Polecamy
Jak  używać olejków eterycznych w domu?
Porady domoweSprzątanie

Jak używać olejków eterycznych w domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Olejki eteryczne robią furorę pomimo tego, że nie są nowym odkryciem. Możliwość ich zastosowania jest coraz więcej.  Jak wykorzystać je w domu? Podpowiadamy.

Dlaczego warto używać w domu olejków eterycznych? 

Olejki eteryczne to przede wszystkim szerokie spektrum preparatów powstających z różnego rodzaju drzew, krzewów i pomniejszych roślin, które pozyskuje się w trakcie długotrwałej destylacji, ekstrakcji lub wyciskania. Mowa o preparatach pochodzenia naturalnego, które są bezpieczne o tyle, o ile stosuje się je zgodnie z zaleceniami i we właściwej ilości. Ich popularność wzrasta wraz z postępami badań naukowych, które potwierdzają prozdrowotne właściwości aromaterapii. Z tego względu, że istnieje w tej kategorii duża liczba produktów – zróżnicowane są także ich właściwości. Wybierając konkretny olejek eteryczny, warto poświęcić nieco czasu i zapoznać się z jego działaniem. 

Olejki eteryczne w biokominku

Coraz większą popularnością cieszą się w naszych domach biokominki. Te urządzenia, które w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, nie  muszą mieć rury odprowadzającej spaliny, są też całkowicie bezpieczne nawet w niewielkim mieszkaniu. Pochodzący ze spalania płynnego biopaliwa ogień tworzy wspaniały klimat, który uświetni kolację przy świecach lub spotkanie z przyjaciółmi. Wystarczy jednak do mieszanki paliwowej dodać kilka kropel olejku eterycznego, aby wokół roztaczała się przyjemna woń. 

Oczyszczanie powietrza 

Głównym zadaniem olejków eterycznych jest poprawa jakości powietrza. Można do tego wykorzystać rozpylacze zakupione w sklepie. Po dodaniu kilku kropli olejku do wody otrzymamy mgiełkę, która rozchodzić się będzie po całym wnętrzu mieszkania. Używamy oczywiście takiego olejku, którego woń sprawia nam szczególną przyjemność i wprawia nas w błogi stan odprężenia. Można też samemu rozpylić mieszankę wody i olejku eterycznego przy pomocy butelki z atomizerem.

Olejki eteryczne w walce z bezsennością 

Zaletą olejków eterycznych jest również to, że pomagają nam w walce z różnymi dolegliwościami. Mowa między innymi o bezsenności, która jest niezwykle uciążliwa. W walce z tą przykrą przypadłością świetnie poradzi sobie olejek lawendowy, rumiankowy lub jaśminowy. Wystarczy delikatne skropienie wybranym olejkiem ściereczki i umieszczenie jej pod poduszką. Trzeba jednak uważać, aby nasączenie nie było zbyt silne, ponieważ możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego.  

Zapewnienie czystości w domu

Olejki eteryczne można śmiało dodawać do środków czystości i wykorzystywać podczas sprzątania. Będzie to szczególnie korzystne wówczas, gdy wykorzystamy je np. przy pielęgnacji podłóg. Warto wtedy wspomóc się odkażającymi właściwościami olejku cytrynowego, miętowego lub lawendowego. 

Olejek z drzewa herbacianego a zdrowie naszych pupili

Niektóre spośród olejków eterycznych nie tylko pięknie pachną, ale pomagają też zadbać o dobrostan domowych pupili. Mowa o olejku z drzewa herbacianego, który zabezpiecza zwierzęta przed pchłami i kleszczami. Wykorzystują go amatorzy psów i kotów, a także hodowcy ptaków ozdobnych. 

Relaks z olejkami eterycznymi w łazience

Bywa, że po całym dniu stresu i wysiłków w pracy, marzymy już tylko o ciepłej, relaksującej kąpieli. Warto zastosować wtedy olejki eteryczne, które dodatkowo nas zrelaksują. Bardzo ciekawym przykładem mieszanki olejków eterycznych do kąpieli jest mieszanka olejku sandałowego, imbirowego i grejpfrutowego. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością  – wystarczy dwie lub trzy krople. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy łatwo maluję się na porcelanie?
Czy łatwo maluję się na porcelanie?
Malowanie na porcelanie to jedna z najstarszych i najpiękniejszych technik zdobniczych, która pozwala na stworzenie pięknych dekoracji i ozdób. Jednakże, malowanie na porcelanie wymaga odpowiednich narzędzi i technik, a także pewnej wiedzy na temat materiałów, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt.
Jak pompy ciepła mogą wpływać na jakość i uzdatnianie wody użytkowej w domu?
Jak pompy ciepła mogą wpływać na jakość i uzdatnianie wody użytkowej w domu?
Dowiedz się, jak pompy ciepła mogą skutecznie uzdatnić wodę użytkową w twoim domu, poprawiając jej jakość i bezpieczeństwo użytkowania.
Wszystko o windach towarowych i gastronomicznych
Wszystko o windach towarowych i gastronomicznych
Windy towarowe to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do transportu towarów na różnych poziomach budynków. Są one szczególnie przydatne w magazynach, sklepach, biurach, fabrykach i innych obiektach, w których konieczne jest przemieszczanie dużych ilości towarów na różnych kondygnacjach.
Ostatnie wpisy