Polecamy
Jak zrobić marmurkowe pisanki?
DIYPorady domoweŚwięta i uroczystości

Jak zrobić marmurkowe pisanki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wielkanocne jajka stanowią ozdobę koszyczka i świątecznego stołu. Istnieją pisanki, które wyglądają pięknie nie tylko po pomalowaniu ich skorupek, ale nawet  po ich obraniu! Marmurkowe jajka można zrobić na dwa sposoby. Jeden polega na skupieniu się jedynie na ich zewnętrznym wyglądzie, drugi sprawi, że pisanki będą równie efektownie wyglądały w środku. 

Marmurkowe pisanki

Pisanki o efektownym, marmurkowym zdobieniu można zrobić bardzo szybko. Efektu nie da się przewidzieć, ale to właśnie czyni tę metodę tak wyjątkową. Każde ozdobione jajko będzie miało swój własny, niepowtarzalny wygląd, a my będziemy mogli się pochwalić gościom artystycznym zacięciem. 

Do stworzenia marmurkowych pisanek przyda się lakier do paznokci. Polecamy wykorzystać te, które znajdują się już w naszym kosmetycznym kuferku. Jest to także doskonały pretekst, aby wykorzystać lakiery, których nie używamy. 

Podczas tworzenia marmurkowych pisanek, najlepiej sprawdzą się białe jajka. Na nich efekt będzie najbardziej widoczny. Co prawda, wydmuszki maluje się dużo łatwiej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować w ten sposób jajka ugotowane na twardo. 

Jak wykonać marmurkowe pisanki? Krok po kroku

Przed rozpoczęciem malowania marmurkowych pisanek, należy przygotować plastikowy pojemnik, letnią wodę, wybrane kolory lakierów do paznokci, patyczki do mieszania, rękawiczki ochronne oraz jajka. 

Marmurkowe pisanki – pierwszy sposób

W pierwszym kroku do pojemnika należy wlać letnią wodę. Nie może być ona ani gorąca, ani zimna, ponieważ w skrajnych temperaturach lakier opada na dno lub nie tworzy na powierzchni wody filmu. Następnie do cieczy należy wlać wybrany kolor lakieru i rozprowadzić go drewnianym patyczkiem. Na dłonie zaleca się założyć gumowe rękawiczki i wziąć jajko do ręki. Następnie przyłożyć je do powierzchni wody i delikatnie obracać. Pojemnik musi być na tyle duży, aby jajko mogło się w nim obrócić.

Należy pamiętać, że im gęstszy lakier, tym wzór ciemniejszy, a jego warstwa grubsza. Jeśli lakier będzie bardzo grubo oklejony na skorupce jajka, można go delikatnie otrzeć papierowym ręcznikiem. 

Marmurkowe pisanki – sposób drugi 

Jajka należy namoczyć w letniej wodzie. Następnie cienką wykałaczkę włożyć do lakieru i ocierać nią o skorupkę. W trakcie wykonywania tej czynności jajko musi być cały czas mokre, ponieważ tylko wtedy lakier rozpłynie się po powierzchni skorupki. Czynność oblewania wodą trzeba wykonać kilkukrotnie. Pisanki zdobione tą metodą wyglądają inaczej, a ich wzór jest bardziej symetryczny. Nie robi to jednak żadnej różnicy, ponieważ w każdym przypadku wyglądają niezwykle efektownie.

Największą trudnością jest wysuszenie pisanek. Wydmuszki można po prostu na coś nabić, a ze zwykłymi jajkami trzeba się trochę natrudzić. Należy je pozostawić tak, aby jak najmniejsza ich część dotykała innej powierzchni. 

Jajka marmurkowe zdobione naturalnie

Pisanki mogą być również barwione w środku. Marmurkowe wnętrze bardzo łatwo zrobić, a wykorzystane w tym celu barwniki są w pełni naturalne. Pochodzą z warzyw i owoców. Jak zrobić pisanki o marmurkowym wzorze w środku? Po ugotowaniu skorupkę jajek należy delikatnie stłuc, a następnie namoczyć w wywarze. Dzięki temu barwnik dostanie się do środka, a pisanki otrzymają różnobarwny wzór. Jajka można farbować przy użyciu wywaru z buraków, cebuli, herbaty lub czerwonej kapusty. 

Naturalne barwienie jajek burakiem – przykład

Jajka należy ugotować na twardo z łyżeczką soli. Następnie ostudzić. W międzyczasie buraka obrać i zetrzeć na tarce. Zalać go wrzątkiem. Po ostygnięciu jajek, skorupki stłuc delikatnie łyżeczką, aby powstały na nich malutkie pęknięcia. Następnie pisanki włożyć do buraczanego soku, tak aby były całkowicie zanurzone. Pozostaw na całą noc w lodówce. W podobny sposób można stworzyć pisanki w innych kolorach. W tym celu warto użyć mocno zaparzonej herbaty lub czerwonej kapusty. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić domowe lody?
Jak zrobić domowe lody?
Domowe lody są bardzo smaczne i łatwe do przygotowania. Wystarczy jedynie odrobina cukru, śmietanka tortowa oraz ulubione owoce!
Jakie są rodzaje spawarek?
Jakie są rodzaje spawarek?
Dowiedz się wszystkiego na temat najpopularniejszych urządzeń spawalniczych i dokonaj wyboru świadomie na podstawie wszystkich parametrów.
Jak wybrać odpowiednią ziemię pod trawnik?
Jak wybrać odpowiednią ziemię pod trawnik?
Stworzenie bujnego, zielonego trawnika to marzenie wielu ogrodników, ale kluczowym krokiem w osiągnięciu tego celu jest odpowiedni wybór ziemi.
Ostatnie wpisy