Polecamy
Jak wybrać lampy sufitowe?
Porady domoweUrządzanie

Jak wybrać lampy sufitowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem aranżacji każdego wnętrza, ponieważ to ono decyduje o komforcie korzystania z konkretnego pomieszczenia. Ma również wpływ na jego estetykę. W większości domów najczęściej wykorzystywane jest oświetlenie sufitowe. Jednak od wyboru konkretnego modelu lampy uzależnione są takie parametry jak poziom rozproszenia światła, jego natężenie czy ilość punktów świetlnych. Warto więc dobrze zastanowić się nad wyborem lampy sufitowej. Czym kierować się przy jej zakupie? Podpowiadamy.

Styl lampy sufitowej

Większość inwestorów, poszukując lampy, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jej stronę wizualną. Jest to ważny aspekt, którym należy kierować się, wybierając lampę sufitową, ponieważ powinna być ona dopasowana do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, ale również do jego przeznaczenia. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnych modeli lamp. Drewniane dostępne na przykład na https://abanet.pl/461-lampy-sufitowe-drewniane świetnie wpisują się w klimat wnętrz urządzonych w rustykalnym, minimalistycznym, a także skandynawskim stylu. 

W przypadku, kiedy szukamy modelu do mieszkania, w którym panuje klimat glamour, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na bogato zdobione kryształowe lampy. We wnętrzach w stylu nowoczesnym, a także industrialnym z kolei doskonale prezentują się proste minimalistyczne modele, w których funkcję ozdobną odgrywa żarówka.

Moc lampy sufitowej

Bardzo istotnym aspektem, który należy uwzględnić podczas wyboru lampy sufitowej, jest również jej moc, a także ilość żarówek. Powinna być ona dopasowana do przeznaczenia pomieszczenia tak, aby zapewniała możliwość korzystania z niego w sposób komfortowy lecz ekonomiczny. Przyjmuje się, że na 1 m2 pomieszczenia należy zastosować żarówkę o mocy 15-20 W. Dlatego np. w przypadku pokoju o powierzchni 20 m2 należy postawić na żarówkę o mocy 300-400 W. Jest to jednak przelicznik dla tradycyjnych żarówek, dlatego w przypadku wersji halogenowych czy ledowych, należy zwracać uwagę na parametr, jakim jest ekwiwalent mocy.

Dobór lampy sufitowej do pomieszczenia

Lampa sufitowa powinna być dopasowana nie tylko do stylu, ale także przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. W salonie musi spełniać funkcję ozdobną, a w przypadku kiedy wnętrze to jest duże, wówczas można podzielić je na strefy, wykorzystując kilka wiszących lamp ozdobnych. W kuchni z kolei najlepiej kierować się względami praktycznymi. Bogato zdobione modele mogą być trudne w utrzymaniu czystości, ponieważ na wszelkich elementach często gromadzi się tłuszcz powstały podczas gotowania. W sypialni zazwyczaj lampy sufitowe są używane rzadziej niż punktowe, dlatego warto zadbać o to, aby podkreślały panujący w tym wnętrzu nastrój. W łazience z kolei, ze względu na specyfikę tego pomieszczenia, najlepiej postawić na lampy sufitowe typu platfon albo spot.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak otworzyć puszkę bez otwieracza?
Jak otworzyć puszkę bez otwieracza?
Chcesz otworzyć konserwę i nie masz otwieracza? Przeczytaj 5 sposobów na otwarcie puszki.
Komora zero – czym jest i do czego służy?
Komora zero – czym jest i do czego służy?
Czym jest komora zero? Sprawdź jak przedłużyć świeżość owoców i warzyw!
Jak skutecznie usunąć kamień nazębny?
Jak skutecznie usunąć kamień nazębny?
Podstawą prawidłowej higieny jamy ustnej są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym wraz z systematycznym czyszczeniem zębów.
Ostatnie wpisy