Polecamy
Co to jest efekt bokeh w aparacie smartfonu?
Technologie

Co to jest efekt bokeh w aparacie smartfonu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bokeh jest jednym z popularniejszych efektów w fotografii. Efekt ten jest wykorzystywany głównie po to, aby uatrakcyjnić zdjęcia. Czym jest efekt bokeh? Jak można go uzyskać na smartfonie?

Czym jest efekt bokeh?

Efektem bokeh nazywa się takie tło, na którym obiekty drugoplanowe są rozmyte. Jeszcze kilka lat temu używany był tylko przez profesjonalnych fotografów. Osiąga się go dzięki odpowiedniemu kątowi padania światła lub zachowaniu właściwej odległości od fotografowanego obiektu. Rozwój technologii sprawił, że efekt ten można uzyskać za pomocą smartfonu.

Efekt bokeh jest bardzo popularny i wykorzystywany przez specjalistów i amatorów. Jego popularność można zobaczyć m.in. w mediach społecznościowych. Nie ma w tym nic dziwnego, zdjęcia z efektem bokeh prezentują się bardzo atrakcyjnie wizualnie – skupiają uwagę na najważniejszych detalach zdjęcia. Efekt ten może osiągnąć każdy za pomocą swojego smartfonu.

Co warto wiedzieć o efekcie bokeh?

Dla wielu osób efekt bokeh jest tajemniczym słowem wywodzącym się z japońskiego wyrazu boke znaczącego rozmycie. Jest to jeden popularniejszych zabiegów w fotografii do uzyskania nieostrego tła za obiektem głównym. Dzięki temu fotografia staje się trójwymiarowa, a główny obiekt zaakcentowany wraz z najdrobniejszymi detalami.

Jak zrobić efekt bokeh?

Rozmycie tła prezentuje się bardzo efektownie na zdjęciu. Możesz je uzyskać przy pomocy lustrzanki ze stałoogniskowym obiektywem. Zakup takiego sprzętu to duży wydatek, dlatego inwestują w niego osoby, które na stałe zajmują się fotografią. Efekt rozmycia możesz też uzyskać w swoim telefonie.

Jeśli chcesz uzyskać efekt bokeh na zdjęciach ze swojego telefonu, to warto użyć zdjęć portretowych. Dzięki temu można najłatwiej uzyskać efekt rozmycia. Aparat skupia ostrość na osobach znajdujących się na fotografii. Aby uzyskać lepsze rezultaty, można fotografować obiekty z bliska.

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia miały efekt bokeh, to możesz skorzystać z darmowej aplikacji. Dzięki temu możesz robić zdjęcia z rozmytym tłem, jeśli w twoim telefonie nie ma takiego motywu. Aplikacja działa jak filtr, dlatego efekt rozmycia możesz zrobić również na wcześniej wykonanym zdjęciu.

W sprzedaży możesz znaleźć modele telefonów, które zostały stworzone do wykonywania idealnych zdjęć. Takie smartfony wyposażone są w kilka aparatów i specjalne oprogramowanie, które umożliwia uzyskanie efektu bokeh.

Zdj. główne: Samuel-Elias Nadler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym nakładać podkład?
Czym nakładać podkład?
Czym nakładać podkład, aby skóra zyskała odpowiedni wygląd? Podpowiadamy trzy najpopularniejsze sposoby, aby każda z Was mogła wybrać idealny dla siebie.
Czym się kierować podczas zakupu kremu do twarzy?
Czym się kierować podczas zakupu kremu do twarzy?
Jak wybrać krem do twarzy? Dlaczego warto postawić na kosmetyk z witaminą C?
W jaki sposób opłacić wymianę okien?
W jaki sposób opłacić wymianę okien?
Wymiana okien to konieczna naprawa dla wielu właścicieli domów, szczególnie w przypadku starszych nieruchomości, w których krótkoterminowe opcje konserwacji stają się nieefektywne lub uciążliwe.
Ostatnie wpisy