Polecamy
Planujesz remont domku letniskowego? O tym powinieneś pamiętać
NaprawyPorady domowe

Planujesz remont domku letniskowego? O tym powinieneś pamiętać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Domki letniskowe osiągnęły swój szczyt popularności w latach 90. ubiegłego wieku, a także dziś coraz częściej ludzie decydują się na ich zakup. Jest to świetna alternatywa zwłaszcza dla osób z dużych miast, aby mogli wyjechać z dala od miejskiego hałasu, natłoku spraw, ludzi i myśli. To właśnie do takich miejsc najczęściej ludzie wybierają się w weekendy albo na urlopy, aby móc odpocząć i odetchnąć pełną piersią. Jednak posiadanie domku letniskowego wiąże się także z dużą odpowiedzialnością. Domek taki trzeba bowiem odpowiednio urządzić, a także zadbać o jego ogólny stan techniczny, a więc niezbędne także stają się remonty.

Jak zabrać się za remont domku letniskowego i czym on się różni od modernizacji budynków, które znamy? W tym artykule podpowiemy Ci, o czym powinieneś pamiętać, decydując się na odnowienie swojego pozamiejskiego lokum.

Co na początku?

Wyremontowanie domku letniskowego, wydaje się procesem trudnym i czasochłonnym, wymagającym od wykonawcy zarówno doświadczenia, jak i odpowiednich umiejętności. Oczywiście można zatrudnić ekipę remontową, która od początku do końca zajmie się wszystkimi pracami, ale dla dużej części osób jest to zbyt duże obciążenie finansowe. Warto więc na początku samemu określić stopień zniszczenia lokum. Czasem może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozebranie domku i wybudowanie go na nowo, oczywiście przy wykorzystaniu w budowie elementów poprzedniej konstrukcji, tych, które się do tego nadają, jak np. Stare drewniane belki.

Etapy remontu domku letniskowego

Na początku zacznij od oględzin. To podczas tej czynności ocenisz ogólny stan budynku oraz ustalisz zakres prac, jakie musisz w nim wykonać. Do takiej czynności najlepiej zaprosić inwestora budowy oraz osoby, które będą w jakiejkolwiek części wspomagać Cię przy wykonywaniu prac. Po oględzinach i rozmowach wstępnych powinieneś móc wstępnie określić etapy poszczególnych prac, cenę wszystkich napraw oraz określić potrzebne do remontu materiały. Po tych etapach możesz rozpoczynać prace remontowe, począwszy od zakupu potrzebnych materiałów, aby przejść do konkretnych działań.

Podstawowe i najczęściej wykonywane prace

  1. Fundamenty — wymieniamy je na nowe, tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę niezbędne, ponieważ sam proces jest bardzo trudny i wymaga podniesienia domu ma podnośnikach siłowych. Konieczność wymiany fundamentów wynika z faktu, że najstarsze domy drewniane te jeszcze z końca 19 wieku nie posiadają fundamentów, są usytuowane na kamieniach, powojenne domy drewniane najczęściej mają fundamenty w postaci drobnych podmurówek wykonanych z cegły. Jeśli jest to konieczne, wykonujemy całkiem nowe fundamenty z bloczków betonowych.
  2. Wymiana uszkodzonych belek ściennych — najczęściej są to belki podwalinowe, belki pod oknami oraz te wszystkie belki, które w jakikolwiek sposób były narażone na ciągłe i długotrwałe działanie wilgoci.
  3. Wymiana lub naprawa stropu- całkowita wymiana stropu (belek stropowych i deski stropowej) lub tylko częściowa wymiana belek, lub desek. W ramach naprawiania stropu wykonujemy również ocieplenie tego elementu.
  4. Naprawa dachu — wymiana pokrycia, wymiana poszycia, montaż folii dachowej lub całkowita wymiana konstrukcji dachowej — w zależności od stanu istniejącego dachu.
  5. Wstawienie lub wymiana szamba — jest to również konieczne i bardzo trudne zadanie, polegające na wybetonowaniu komory szamba poza domem. Można jednak skorzystać z usług firmy Szambo Rambo — szamba betonowe.
  6. Wykonanie ocieplenia i elewacji ścian zewnętrznych- najczęściej ocieplamy poprzez montaż wełny mineralnej oraz wykonanie elewacji z deski pióro — wpust (lub inna elewacja)

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*