Polecamy
Jak samodzielnie zbudować taras?
Ogród i taras

Jak samodzielnie zbudować taras?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem wolnostojącego domu jednorodzinnego, czy mieszkasz w bliźniaku, taras jest idealnym miejscem do relaksu. Chcesz go zbudować samodzielnie? Zobacz o czym musisz pamiętać.

Zaplanowanie konstrukcji

Przede wszystkim trzeba zmierzyć wolną powierzchnię, na której możesz zaplanować taras. Początkowo możesz nanieść swój projekt na zwyczajną kartkę, a kiedy będziesz mieć odpowiednie wymiary, skorzystaj ze sznurka na zewnątrz budynku. Rozciągnij go pomiędzy palikami, aby zobaczyć wizualnie, jak duży będzie taras.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, jaka jest wysokość otoczenia. Podłoga wewnątrz budynku nie powinna być niżej niż poziom podłogi na tarasie. Taras drewniany może być ułożony np. na betonowych słupkach lub bloczkach albo utwardzonym wcześniej podłożu, np. płytach chodnikowych, na których trzeba przymocować legary. Istotne jest to, że podłoże musi być suche i bardzo stabilne. Dzięki temu masz pewność, że taras po zamontowaniu nie zapadnie się pod wpływem ciężaru. 

Postaw na ponadczasowe drewno

Warto też zastanowić się nad materiałem wykonania tarasu. Przed każdym domem świetnie sprawdzą się drewniane deski, które dostępne są w różnych kolorach oraz rozmiarach. Warto zdecydować się na taki materiał, który regularnie konserwowany będzie wzorowo spełniał swoje zadanie przez długi czas.

Jaki rodzaj drewna dobrze sprawdzi się jako element tarasu? Na pewno sosna, która jest dość popularna i stosunkowo tania oraz modrzew. Niesamowicie trwałym materiałem jest egzotyczne drewno na taras. To wariant nieco droższy, jednak nie musisz martwić się o odporność na wilgoć czy uszkodzenia spowodowane trudnymi warunkami atmosferycznymi. Co ciekawe, drewno egzotyczne może przetrwać w trudnych warunkach nawet… 50 lat! Poza tym, nie wymaga ono impregnacji i prezentuje się naprawdę elegancko.

Deski drewniane powinny być zabezpieczone olejem albo lakierem. Jeśli masz surowe drewno, możesz to zrobić samodzielnie, jednocześnie nadając odpowiedni odcień. Jednak taka opcja jest bardziej czasochłonna.

Samodzielny montaż tarasu

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, do zbudowania tarasu potrzebujesz stałego i stabilnego podłoża. Jeśli masz wylany beton albo stworzyłeś samodzielnie równe podłoże dzięki płytom chodnikowym, trzeba teraz przymocować legary równolegle do budynku. Możesz zrobić je np. z drewnianych kantówek, które dostaniesz w każdym sklepie budowlanym. Montuj je co 50-60 centymetrów, korzystając z wkrętów, gwoździ lub śrub. Przydadzą Ci się także dobrej jakości nakrętki. Wiercenie w betonie na pewno wymaga sporej siły oraz wiertarki udarowej.

Montowanie desek drewnianych rozpocznij od strony domu. Użyj do tego wkrętów albo gwoździ. Deski drewniane najlepiej układać w jedną stronę, a jeśli dodatkowo chcesz optycznie powiększyć taras, zrób to prostopadle do budynku mieszkalnego.

Taras możesz też dowolnie urozmaicać, w zależności od Twoich potrzeb. Oprócz desek tarasowych, warto też pomyśleć o odpowiednim systemie ogrodzeniowym oraz żaglach, które są nowoczesnym rozwiązaniem na zadaszenie. Dzięki temu latem będziesz mógł wypoczywać w pełnym komforcie. Zainspiruj się i wybierz odpowiednie produkty na https://dobretarasy.pl.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy firanki można suszyć w suszarce bębnowej?
Czy firanki można suszyć w suszarce bębnowej?
Firanki wykonane są z delikatnych tkanin, często ozdobionych misternymi wzorami. Zastanawiasz się, czy można je wysuszyć w suszarce bębnowej? Przeczytaj.
Biały nalot na ziemi w doniczce – czym jest i jak się pozbyć?
Biały nalot na ziemi w doniczce – czym jest i jak się pozbyć?
Biały nalot na ziemi w doniczce? Nie wiesz co to jest lub obawiasz się, że może to zaszkodzić Twoim roślinom? Sprawdź jakie są jego przyczyny.
Rozświetl swoje życie: Listwy oświetleniowe LED w projektach dekoracyjnych
Rozświetl swoje życie: Listwy oświetleniowe LED w projektach dekoracyjnych
W tym artykule omówimy różne zastosowania listew oświetleniowych LED oraz korzyści, jakie niosą dla Twojego domu.
Ostatnie wpisy