Polecamy
Jak zamontować taśmy LED w domu?
DIY

Jak zamontować taśmy LED w domu?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Taśmy LED to od dłuższego czasu jedne z chętniej wybieranych rodzajów oświetlenia dodatkowego. I nic dziwnego! Za ich pomocą można nawet najprościej urządzony pokój zamienić w nowoczesne, oryginalne wnętrze. Aby tak się stało, ważny jest właściwy montaż taśmy LED. Podpowiadamy jak to zrobić!

Jak zamontować taśmy LED – podstawowe zasady

Montaż oświetlenia ledowego wcale nie jest trudny! Zanim jednak zabierzesz się do pracy, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Taśma LED powinna zawsze być odpowiednio dobrana do miejsca, w którym chcesz ją zamontować. Jeśli ma stać się np. ozdobą Twojej łazienki lub kuchni, zdecyduj się na taśmę w dodatkowej silikonowej osłonce.
  • Przed montażem dokładnie zaplanuj całą aranżację i sprawdź, ile metrów pasków LED będzie Ci potrzebnych.
  • Na tym etapie ostatecznie wybierz też kolor taśm ledowych. Masz wiele możliwości, bo taśmy ledowe dostępne są w niemal wszystkich popularnych kolorach!
  • Oświetlenie LED zawsze przyklejaj do oczyszczonej i gładkiej powierzchni. Przed przystąpieniem do pracy dokładnie ją też odtłuść.
  • Upewnij się jakim napięciem zasilana jest taśma LED, którą zamierzasz zamontować. Od tego zależy, jaki dobierzesz zasilacz. Pamiętaj, że zbyt mocny spali paski ledowe, z kolei zbyt mocny uniemożliwi prawidłowe działanie.

Jak zamontować taśmę ledową?

Montaż oświetlenia LED to zaledwie kilka prostych kroków. Najpierw przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej (albo kleju już umieszczonego na paskach LED) umieść ledy w profilach albo bezpośrednio na wybranej powierzchni.

Teraz trzeba będzie podłączyć taśmę LED do zasilacza. Zanim zaczniesz, koniecznie wyłącz prąd! Potem połącz przewody zgodnie z ich oznakowaniem (plusy do plusów, minusy do minusów). Jeśli prace wykonujesz po raz pierwszy, łatwiej będzie Ci podłączyć tradycyjne, jednokolorowe ledy, które mają tylko dwa łącza. Taśma LED RGB ma aż cztery łącza!

A co, jeśli się pomylisz i źle połączysz przewody? Nie martw się! W taki sposób nie zepsujesz taśmy LED – po prostu nie będzie ona świeciła. Czeka Cię więc dodatkowa praca przy poprawkach, ale wciąż możesz wykorzystać tę samą taśmę LED.

Kiedy połączysz już przewody, profile z paskami LED umieść w wybranych miejscach i przytwierdź za pomocą wkrętów lub uchwytów. Jeśli wolisz, możesz też posłużyć się taśmą dwustronną, ale wówczas cała konstrukcja będzie mniej stabilna. Na koniec podłącz instalację do prądu.

Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania?

Bardzo często montaż taśmy ledowej wymaga jej wydłużenia. W tym celu łączy się ze sobą kilka pasków. Jak to zrobić? Możesz posłużyć się lutownicą. Jeśli jednak nie masz jej w domu albo obawiasz się, że nie poradzisz sobie z lutowaniem, skorzystaj z innego sposobu. Paski LED połączysz również, przy pomocy specjalnych złączek. Są one dostępne w kilku rodzajach – tak, aby ułatwić Ci montaż taśmy ledowej w dowolnym miejscu.

Złączki kątowe lub zaciski wykorzystasz, kiedy zechcesz połączyć paski LED pod dowolnym kątem. Szybkozłączki ułatwią Ci z kolei szeregowe łączenie taśm LED w taki sposób, aby połączenie stało się praktycznie niewidoczne.

Jak podłączyć taśmę LED do włącznika światła?

Jednym z etapów, które mogą zniechęcać – szczególnie niedoświadczone osoby, do prób samodzielnej instalacji ledów, jest podłączanie pasków ledowych do włącznika światła. To zadanie jednak tylko teoretycznie wydaje się skomplikowane. W praktyce wcale takie nie jest!

Jak podłączyć taśmę LED do włącznika? Na włączniku zawsze znajdują się dwa rodzaje złącz. Jedno opisane jest jako „LED”, a drugie – „zasilacz”. Wprowadzenia do taśmy LED podłączasz właśnie do złącza LED (tak jak już wspominaliśmy: zawsze plus do plusa i minus do minusa). Do złącza zasilacza przylutuj z kolei przewody zasilacza. Teraz sprawdź, czy wszystko działa. Jeśli tak – zamontuj włącznik we właściwym miejscu. I gotowe!

Montaż taśm LED może wydawać się trudny – zwłaszcza jeśli do tej pory unikałeś prac związanych z prądem i oświetleniem. Zanim jednak chwycisz za telefon i zaczniesz umawiać się z fachowcem, spróbuj samodzielnie zainstalować paski LED w swoim domu. To zadanie jest naprawdę łatwe!

zdjęcie: katherine_gee

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety ogrzewania podłogowego
Zalety ogrzewania podłogowego
Nie wiesz jak ogrzewać domu? Zobacz, zalety ogrzewania podłogowego.
Oświetlenie w wersji mini – lampy kule w małych rozmiarach
Oświetlenie w wersji mini – lampy kule w małych rozmiarach
Miniaturowe wersje klasycznych lamp są doskonałą alternatywą do nowoczesnych aranżacji.
Co ile wymieniać olej w samochodzie?
Co ile wymieniać olej w samochodzie?
Masz swój własny samochód? Przeczytaj, co ile kilometrów należy wymieniać olej w silniku.
Ostatnie wpisy