Polecamy
OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i co to znaczy?
Kupuj mądrze

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i co to znaczy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno nowego telewizora to nie lada wyzwanie. Szczególnie, że obecnie w sklepach ze sprzętem RTV znajdziemy setki różnych modeli. Dużo się mówi o OLED i QLED – co to takiego?

Wybierając nowy telewizor, można dostać zawrotu głowy. W sklepach jest mnóstwo sprzętu różnych marek o przeróżnych parametrach. Jedne gwarantują idealnie czysty dźwięk, inne skupiają się na obrazie, a jeszcze inne – na kontraście. Są też takie, które łączą to wszystko. Telewizory mają też oznaczenia OLED i QLED – warto przed zakupami dowiedzieć się, co oznaczają i czym się od siebie różnią.

QLED – co to takiego?

Technologia QLED została stworzona przez firmę Samsung, więc można ją spotkać w większości telewizorów tej marki. Sprzęty te zawierają nanokryształy, czyli tzw. kropki kwantowe, które zmieniają długość światła, które na nie pada. Znajdują się one między podświetleniem TV a filtrem kolorów. To sprawia, że mamy zapewnione niesamowite efekty wizualne, głębię kolorów, dzięki której obraz na ekranie staje się jeszcze bardziej realistyczny i szczegółowy. Tak naprawdę QLED można uznać za nowocześniejszą wersję odbiorników LCD.

Zaletą telewizorów QLED jest to, że nawet najmniejsze szczegóły na ekranie nie tworzą jednej plamy. Nie ma wątpliwości, że takie odbiorniki są stworzone do tego, by wyświetlać treści HDR.

Sprzęty z technologią QLED idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu. Jeśli dodatkowo zostaną wzbogacone o powłoki antyrefleksyjne – nic się w nich nie odbija. Bardziej zaawansowane sprzęty są dostępne w dużych przekątnych. Mogą również wyświetlać obraz w rozdzielczości 8K.

Czym jest OLED?

W telewizorach OLED w wyświetlaczach zostały zastosowane niewielkie diody LED, które są zrobione ze związków organicznych. W przeciwieństwie do standardowych telewizorów LED – OLED nie potrzebują jeszcze dodatkowego podświetlenia. Wszystko dlatego, że światło jest samodzielnie emitowane przez każdy z pikseli. To przekłada się na idealny kontrast i bardzo wyraźne, żywe kolory.

Telewizory OLED doskonale sprawdzają się w przypadku miłośników gier. Można na nie patrzeć pod różnym kątem, a wszystko jest bardzo wyraźne.

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

Zarówno sprzęt pierwszego, jak i drugiego typu zapewnia bardzo wyraźny obraz, świetny kontrast i żywe kolory. To, który wybrać, zależy od tego, jakie są oczekiwania względem telewizora. Jeśli wolimy oglądać filmy wieczorami, to idealnym rozwiązaniem będzie TV OLED, jeśli zaś często włączamy odbiornik w ciągu dnia – lepszy będzie QLED.

Zdj. główne: Wang John/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego szkło w zmywarce matowieje?
Dlaczego szkło w zmywarce matowieje?
Matowieje Ci szkło w zmywarce? Przeczytaj, jak temu można zaradzić.
Czego potrzeba do sushi?
Czego potrzeba do sushi?
Z potrawami z egzotycznych kuchni świata mierzymy się w naszych domach. Czas spróbować domowego sushi! Co jest potrzebne i na jakie produkty warto zwrócić uwagę?
Co zamówić przed budową domu?
Co zamówić przed budową domu?
Dowiedz się, jak podzielić pierwsze etapy budowy oraz jakie materiały budowalne i inne narzędzi i akcesoria należy zakupić podczas każdego z nich.
Ostatnie wpisy