Polecamy
Jak pozbyć się muszek owocówek?
GotowaniePorady domowe

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Muszki owocówki pojawiają się w naszych mieszkaniach nie wiadomo skąd i są prawdziwym utrapieniem. Utrudniają przechowywanie różnych rodzajów pożywienia. Jak poradzić sobie z tymi owadami? Czy koniecznie trzeba stawiać na rozwiązania chemiczne? Oto garść cennych porad.

Muszka owocówka

Drosophila melanogaster, bo tak właściwie nazywa się muszka owocówka, jest owadem żywiącym się drożdżami powstałymi w wyniku fermentacji dokonującej się na owocach. Stąd też właśnie tak często spotykamy ją na zbyt długo leżących wiśniach lub czereśniach. Co ciekawe, ta muchówka żyje na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Żyje do 30 dni i składa do 20 jajeczek.

Chociaż nie powoduje strat w sadach, bo nie interesują jej świeże owoce i jest roślinożerna, to przenosi bakterie, wirusy i grzyby szkodliwe dla zdrowia. Składanie jajeczek w spożywanych przez nas owocach jest też wyjątkowo nieestetyczne. Jak się ich pozbyć?

Jak chronić się przed natrętnymi owadami w mieszkaniu?

Nie jest łatwo pozbyć się muszek owocówek bez stosowania środków chemicznych, których przecież nie lubimy z uwagi na potencjalne skutki uboczne ich stosowania. Słuszną i najbardziej sensowną metodą walki z muszkami owocówkami jest zapobieganie ich pojawieniu się w domu. Nie jest to trudne, ale trzeba zastosować się do ważnych zasad. Przede wszystkim: 

  • sprawnie pozbywać się nadpsutych warzyw i owoców – to zadziwiające, ale muszki owocówki potrafią wyczuć ich woń nawet z odległości kilkunastu metrów;
  • przetrzymywać zakupione warzywa i owoce pod przykryciem lub w lodówce;
  • dbać o czystość blatu i zlewu;
  • zapobiegać pojawieniu się muszek poprzez dokładne mycie warzyw i owoców – jaja mogą złożyć na nich już wcześniej i tylko mycie pod bieżącą wodą pozwoli je zwalczyć;
  • regularnie opróżniać kosz na śmieci i stale trzymać go w zamknięciu;
  • zakręcać butelki ze słodkimi sokami i słoiki z dżemami;
  • posiadać w kuchni sadzonki mięty, która skutecznie odstrasza intruza – muszkę owocówkę.

Pułapka na muszki owocówki

Kiedy jednak nie uda nam się zapobiec pojawieniu się muszek owocówek w naszym mieszkaniu, możemy postarać się o ich wyeliminowanie. Nie jest to specjalnie trudne. Podstawowym sposobem na poradzenie sobie z niechcianymi gośćmi jest sporządzenie pułapki na owady. Należy wykorzystać:

  • miskę,
  • folię spożywczą,
  • wabik w postaci skórek lub kawałków owoców.

Pułapka na muszki owocówki polega na włożeniu do miski nęcących owady kawałków owoców. Trzeba je później dokładnie przykryć folią spożywczą. Ważne, aby było to zrobione szczelnie. Później trzeba zrobić w powierzchni niewielkie dziurki. Pułapka wykorzystuje naturalne skłonności i zdolność muszek do wyszukiwania pokarmu na odległość. Zdarza się więc tak, że są one w stanie wejść do pułapki, ale już z niej nie wyjdą i w ten sposób można je bezpiecznie usunąć z domu. 

Domowe sposoby na muszki owocówki

Domowe sposoby na muszki to również połączenie octu z płynem do mycia naczyń. Bardzo ważne: obu cieczy nie należy wymieszać. Ocet spełni funkcję wabika na owady, płyn zaś przyczyni do ich śmierci. Miksturę stawia się na parapecie na kilka godzin. Po tym czasie możemy w środku słoika lub naczynia znaleźć wiele utopionych muszek. Inną spośród domowych opcji jest stosowanie w kuchni zapachów lub kadzidełek o intensywnej woni. Najlepiej sprawdzi się zapach miętowy i lawendowy. Niekiedy spotyka się też porady, aby z naprzykrzającymi się owadami poradzić sobie przy pomocy odkurzacza lub gorącego powietrza z suszarki. Z reguły są to jednak bardzo selektywnie działające metody.

Środki owadobójcze

Niewątpliwie spraye, aerozole i lepy przeciwko owadom są możliwie najbardziej skutecznymi metodami walki z muszkami owocówkami. Pamiętajmy jednak, że nie są to sposoby ekologiczne. Należy się ściśle stosować do zaleceń, aby zastosowane środki nie szkodziły naszemu zdrowiu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaplanować zakup wyposażenia do kuchni?
Jak zaplanować zakup wyposażenia do kuchni?
Przed Tobą zakupy do nowej kuchni? Podpowiadamy, czym kierować się przy ich planowaniu
Pielęgnacja kota – o czym pamiętać?
Pielęgnacja kota – o czym pamiętać?
Opieka nad kotem jest łatwa i bardzo przyjemna, jednak nie można zapominać o ważnych elementach pielęgnacji zwierzaka. Podpowiadamy, jakie kroki należy podejmować regularnie, by dbać o higienę i zdrowie swojego kota.
Jak wybrać najlepszy system alarmowy dla swojego biura – poradnik dla początkujących
Jak wybrać najlepszy system alarmowy dla swojego biura – poradnik dla początkujących
Poznaj kryteria wyboru idealnego systemu zabezpieczeń dla Twojego biura. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by Twój biznes był bezpieczny.
Ostatnie wpisy