Dawniej popularnością cieszyła się rybka w kulistym akwarium, dziś modne są akwaria roślinne. Piękny podwodny świat w szkle jest ozdobą wielu salonów. Jak jednak dobrać do niego oświetlenie?
Roślinne akwarium jest pięknym elementem wystroju wnętrza. To Ty decydujesz, w jaki sposób skomponujesz podwodny krajobraz, jakie rośliny i inne dodatki dobierzesz. Musisz mieć jednak świadomość, że oświetlenie jest niezwykle istotną kwestią dla rozwoju roślin w ozdobnym zbiorniku. Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się do akwarium? Podpowiadamy.
Samo oświetlenie możemy podzielić na kilka rodzajów, a główna klasyfikacja odnosi się do typu technologii. Najbardziej znane są tak zwane świetlówki, czyli typ oświetlenia zasilany starterem lub statecznikiem. Niewątpliwą zaletą świetlówek jest to, że zaraz po zużyciu łatwo można je wymienić. Jednak technologia poszła znacznie do przodu i ten typ oświetlenia powoli odchodzi w zapomnienie i entuzjaści roślinnych akwariów też sięgają po nie coraz rzadziej. Dlaczego? Ponieważ wyparło je oświetlenie ledowe.
Jakie są zatem zalety lamp LED? Świetnie nadają się zarówno do głębokich, jak i klasycznych szklanych zbiorników wodnych. Lampy ledowe nie zużywają zbyt dużo prądu, ponieważ diody świecą tylko w dół, światło nie jest rozproszone. W dodatku lampy ledowe są atrakcyjne wizualnie, mają cienki korpus, a więc wyglądają efektownie jako niebanalny element związany z naszym akwarium. Przez to, że diody świecą w dół, można je optymalnie ustawić na roślinność, o ile dany gatunek wymaga lepszego naświetlenia.
Do oświetlenia akwarium niektórzy stosują też lampy HQI. To typ używany głównie do głębokich akwariów (powyżej 80 cm), charakteryzujący się oświetleniem punktowym. Co ciekawe, takie lampy wytwarzają na dnie akwarium cienie. Oświetlenie HQI jest droższe i nie nadaje się do zastosowania w klasycznych akwariach.
Przeczytaj też nasz wpis o artykułach, które warto kupić szczeniakowi.
Akwarium powinno się oświetlać – zarówno te jedynie dekoracyjne, czyli roślinne, jak i szklane zbiorniki z rybkami. Pamiętaj, że odpowiednio dopasowane do typu akwarium lampy skutecznie oświetlą Twoją kompozycję, ale co najważniejsze, korzystnie wpłyną na procesy życiowe zachodzące u rybek i roślin, a także na ich warunki bytowe. Typ oświetlenia odpowiednio dobrany do rodzaju naszego akwarium (wyróżniamy np. akwarium hodowlane, roślinne, biotopowe, naturalne) pomaga również zachować równowagę biologiczną, bo stwarza sprzyjające warunki do prawidłowego rozkwitu flory i fauny. Bez światła roślinki i rybki nie miałyby szans na przeżycie. Więc zanim dobierzemy oświetlenie do naszego akwarium, musimy określić typ naszego ozdobnego zbiornika wodnego.
Musimy brać pod uwagę fakt, że lampy świetlne nie przepadają za wilgocią, więc naszym zadaniem i priorytetem jest dobranie takiego rodzaju oświetlenia, które będzie miało jak najmniejsze szanse na ewentualną styczność z wodą. W sytuacji, gdy lampy będą narażone na nawet najmniejszy kontakt z wodą, mogą szybciej ulec zniszczeniu, przestać działać.
Zdjęcie główne: MART PRODUCTION/pexels.com