Polecamy
Poznaj magiczne właściwości soli w… domu!
Porady domoweSprzątanie

Poznaj magiczne właściwości soli w… domu!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okazuję się, że sól może mieć więcej zastosowań niż tylko polepszenie smaku dań i potraw. Ma właściwości czyszczące, dezynfekujące, odkażające i antyseptyczne. Idealnie sprawdzi się więc przy sprzątaniu, odnawianiu i usuwaniu plam z różnych powierzchni. 

Chlorek sodu, czyli wszystkim nam znana sól kuchenna może mieć wiele funkcji w naszym domu. Mając ją w zapasach, nie musimy nabywać wielu środków czystości, bo na równi z sodą oczyszczoną potrafi zdziałać cuda przy domowych porządkach. Nie wiesz, co zrobić z przypalonym żelazkiem, plamami z wina czy zabrudzonymi firankami? Poniższy artykuł pokaże, jak uniwersalna może być sól. 

Sól kuchenna jako środek czystości 

Sprzątanie, zwłaszcza trudnych do wyczyszczenia powierzchni takich jak przypalone garnki czy plamy po kawie, z użyciem soli będzie o wiele łatwiejsze. Na jakich powierzchniach i w jakich sytuacjach sól sprawdza się znakomicie? 

  • Sól dzięki swoim właściwościom odkażającym jest idealnym surowcem do czyszczenia desek do krojenia, zwłaszcza tych drewnianych. Deski pochłaniają mnóstwo zapachów oraz są nośnikiem wielu bakterii. Czasami zwykłe czyszczenie wodą i płynem do mycia naczyń może być niewystarczające, aby wyczyścić deskę np. po krojeniu cebuli. Sposobem jest wtarcie odrobiny soli w wilgotne denko, aby mieć odświeżoną i pozbawioną bakterii deskę do krojenia. 
  • Usuwa odbarwienia po kawie i herbacie. Te gorące napary są bardzo popularne w naszych domach, jednak mają tendencję do zostawiania po sobie ciemnych znaków na kubkach, filiżankach, łyżeczkach czy przyrządach do parzenia. Kiedy chcemy nadać dawny blask naszym naczyniom i sztućcom, warto zastosować pastę z soli i odrobiny wody, a następnie dokładnie wyszorować zabrudzone powierzchnie. 
  • Przypalone garnki to zmora niejednej osoby, która dba o porządek i czystość w domu. Niektóre przypalenia są tak ciężkie, że potrzeba kilkunastu minut, aby doprowadzić garnek czy patelnię do ponownego użytku. Dzięki zastosowaniu soli w czyszczeniu takich naczyń możemy zaoszczędzić czas i nerwy. Wystarczy do przypalonego garnka wlać roztwór soli z wodą, w proporcji: 2 łyżki na 1 litr wody. Odstawić garnek z miksturą do namoknięcia najlepiej na noc, następnie po takim czasie należy postawić go na palnik i zagotować wodę z solą. Tak przygotowane naczynie z łatwością da się wyczyścić do perfekcji. 
  • Czyszczenie szklanych kieliszków czy wazonów może być bardzo trudne, jeśli nie wiemy jak uniknąć powstania zacieków na gładkich ściankach. Z wykorzystaniem soli ta czynność stanie się dziecinnie prosta. W tym celu musimy namoczyć szklane naczynia w silnie osolonej wodzie najlepiej dłuższy czas, a następnie dokładnie je umyć płynem do mycia naczyń. 

Triki z użyciem soli 

Sól może służyć nie tylko jako środek czystości. Jej działanie można wykorzystać przy przygotowywaniu kostek lodu. Przed wstawieniem pojemnika z lodem do zamrażarki, posyp jego dno solą. Dzięki temu pojemnik nie przymarznie do szuflady i z łatwością wyjmiesz go z zamrażarki. Ten patent świetnie sprawdzi się zimą, gdy nie chcemy dopuścić do zamarznięcia szyby. Wystarczy wcześniej przetrzeć ją szmatką zamoczoną w osolonej wodzie. 

Sól – dzięki temu, że pochłania zapachy – może być ratunkiem w sytuacji, gdy coś nam wykipi na płytę kuchenki lub w piekarniku. To, co wydostało się z garnka lub blaszki, należy posypać solą, aby zatrzymać proces dalszego przypalania się. 

Również w ogrodnictwie sól znalazła swoje zastosowanie. Ma charakter żrący, dlatego warto użyć jej jako środka chwastobójczego. Wystarczy niepożądane rośliny posypać solą, aby się ich pozbyć i utrudnić ich wzrost – i po kłopocie.

Sól świetnie sprawdzi się jako detergent do prania; dzięki niej uda się przywrócić obrusom i firankom biały kolor, zwłaszcza jak zdążyły już zszarzeć. Dzięki płukance w soli bawełniane firanki będą dłużej świeże oraz ich struktura bardziej sztywna. Wystarczy namoczyć tkaniny w roztworze soli na dobę, a następnie wyprać je w pralce. Również można użyć odrobiny soli do płukania, ale uzyskać jeszcze lepszy efekt. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 ćwiczenia oddechowe, które warto robić codziennie!
3 ćwiczenia oddechowe, które warto robić codziennie!
Często zapominamy o tym, jak ważny w naszym życiu jest oddech. Oto 3 proste ćwiczenia, które pomogą Ci zatroszczyć się o Twoje płuca.
Jak zamontować hamak?
Jak zamontować hamak?
Marzysz o odpoczynku w hamaku, ale jego montaż wydaje Ci się trudny i czasochłonny Podpowiadamy, jak można sobie z tym poradzić!
Jak łączyć różne style w jednym wnętrzu?
Odkryj nieskończone możliwości łączenia stylów we wnętrzach. Dowiedz się, jak bawić się konwencjami, jak łączyć meble i dodatki, oraz jak tworzyć unikalne i funkcjonalne przestrzenie.
Ostatnie wpisy