Polecamy
Jak prawidłowo dbać o okap kuchenny?
Sprzątanie

Jak prawidłowo dbać o okap kuchenny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mogłoby się wydawać, że okap kuchenny nie potrzebuje większych zabiegów pielęgnacyjnych. Z reguły przecierany jest wilgotną szmatką, aby usunąć tłuszcz i zabrudzenia, które pojawiły się na jego obudowie. 

Mało kto wie, że wewnątrz znajduje się filtr, który odpowiada za pochłanianie przykrych zapachów. To on zazwyczaj jest bardzo brudny i, aby sprzęt działał prawidłowo, trzeba go dokładnie wyczyścić. Co jeszcze należy zrobić, aby móc przez długi czas cieszyć się dobrym działaniem tego sprzętu? Oto, jak prawidłowo o niego dbać!

Okap kuchenny – podstawy pielęgnacji

Wszystkie sprzęty w kuchni z czasem zużywają się i brudzą. Bez względu na to, jak często i intensywnie z nich korzystasz, z pewnością warto o nie dbać, aby jak najdłużej nam służyły. W przypadku okapu liczy się przede wszystkim regularne mycie i czyszczenie filtra, który znajduje się w jego wnętrzu. Dzięki temu sprzęt działa bez zarzutu i skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy. 

Częstotliwość czyszczenia okapu należy uzależnić od tego, jak często go używamy. Przyjmuje się, że jeśli korzystasz z niego kilka razy dziennie, powinno się usuwać zanieczyszczenia raz w tygodniu. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie używasz go zbyt często, to znajduje się on bezpośrednio nad płytą grzewczą lub innego rodzaju kuchenką. Co za tym idzie, jest on narażony na ciągły wpływ wilgoci i tłuszczu, który oczywiście osadza się na jego powierzchni, dlatego regularne zabiegi pielęgnacyjne są tak ważne.

Jak skutecznie wyczyścić okap?

Czyszczenie okapu należy rozpocząć od usunięcia zabrudzeń, które znajdują się na jego powierzchni. Z reguły najbrudniejsza jest kratka, a także obudowa. Wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się tłustych plam.

Następnie warto zabrać się za jego wnętrze. Wówczas nie zapomnij o odłączeniu urządzenia od zasilania. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie zostaniesz porażony prądem. Pamiętaj także o tym, aby nie czyścić obudowy okapu ostrą gąbką, dzięki temu unikniesz zarysowania sprzętu.

Do trudnych zabrudzeń możesz także wykorzystać specjalne preparaty i pianki, które stosowane są na uporczywe zabrudzenia w kuchni. Znajdziesz je w dobrze wyposażonych sklepach z chemią domową. Później przychodzi czas na konserwację lub wymianę filtra, który znajduje się w środku. Wewnątrz każdego okapu znajduje się pochłaniacz tłuszczu, kurzu i wilgoci. Aby go wyjąć, należy usunąć wierzchnią warstwę urządzenia. Warto pamiętać, że sprawny filtr ma bezpośredni wpływ na wydajność okapu. 

W kwestii filtrów do wyboru mamy dwa rodzaje, tzw. jednorazowe, które należy wymieniać raz na dwa–trzy miesiące, oraz metalowy, który można wyczyścić pod bieżącą wodą z płynem do naczyń. Gdy zanieczyszczenia są wyjątkowo mocne, możesz namoczyć go w misce z ciepłą wodą i środkiem czyszczącym.

To jednak nie wszystko, warto także pamiętać o filtrach węglowych, które również znajdują się w tym kuchennym urządzeniu. Mają one za zadanie oczyszczać powietrze, które wpada do okapu. Ten rodzaj filtra nie jest przystosowany do czyszczenia, po zużyciu należy go zatem niezwłocznie wymienić na nowy. Jeśli korzystasz z okapu niezbyt często, jego żywotność znacznie się wydłuża, jednak warto zawsze kontrolować jego stan. Jak często trzeba wymieniać filtr węglowy? Z reguły jest to określane przez producenta, a informacja znajduje się na opakowaniu.

Zdj. główne: Le Creuset/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przy jakich zaburzeniach może pomóc neurolog
Przy jakich zaburzeniach może pomóc neurolog
Neurologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją chorób układu nerwowego. Neurolog to specjalista, który jest wyspecjalizowany w diagnozowaniu i leczeniu różnych zaburzeń neurologicznych. W ramach swojej praktyki neurolog może pomóc w przypadku wielu różnych zaburzeń.
Jak wybrać idealne siedzisko do przestrzeni wypoczynkowej: Przewodnik po materiałach, kolorach i stylach
Jak wybrać idealne siedzisko do przestrzeni wypoczynkowej: Przewodnik po materiałach, kolorach i stylach
Odkryj tajniki wyboru idealnego siedziska do przestrzeni wypoczynkowej. Poznaj różnorodność materiałów, schematów kolorystycznych i stylów, które pomogą Ci stworzyć wymarzoną strefę relaksu we własnym domu.
Hodowla pszczół. Pasja, która może być dobrym źródłem dochodu
Hodowla pszczół. Pasja, która może być dobrym źródłem dochodu
Hodowla pszczół to wymagające zadanie. Warto poznać kilka faktów z życia pszczelarza, zanim zacznie się przygodę z pasieką. Zapraszamy do świata pszczół hodowlanych.
Ostatnie wpisy