Polecamy
Jaki odkurzacz wybrać – bezworkowy, workowy, a może automatyczny?
Kupuj mądrze

Jaki odkurzacz wybrać – bezworkowy, workowy, a może automatyczny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zapewne nie wyobrażasz sobie efektywnego sprzątania bez odkurzacza. To zadanie ułatwi Ci sprzęt, który jest łatwy w użytkowaniu i lekki. Jaki odkurzacz będzie najlepszy? Sprawdź koniecznie nasz krótki poradnik!  

Odkurzacz bezworkowy, czyli ekologia w nowoczesnym wydaniu

Coraz popularniejsze stają się odkurzacze bezworkowe, nazywane odkurzaczami cyklonowymi. Zamiast tradycyjnego worka znajduje się w nim pojemnik na kurz oraz inne zanieczyszczenia. Pojemniki w takich odkurzaczach można szybko umyć, co znacznie ułatwia sprzątanie. Jego ogromną zaletą jest oszczędność czasu na wymianę worków oraz zmniejszenie kosztów – nie musimy już kupować worka do odkurzacza, a jedynie pamiętać o opróżnianiu pojemnika.

Wiele odkurzaczy cyklonowych bez worków ma również bardzo wydajny filtr, który wyczyścisz pod bieżącą wodą. Dodatkowo odkurzacz cyklonowy ma technologię mocnego zasysania powietrza w zbiorniku. Wprawiane jest ono w ruch wirowy, co skutecznie oddziela kurz od innych zanieczyszczeń. Dzięki niej odkurzanie jest znacznie bardziej efektywne. To odpowiedni gadżet do sprzątania dla alergików. Wiele modeli ma filtr wlotowy i wylotowy, co wpływa na zmniejszenie ilości alergenów, w  tym roztoczy.

Pojemniki do odkurzaczy bezworkowych mają pojemność aż do 2 litrów, dzięki czemu nie musimy wyrzucać zebranych zanieczyszczeń po każdym cyklu odkurzania.

Takie odkurzacze są nieco droższe, ale znacznie lepiej działają oraz mają dłuższą żywotność.

>> Zobacz: Czy warto kupić robota planetarnego?

Tradycyjny odkurzacz workowy

Odkurzacze workowe powoli odchodzą do lamusa, jednak nadal wielu klientów wybiera właśnie te modele. Mają tę zaletę, że są tańsze od odkurzaczy bezworkowych, w tym cyklonowych. Mają mniejsze gabaryty i są nieco lżejsze. W nowoczesnych modelach worki do odkurzaczy można dostać w wersji do wielokrotnego użytku. Worek wyjmujemy z odkurzacza, opróżniamy go z zanieczyszczeń i pierzemy, np. w pralce automatycznej. Jest to nieco uciążliwe, ale pozwala zaoszczędzić.

Odkurzacz automatyczny, czyli odkurzanie bez wysiłku

Prawdziwym hitem są odkurzacze automatyczne, które wykonują całą pracę za nas. Te niewielkie urządzenia mają czujniki ruchu, a nowsze modele wysuwane skanery, dzięki którym mogą „zapamiętywać” wszystkie przeszkody, w tym ściany, czy schody i skutecznie je omijać. 

Nowoczesne odkurzacze automatyczne mają żyroskop, co zapewnia metodyczne sprzątanie każdego pomieszczenia. Urządzenie może poruszać się wzdłuż ścian, przejeżdżając kilkakrotnie tę samą trasę dla uzyskania lepszego efektu, a także miejscowo, co gwarantuje dokładne sprzątanie wybranego miejsca.

Śledzenie linii ścian jest możliwe dzięki umieszczonej  w odkurzaczu kamerze oraz czujnikom pomiaru odległości. Dzięki nim nie musimy się obawiać, że odkurzacz nie pokona przeszkody w postaci mebli lub że spadnie ze schodów. W tym pomaga również czujnik na podczerwień wbudowany w boki obudowy.

To idealna opcja dla osób, które mają duże powierzchnie do sprzątania lub mało czasu. Odkurzacz automatyczny można połączyć z naszym smartfonem za pomocą darmowej aplikacji. Możemy ustawić w niej cykle sprzątania oraz automatyczne włączanie się odkurzacza o wybranych porach. Po skończonej pracy urządzenie samo powróci do swojej bazy dokującej.

Jaki odkurzacz wybrać?

Wiele zależy od tego, jaką powierzchnię do sprzątania posiadamy oraz jakie funkcje są dla nas ważne. Odkurzacze bezworkowe są polecane dla alergików oraz osób, które chcą zadbać o ekologię. Są proste w użytkowaniu i wyjątkowo wydajne, dzięki bardzo nowoczesnym filtrom. W zestawie można znaleźć turboszczotkę, odpowiednią do zbierania sierść zwierząt, czy odkurzania kanap oraz końcówki do zbierania kurzu z trudno dostępnych miejsc.

Warto mieć w domu dwa odkurzacze, w tym jeden z turboszczotką, za pomocą którego skutecznie odkurzysz łóżko, kanapę, czy fotele.

Przy wyborze odkurzacza należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • siłę ssania, która wyrażona jest w Watach i może różnić się znacznie od mocy silnika, która nie ma wpływu na wydajność danego urządzenia;
  • klasę energetyczną;
  • ilość filtrów oraz ich możliwość czyszczenia lub łatwej wymiany (najskuteczniejsze są filtry HEPA H13 oraz HEPA H14, które mają aż 99,5 i 99,995% skuteczności filtracji);
  • wielkość pojemnika na zanieczyszczenia;
  • łatwość w obsłudze;
  • niewielkie gabaryty.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego nie wolno wylewać do zlewu?
Czego nie wolno wylewać do zlewu?
Każdemu zdarzy się czasem zapchać zlew, co wiąże się z wieloma niedogodnościami. Sprawdź, czego do niego nie wylewać, żeby się to nie powtórzyło.
Jak gotować bób?
Jak gotować bób?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo przygotować bób, aby nie był zbyt miękki? Z nami dowiesz się, jak go ugotować, żeby w pełni wydobyć głębię jego smaku!
Jak zaaranżować dużą szafę? 5 pomysłów i wskazówek
Jak zaaranżować dużą szafę? 5 pomysłów i wskazówek
Stworzenie dobrej aranżacji wnętrza, w którym znajduje się duża szafa, bywa trudne. Szczególnym problemem jest to w przypadku małych przestrzeni, jak również pomieszczeń pełniących więcej niż jedną funkcję.
Ostatnie wpisy