Polecamy
Ile litrów wody pić dziennie?
OdżywianieUroda i zdrowie

Ile litrów wody pić dziennie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu, ale również powinna być uwzględniona w codziennym żywieniu. Warto sprawdzić, czy wypijamy jej odpowiednią ilość, a także jakie są objawy odwodnienia. Tych informacji dowiesz się z niniejszego artykułu.

Zapotrzebowanie na wodę

Przy spożywaniu wody istotne jest sprawdzenie, jaki jest nasz dzienny bilans. Wodę możemy znaleźć w wielu produktach, w tym owocach oraz warzywach. Ta ilość nie jest jednak w pełni wystarczająca.

Obliczanie dziennego bilansu wodnego organizmu jest proste: wystarczy masę ciała przemnożyć przez 0,03. Oznacza to, że na jeden kilogram masy ciała należy dostarczyć 30 mililitrów wody.

Kolejnym sposobem jest obliczanie ilości wody na podstawie zużytych kalorii – 1 mililitr wody przypada na jedną kalorię. Przykładowo, jeśli jemy 2000 kcal, minimalnie powinniśmy wypić 2 litry wody.

Są to obliczenia uproszczone, ponieważ dochodzi wiele innych czynników, które wpływają na zwiększenie się zapotrzebowania na wodę.

To m.in.:

  • cukrzyca,
  • niedoczynność tarczycy,
  • częste zaparcia,
  • aktywność fizyczna,
  • temperatura na zewnątrz,
  • nasza potliwość.

Jeśli na zewnątrz panuje upał i termometr nieubłaganie wskazuje okolice 40 stopni Celsjusza, wtedy niezbędne będzie wypijanie nawet 4 litrów wody dziennie. Dzięki temu będziemy mogli się ochłodzić, a także wyrównać poziom elektrolitów, które tracimy podczas pocenia się.

Podobnie jest w przypadku aktywności fizycznej – po godzinnym treningu wymagane jest picie co najmniej litra wody w pewnych odstępach czasowych.

Osoby dotknięte cukrzycą lub chorobami metabolicznymi również powinny więcej pić – najlepiej zwiększyć ilość płynów do 3,5–4 litrów.

Kawosze oraz miłośnicy herbaty powinni także częściej sięgać po wodę. Kofeina i teina mocno odwadniają organizm, a także działają moczopędnie. Dlatego Włosi do każdej filiżanki espresso dodają szklankę tego płynu. Warto wziąć z nich przykład i po wypitej małej czarnej sięgnąć po butelkę wody, najlepiej wysoko mineralizowanej.

Spożywanie wody a płeć

WHO przyjęło, że mężczyźni powinni wypijać około 3 litrów wody dziennie. Kobietom wystarczy jedynie 1,5 do 2 litrów na co dzień. Statystycznie mężczyźni mają większą masę ciała, a także częściej pracują fizycznie, stąd takie rozróżnienie.

Dlaczego woda?

Woda będzie najlepszym sposobem na nawodnienie się. Posiada najważniejsze dla nas minerały, w tym potas, sód, magnez oraz wapń. Dzięki nim układ nerwowy może prawidłowo funkcjonować. Szacuje się, że z napojów wchłaniamy aż 60% wody, a z pożywienia jedynie 30%. Wodę organizm pozyskuje również w wyniku metabolizmu, ale jest to znikoma ilość, jedynie 10%.

Sok zamiast wody?

Wiele osób nie lubi wody, ponieważ nie ma praktycznie żadnego smaku. Sięga więc po soki oraz inne napoje, takie jak izotoniki. Niestety nie będą one w stanie zapewnić odpowiedniego nawodnienia.

Po pierwsze w wielu takich produktach znajduje się dużo szkodliwego i tuczącego cukru oraz sztucznych barwników. Świeżo wyciskany sok, np. z pomarańczy, jest pewnym rozwiązaniem, ale nie dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości minerałów. Izotoniki można z kolei spożywać od czasu do czasu, np. po ciężkim treningu. Nie powinny nam jednak zastępować wody.

>> Zobacz też: Woda filtrowana czy kranowa – która jest zdrowsza?

Jaką wodę wybrać?

Dobrym wyborem jest woda mineralna, która zawiera różnego typu minerały i jest dodatkowo o nie wzbogacona. Jej nieco tańszy odpowiednik, czyli woda źródlana, może wypłukać te składniki z organizmu i nie ma tak pozytywnego wpływu na nasze ciało i samopoczucie.

Warto zmieniać wody raz na jakiś czas oraz sprawdzać ich skład.

Które produkty spożywcze mają najwięcej wody?

Dużą zawartość wody, bo aż 90%, ma arbuz. Dodatkowo jest niskokaloryczny oraz ma w sobie błonnik, witaminy C, A i magnez. To ważny dla nas minerał wpływający pozytywnie m.in. na układ nerwowy.

Podobną ilość wody mają melony, a na trzecim miejscu plasują się cytrusy oraz jabłka, bogate również w cenny błonnik.

Kiedy należy spożywać mniej płynów?

Jeśli chorujesz na serce lub masz problemy z nerkami, koniecznie spytaj swojego lekarza o indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Może się okazać, że potrzebujesz jej nieco mniej do codziennego funkcjonowania.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak czyścić płytę indukcyjną?
Jak czyścić płytę indukcyjną?
Brudna płyta indukcyjna? Sprawdź jak skutecznie zmyć uporczywe plamy!
Jak wyczyścić klimatyzację samochodową?
Jak wyczyścić klimatyzację samochodową?
Dzięki klimatyzacji podróż staje się znacznie przyjemniejsza i co za tym idzie – łatwiejsza. Kluczowe jest jednak to, by regularnie czyścić klimatyzację. W innym przypadku może ona zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Tworzenie kącika relaksu w zaciszu własnego ogrodu – praktyczne porady i inspiracje
Tworzenie kącika relaksu w zaciszu własnego ogrodu – praktyczne porady i inspiracje
Odkryj jak przemienić swój ogród w oazę spokoju i wyciszenia. Praktyczne wskazówki i inspirujące pomysły na stworzenie prywatnego zakątka relaksu.
Ostatnie wpisy