobinę się porozciągać. Oczywiście podczas dużych upałów należy zachować umiar również w tym zakresie. Do tego samo unoszenie nóg lub trzymanie ich na poduszce spowoduje, że nadmiar wody zostanie proporcjonalnie ulokowany. Latem najlepiej wybrać sporty wodne, które schłodzą ciało i sprawią, że nie będzie opuchnięte.
  • W aptekach dostać można środki, które pomóc mają na obrzęki kończyn, są to żele i maści chłodzące wydawane bez recepty. Posiłkować się można także suplementami na nadmiar wody. Dobrze, jeśli w składzie będą one miały diosminę lub rutynę. Te dwa składniki wzmacniają naczynia krwionośne, a tym samym usprawniają pracę układu krążenia.

Kto jest szczególnie narażony na opuchliznę cieplną?

Osoby szczególnie narażone na wystąpienia obrzęków latem, to ludzie starsi z problemami sercowymi, kobiety w ciąży, ale również osoby cierpiące na nadwagę. Do tego nie poleca się latem spożywać zbyt dużej ilości alkoholu i wyrobów tytoniowych – one również wpływają negatywnie na pracę układu krwionośnego.

Jeśli opuchlizna utrzymuje się długo, a do tego pojawiają się inne niepokojące czynniki, warto udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.

Zdjęcie główne: pexels.com/Oleksandr Pidvalnyi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Brak ci pomysłu na dobór odpowiedniej zastawy stołowej? To nic trudnego! Skorzystaj z naszego krótkiego przewodnika!
Brak ci pomysłu na dobór odpowiedniej zastawy stołowej? To nic trudnego! Skorzystaj z naszego krótkiego przewodnika!
Pożywianie się to jedna z podstawowych czynności każdego człowieka podyktowana koniecznością zaspokajania głodu i pragnienia — lecz raczej nie myślimy o tym na co dzień.
Rodzaje firanek – jakie firanki wybrać?
Rodzaje firanek – jakie firanki wybrać?
Czym się zatem kierować przy wyborze firany? Odpowiedź poniżej!
Na co zwracać uwagę podczas budowy domu?
Na co zwracać uwagę podczas budowy domu?
Co jest najważniejsze? Zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, które Ci pomogą!
Ostatnie wpisy