Polecamy
OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i co to znaczy?
Kupuj mądrze

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i co to znaczy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno nowego telewizora to nie lada wyzwanie. Szczególnie, że obecnie w sklepach ze sprzętem RTV znajdziemy setki różnych modeli. Dużo się mówi o OLED i QLED – co to takiego?

Wybierając nowy telewizor, można dostać zawrotu głowy. W sklepach jest mnóstwo sprzętu różnych marek o przeróżnych parametrach. Jedne gwarantują idealnie czysty dźwięk, inne skupiają się na obrazie, a jeszcze inne – na kontraście. Są też takie, które łączą to wszystko. Telewizory mają też oznaczenia OLED i QLED – warto przed zakupami dowiedzieć się, co oznaczają i czym się od siebie różnią.

QLED – co to takiego?

Technologia QLED została stworzona przez firmę Samsung, więc można ją spotkać w większości telewizorów tej marki. Sprzęty te zawierają nanokryształy, czyli tzw. kropki kwantowe, które zmieniają długość światła, które na nie pada. Znajdują się one między podświetleniem TV a filtrem kolorów. To sprawia, że mamy zapewnione niesamowite efekty wizualne, głębię kolorów, dzięki której obraz na ekranie staje się jeszcze bardziej realistyczny i szczegółowy. Tak naprawdę QLED można uznać za nowocześniejszą wersję odbiorników LCD.

Zaletą telewizorów QLED jest to, że nawet najmniejsze szczegóły na ekranie nie tworzą jednej plamy. Nie ma wątpliwości, że takie odbiorniki są stworzone do tego, by wyświetlać treści HDR.

Sprzęty z technologią QLED idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach o dużym nasłonecznieniu. Jeśli dodatkowo zostaną wzbogacone o powłoki antyrefleksyjne – nic się w nich nie odbija. Bardziej zaawansowane sprzęty są dostępne w dużych przekątnych. Mogą również wyświetlać obraz w rozdzielczości 8K.

Czym jest OLED?

W telewizorach OLED w wyświetlaczach zostały zastosowane niewielkie diody LED, które są zrobione ze związków organicznych. W przeciwieństwie do standardowych telewizorów LED – OLED nie potrzebują jeszcze dodatkowego podświetlenia. Wszystko dlatego, że światło jest samodzielnie emitowane przez każdy z pikseli. To przekłada się na idealny kontrast i bardzo wyraźne, żywe kolory.

Telewizory OLED doskonale sprawdzają się w przypadku miłośników gier. Można na nie patrzeć pod różnym kątem, a wszystko jest bardzo wyraźne.

OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?

Zarówno sprzęt pierwszego, jak i drugiego typu zapewnia bardzo wyraźny obraz, świetny kontrast i żywe kolory. To, który wybrać, zależy od tego, jakie są oczekiwania względem telewizora. Jeśli wolimy oglądać filmy wieczorami, to idealnym rozwiązaniem będzie TV OLED, jeśli zaś często włączamy odbiornik w ciągu dnia – lepszy będzie QLED.

Zdj. główne: Wang John/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy można wlać płyn do mycia do mopa parowego?
Czy można wlać płyn do mycia do mopa parowego?
Kupiłaś niedawno mop parowy i zastanawiasz się, czy można wlewać do niego płyny? A może chciałabyś, żeby po umyciu w powietrzu unosił się przyjemny zapach? Dowiedz się, czy nie uszkodzisz urządzenia, wlewając do niego płyn!
Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?
Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?
Wiele osób nie wie, do czego służy szuflada pod piekarnikiem. Jeśli również należycie do tego grona, to sprawdźcie, w jaki sposób należy ją użytkować!
Kreatywność w kuchni: jak tworzyć pyszne dania z ograniczonych składników
Kreatywność w kuchni: jak tworzyć pyszne dania z ograniczonych składników
Czasami zdarza się, że mamy tylko kilka składników w lodówce, a chcielibyśmy stworzyć smaczne i oryginalne danie. W takiej sytuacji kreatywność w kuchni jest kluczowa. W tym artykule przedstawimy kilka prostych porad, jak tworzyć pyszne dania z organicznych składników.
Ostatnie wpisy