Polecamy
Jak samodzielnie zrobić ozdoby z filcu?
DIY

Jak samodzielnie zrobić ozdoby z filcu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ozdoby z filcu są proste w wykonaniu. Łatwo jest uzyskać dowolny efekt, ponosząc przy tym niewielkie koszty. Trójwymiarowe choinki, serduszka i bombki z filcu wspaniale uzupełnią domowe dekoracje na Boże Narodzenie i nie tylko.

Zalety ozdób z filcu

Samodzielne wykonywanie ozdób z filcu dostarcza nam wiele satysfakcji. Dzięki temu możemy spędzić czas z najbliższymi w kreatywny sposób. Za co ceni się filc i dlaczego ozdoby wykonane z tego materiału są tak modne?

Filc jest tani 

Niska cena jest zaletą filcu jako materiału do prac DIY. W sklepie internetowym można kupić 10 arkuszy materiału o wymiarach 20 na 30 cm już za 10-12 zł. Chodzi o filc ozdobny o grubości 2 mm. 

Mamy do dyspozycji różne kolory filcu

W gotowym zestawie za 10-12 zł mamy filc w bogatej palecie barw. Jeśli naszym celem jest wykonanie ozdób choinkowych, to lepszym wyjściem będzie kupienie pojedynczych arkuszy filcu w konkretnych kolorach. W tym przypadku najlepsze będą w kolorach białym, wiśniowym, czerwonym i zielonym. 

Filc jest łatwy w obróbce

Samodzielne przygotowanie ozdób z filcu ma dużą przewagę nad wieloma technikami DiY. Nie potrzeba do niego długiej praktyki i żmudnego uczenia się. Dzięki nożyczkom i odrobinie cierpliwości możemy w krótkim czasie stworzyć bardzo estetyczne przedmioty.

Ozdoby z filcu są różnorodne

Już tylko w gamie ozdób świątecznych możemy przygotować z filcu bombki, dzwoneczki, renifery lub ptaszki. Płaski i łatwy w docinaniu materiał może jednak posłużyć do wykonania znacznie bardziej fantazyjnych ozdób o nietypowych kształtach. Nikt nie zabroni przecież, aby na choince w naszym domu, zamiast renifera, zawisły postaci z ulubionej kreskówki wykonane z filcu. 

Ozdoby z filcu krok po kroku

Ozdoby na Boże Narodzenie z filcu 

Z tego materiału można wykonać właściwie wszystkie rodzaje ozdób, którymi dekorujemy choinkę lub szopkę. Mogą to być więc płaskie gwiazdki lub płatki śniegu, ale też trójwymiarowe choinki, które wspaniale będą się prezentowały na biurku lub w oknie. Osoby  obdarzone nieco większym talentem mogą też zrobić z filcu wyobrażenie Świętej Rodziny lub miniaturową szopkę.

Jak zrobić renifera z filcu? Niezbędne przybory

Zwierzęciem, nieodłącznie związanym z Bożym Narodzeniem, jest renifer. Dzielnego pomocnika św. Mikołaja można wykonać z filcu. Potrzebny nam do tego będzie: 

 • szablon renifera z tektury,
 • szary filc,
 • czerwony materiał lub wstążka,
 • marker,
 • nożyczki,
 • igła,
 • kordonek lub mulina do obszycia brzegów,
 • wypełniacz do filcu,
 • czerwone i niebieskie cekiny.

Przygotowanie szablonu

Szablon, który pozwoli nadać naszemu reniferowi właściwy kształt, najlepiej przygotować z tektury. Inspiracji można poszukać w Internecie, ale kształt ozdoby możemy również wykonać sami. 

Zdobienie filcowych ozdób krok po kroku

Wykonanie renifera z filcu nie jest trudne. Trzeba tylko wykonać kilka kroków: 

 1. Odrysuj obie strony szablonu na arkuszu filcu w szarym kolorze. Na czerwonym materiale można odrysować w taki sam sposób serduszka, które później będą zdobić filcowe zwierzątko.
 2. Wytnij odrysowane kształty ostrymi nożyczkami.
 3. Na obu częściach renifera przyszyj czerwony cekin (nos) i niebieski (oko). W podobny sposób ozdób go materiałowymi serduszkami.
 4. Zszyj igłą obie części filcowego zwierzątka. 
 5. Do wnętrza zwierzątka włóż miękki wypełniacz tak, aby nabrało trójwymiarowości. 
 6. Po całkowitym obszyciu ozdób szyję filcowego renifera zwiąż kokardą z materiału, który był używany przy wycinaniu serduszek. 
 7. Do kokardy możesz przyczepić zawieszkę tak, aby ozdoba mogła bez problemu utrzymać się na choince. Gotowe!

Jak przechowywać ozdoby z filcu?

Przygotowane samodzielnie ozdoby z filcu należy po rozebraniu choinki dokładnie posortować i odłożyć do szafki. Ważne, aby nie były narażone na działanie wilgoci. Dobrym wyjściem będzie zamknięcie ich w szczelnym pudełku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym wyczyścić przypalony garnek?
Czym wyczyścić przypalony garnek?
Uwielbiasz gotować, ale nienawidzisz czyszczenia przypalonych garnków? Sprawdź łatwe i sprawdzone sposoby na poważne zabrudzenia!
Co kupić do nowej łazienki?
Co kupić do nowej łazienki?
Urządzanie łazienki może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też, aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy dla Ciebie listę 6 rzeczy, które będą potrzebne przy wyposażaniu nowego wnętrza.
Jak często powinno się dbać o porządek w domu?
Jak często powinno się dbać o porządek w domu?
Zastanawiasz się ile razy w tygodniu powinno się sprzątać w domu? Zachęcamy zatem do lektury naszego poradnika.
Ostatnie wpisy