Polecamy
Rośliny, których… nie zjedzą ślimaki
Ogród i taras

Rośliny, których… nie zjedzą ślimaki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ślimaki są zmorą wielu miłośników roślin. Zostawiają po sobie obgryzione liście oraz lśniący śluz pokrywający łodygi roślin. Istnieją jednak rośliny, od których ślimaki trzymają się z daleka. 

Z pewnością każdy z nas widział obgryzioną główkę kapusty i nieregularnie podziurawione listki. Niewielkie mięczaki potrafią wyrządzić w ogrodzie wiele szkód, a dodatkowo są trudne do zwalczania. Nie każdy wie, że istnieją rośliny, których ślimaki nie lubią. W przypadku dużego problemu z tymi szkodnikami sprawdź, czy zmiana roślin rozwiąże problem. 

Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie?

Każdy z łatwością odróżnia ślimaki muszlowe od nagich. To właśnie te drugie powodują najwięcej szkód roślinom. Ślimaki, które posiadają muszle, odżywiają się najczęściej obumarłymi liśćmi i pędami. Niektóre z nich znajdują także jaja ślimaków nagich, dlatego część z nich może być uznana za pożyteczne. Prawdziwą zmorą dla ogrodnika są jednak duże ślimaki nieposiadające muszli. To one zjadają uprawiane rośliny. Ślimaki najczęściej atakują ostróżki, popularne fuksje, łubin, a także delikatne siewki warzyw oraz główki kapusty.

Istnieją jednak rośliny, które ślimaki omijają z daleka ze względu na zapach kwiatów lub liści. Takie rośliny najlepiej sadzić w ogrodzie dookoła pozostałych, tworząc swoisty krąg ochronny.

Lista roślin, których nie lubią ślimaki

Nasturcja – to bardzo popularny w polskich ogrodach kwiat ozdobny. Najczęściej jest spotykana w pomarańczowej odsłonie, ale można spotkać także odmiany czerwone i żółte. Kwitnie przez całe lato, a dodatkowo posiada cenne dla organizmu człowieka właściwości zdrowotne. Z nasturcji można przygotowywać napary, które działają przeciwzapalnie oraz wzmacniają odporność.

Krwawnik pospolity – to roślina powszechnie występująca w mocno nasłonecznionych miejscach. Jest to bylina o estetycznych, pierzastych i ciemnozielonych liściach oraz drobnych, białych lub różowych kwiatach. Najczęściej występuje na łąkach, ale coraz chętniej jest też zasadzana w ogrodach. Cała roślina wydziela intensywny zapach, który odrzuca ślimaki.  

Wilczomlecz mirtowaty – to często spotykana bylina o mięsistych, pokładających się, mocno ulistnionych pędach. Posiada jasnożółte kwiatostany, które kwitną w czerwcu i w lipcu. Grube liście z warstwą ochronnego wosku nie są atrakcyjne dla ślimaków.

Liliowiec ogrodowy – posiada długie, wąskie trawiaste liście, które są omijane przez ślimaki. Kwitną w okresie od maja aż do końca lipca. Różnorodność odmian liliowca ogrodowego pozwala stworzyć ciekawą kompozycję i oryginalną rabatkę odstraszającą szkodniki. 

Bodziszek wspaniały – roślina dorasta do 70 cm. Wyróżnia się dużymi kwiatami o purpurowo niebieskim kolorze. Liście bodziszka są pokryte warstwą wosku, co zniechęca ślimaki. Dodatkowo roślina ma mocno rozkrzewiony, gęsty pokrój, który stanowi dodatkową barierę dla szkodników.

Lawenda wąskolistna – to lubiana roślina, bardzo popularna w ogrodach i na tarasach. Ślimaki nie przepadają za jej zapachem oraz drobnymi listkami pokrytymi małymi włoskami. Lawenda jest bardzo mało wymagająca w pielęgnacji, a cieszy pięknymi kwiatami o fioletowej barwie. Obecnie można spotkać odmiany lawendy o niebieskich, różowych lub białych kwiatach. Posiada także wiele właściwości leczniczych.

Płomyk wiechowaty (floks) – jest byliną ogrodową o sztywnych pędach. Kwitnie od lipca do końca sierpnia, a niektóre nawet do połowy września. Floks wiechowaty rośnie nawet do 1 metra wysokości. Wyróżnia się wyrazistymi pięciopłatkowymi kwiatami występującymi w wielu kolorach – białym, czerwonym, różowym lub fioletowym. Roślina odstrasza ślimaki gęstym ulistnieniem oraz zapachem kwiatów. Z drugiej strony floks jest ulubieńcem motyli, które chętnie zbierają z nich nektar.

Rozchodnik – roślina należąca do gruboszowatych. W większości rozchodniki są niskimi bylinami kobiercowymi. Jednak niektóre gatunki mogą osiągać wysokość nawet 80 cm. Rozchodniki są lubiane przede wszystkim za dużą wytrzymałość i dekoracyjny wygląd przez prawie cały rok. Dobrze znoszą wysokie nasłonecznienie, suszę, a także spadki temperatur. To sprawia, że nadają się na skarpy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak czyścić płytki na tarasie i balkonie?
Jak czyścić płytki na tarasie i balkonie?
Pielęgnacja płytek na tarasie i balkonie sprawia, że są one chronione przed promieniowaniem UV oraz brudem.
W co wyposażyć działkową altanę?
W co wyposażyć działkową altanę?
Na działce, niezależnie od tego, czy masz ją, by uprawiać pomidory, czy wypoczywać, powinny panować komfortowe warunki. Przekonaj się, bez jakich elementów wyposażenia nie może obyć się żadna działka rekreacyjna oraz co jest potrzebne na działce uprawnej, by móc korzystać z niej bez problemów.
Ból pleców – co robić, gdy boli kręgosłup?
Ból pleców – co robić, gdy boli kręgosłup?
oznaj sprawdzone sposoby, które pomogą uporać się z bólem pleców. Wykorzystaj je, a poczujesz ulgę!
Ostatnie wpisy