Dla większości osób największą zmorą zimy jest zbyt suche powietrze w mieszkaniu, które ma negatywny wpływ na cerę, włosy i koncentrację. Dlatego warto zakupić do domu nawilżacz powietrza.
Nawilżacz powietrza jest niezbędny w sezonie zimowym i podczas letnich upałów, gdy powietrze w mieszkaniu staje się bardzo suche. Badania wykazały, że zakup nawilżacza powietrza jest potrzeby zwłaszcza dla osób, które mają:
W ekstremalnych sytuacjach suche powietrze w domu sprzyja:
Według najnowszych przeprowadzonych badań optymalna wilgotność w mieszkaniu wynosi 30%. Jeśli jest poniżej tej wartości, to przebywanie w takim miejscu jest niebezpieczne dla zdrowia. Najlepsze jest powietrze o wilgotności około 50%, lecz wilgotność powietrza w mieszkaniu nie może przekraczać 60%, bo sprzyja to rozwojowi pleśni i innych patogenów – co ma również negatywny wpływ na zdrowie.
Nawilżacze powietrza w zależności od rodzaju różnią się między sobą:
Tradycje nawilżacze są najprostszymi i najtańszymi dostępnymi na rynku. Mają formę pojemnika, który za pomocą haczyków zawieszany jest na kaloryferze. Pod wpływem ciepła woda zaczyna parować. Pojemnik na wodę najczęściej wykonany jest z:
Zalety nawilżaczy tradycyjnych:
Wady nawilżaczy tradycyjnych:
Nawilżacze parowe w zależności od rodzaju mogą być zasilane:
Zalety nawilżaczy parowych:
Wada nawilżaczy parowych to wysoki pobór energii.
Najprostszy model nawilżacza parowego można zakupić w sklepie już za około 50 zł.
Nawilżacze ultradźwiękowe są najbardziej zaawansowane technologicznie. W zależności od potrzeb użytkownika para może być schładzana lub ogrzewana. Urządzenie to jest wyposażone w sterowniki do regulowania temperatury pary oraz higrometr do regulacji wilgotności powietrza.
Zalety nawilżaczy ultradźwiękowych:
>> Zobacz też: Czy warto kupić robota plenatarnego?
Wady nawilżaczy ultradźwiękowych:
Nawilżacz ewaporacyjny działa bardzo podobnie do parowego. Urządzenie zasysa suche powietrze z pomieszczenia, nawilża je i emituje na pomieszczenie w postaci pary wodnej.
Zalety nawilżaczy ewaporacyjnych:
Wady nawilżaczy ewaporacyjnych:
Wybierając nawilżacz powietrza do mieszkania, należy zwrócić uwagę na:
1. Wielkość pomieszczenia
Producenci określają maksymalny obszar, w jakim nawilżacz powietrza jest najbardziej wydajny.
2. Wydajność
Określa, ile pary wodnej zostanie wytworzone w przeciągu godziny lub doby (ml/h lub w l/24h). Im jest większy metraż pomieszczenia, tym urządzenie powinno być bardziej wydajne.
3. Moc
Pobór mocy, czyli ile energii elektrycznej zużywa urządzanie.
4. Wielkość pojemnika na wodę
Wielkość pojemnika na wodę wskazuje, jak często będzie trzeba napełniać go wodą. Najczęściej im większe nawilżacze, tym mają większy pojemnik na wodę.
5. Filtry
Wytwarzana przez nawilżacz para może być siedliskiem różnych bakterii. Dlatego coraz więcej modeli posiada filtry, które oczyszczają z nich parę. Filtry najczęściej znajdują się w nawilżaczach ewaporacyjnych i ultradźwiękowych.
5. Regulacja nawilżania
Dzięki temu można dopasować pracę urządzenia i zadbać o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu. W większości modeli można znaleźć:
6. Dodatkowe funkcje
Najbardziej popularnymi dodatkowymi funkcjami nawilżacza powietrza są: