Polecamy
DIY: Jak uszyć tulipany z materiału?
DIY

DIY: Jak uszyć tulipany z materiału?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Tulipany z materiału są efektowną ozdobą mieszkania. Co więcej, są też niezwykle proste w przygotowaniu. 

Kwiaty można stworzyć na wiele sposobów. W naszym artykule przedstawiliśmy ten najłatwiejszy. Poradzą sobie z nim nawet osoby początkujące. Zachęcamy, aby zdobić mieszkanie bukiecikami składającymi się z 3–5 tulipanów. Gwarantujemy, że ozdoby mogą przetrwać nawet kilka lat. 

Szybkie uszycie tulipanów z materiału

Materiałowe tulipany są ozdobą, którą można stworzyć na kilka różnych sposobów. Wybierając materiały, warto kierować się zasadą reuse, czyli ponownego użycia tkanin. Dzięki temu tulipany będą nie tylko piękną ozdobą, ale i elementem wpisującym się w trend zero waste. 

Tulipany – niezbędne materiały

  • tkanina na liście i łodygi (najlepiej zielona, jednak można puścić wodze fantazji),
  • różnokolorowa tkanina na główki tulipanów,
  • drewniane lub plastikowe rurki o średnicy 1 cm,
  • ołówek lub długopis,
  • maszyna do szycia, nici, igły, szpilki i nożyczki,
  • wypełnienie do główek,
  • wykrój tulipana.

Przygotowanie kwiatów

Na początek warto ze strony internetowej ściągnąć wykrój tulipanów. Oczywiście nie nie stoi na przeszkodzie, aby kwiat samodzielnie zaprojektować, wzorując się jedynie na rysunkach dostępnych w Internecie. Zazwyczaj płatek ma wymiary 6 × 8 cm, a długość łodygi odpowiada rurce. Analogicznie długość liści okalająca kwiat jest taka sama. Najłatwiej wzorzec przyłożyć do tkaniny, odrysować go na niej, następnie przeszyć, a dopiero potem wyciąć dany kształt. Poniżej podano wymiary materiałów: 

  • liść ma wymiary 7 × 21 cm – wymiar tkaniny podwójnie złożonej to 8 × 22 cm,
  • główka ma wymiary 6 × 8 cm – wymiar tkaniny podwójnie złożonej to 7 × 9 cm,
  • łodyga to 3x długość rurki+3 cm, wymiar materiału powinien być analogiczny do długości rurki.

Całość powinna wynieść około 30 cm.

Następnie przechodzimy do stworzenia liści. Wzorzec układamy na tkaninie i odrysowujemy na nim kształt. Tkanina musi być podwójnie złożona, a narysowane liście powinny być zwrócone do siebie prawymi stronami. Następnie idąc wzdłuż wzoru, przeszywamy tkaninę ściegiem prostym. Dół musi pozostać otwarty. Po zszyciu obcinamy kształt listka. Krawędź powinna znajdować się ok. 0,5 cm od ściegu prostego. Często na szczycie liści pozostaje nadmiar materiału, należy go delikatnie przyciąć nożyczkami. Następnie listki wywijamy na prawą stronę. Jeśli materiał będzie pomięty, należy go uprasować. 

Kolejnym krokiem jest uszycie łodyg. Przy pomocy ołówka odrysowujemy kształt łodygi. Jeśli nasz szablon jest krótszy niż długość rurki, wystarczy go przesunąć dalej. Następnie po obu stronach narysowanego szablonu należy zostawić około 1-1,5 cm wolnego miejsca. Łodygę składamy na pół i zszywamy po całej jej długości. W tym przypadku ważne jest, aby wszystko wykonywać na lewej stronie materiału, a dopiero po przeszyciu przewrócić go na prawą stronę (świetnie sprawdza się agrafka). Na koniec do zszytych i odwróconych tunelików można włożyć rurki celem ich usztywnienia. 

Drugim sposobem na stworzenie łodyg jest sklejenie materiału z rurką. Na jednym z końców tkaniny należy przykleić słomkę i owinąć ją materiałem. Gdy łodyga obejmie całą rurkę, materiał można naciągnąć i przykleić za pomocą bezbarwnego kleju. 

Ostatnim krokiem jest uszycie główek tulipanów. W tym celu warto wybrać różnobarwne tkaniny, kojarzące się z wiosną. Na początek należy odrysować szablon na podwójnie złożonym materiale. Każdy odrysowany kształt należy w środku spiąć szpilką. Następnie idąc wzdłuż konturów, zszywamy płatki kwiatów. Tak samo jak we wcześniejszych krokach, nie zaszywamy dołu. Kolejne materiałowe płatki wycinamy, od brzegu szycia do krawędzi powinno pozostać ok. 1 cm przerwy. Następnie wszystkie elementy wywijamy na prawą stronę i wypełniamy watą. 

Gdy wszystkie części są gotowe, zaczynamy łączyć tulipany w całość. Najpierw należy połączyć główki z łodygami. Na końcówki łodyg należy nabić dół kwiatów. Tulipany muszą mieć otwartą dolną część główki. Następnie należy łodygę z główką połączyć przy pomocy nitki, czyli zszywamy dół kwiatostanu, mocno owijając przy tym łodygę. Następnie przychodzi czas na liście. Dopinamy je do łodygi za pomocą szpilki, a następnie przeszywamy mocno nicią. Voila! To koniec! Nasz pierwszy materiałowy tulipan jest gotowy! 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na halloweenowe ozdoby DIY!
Pomysły na halloweenowe ozdoby DIY!
Szykujesz imprezę Halloweenową i szukasz ciekawych ozdób, które wykonasz samodzielnie? Oto nasze propozycje!
Jak prać ubranka dziecięce?
Jak prać ubranka dziecięce?
Przed narodzinami dziecka bez opamiętania kupuje się urocze ubranka. Jak prać delikatne tkaniny? Jakich detergentów używać?
Wybór kominka – co brać pod uwagę?
Wybór kominka – co brać pod uwagę?
Kominek to bez wątpienia świetna dekoracja domu, która może posłużyć także za ogrzewanie. Co jednak warto wiedzieć przed zakupem kominka? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy