Polecamy
Czy olejki eteryczne można dodać do prania?
Porady domoweSprzątanie

Czy olejki eteryczne można dodać do prania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dbałość o nasze zdrowie i środowisko naturalne jest niezwykle ważna. Zastanawiasz się, czy możesz zmienić płyny do płukania na kilka kropel olejku eterycznego?

W poniższym tekście rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące tego zagadnienia oraz podamy kilka istotnych wskazówek, jak prać ekologicznie i z korzyścią dla zdrowia. 

Olejki eteryczne i ich zastosowanie

Olejki eteryczne są produktami całkowicie naturalnymi. Pochodzą z drzew, krzewów oraz kwiatów. W zależności od rośliny pozyskuje się je przy pomocy destylacji, ekstrakcji lub wyciskania. Olejki dostają się do organizmu przy pomocy zmysłu zapachu i dotyku. Są w pełni bezpieczne, pozytywnie wpływają na organizm ludzki. Należy pamiętać, aby przed użyciem przeczytać ich ulotkę, ponieważ osoby z przewlekłymi chorobami, w ciąży lub z epilepsją nie powinny stosować niektórych zapachów.

Olejki eteryczne mają bardzo szeroki zakres stosowania. Nie używa się ich jedynie w kominkach do aromaterapii. Można je stosować jako dodatek do kąpieli, czy masażu, ale to nie wszystko! Pomagają również w codziennych obowiązkach. Są uniwersalnymi środkami czyszczącymi, można je dodawać do prania. Przedtem jednak należy wykonać test alergiczny i upewnić się, że żaden z domowników nie ma na nie uczulenia. 

Jak dodawać olejki eteryczne do prania? 

Olejki eteryczne można dodawać zamiennie z płynem do płukania tkanin. Są składnikami wprost stworzonymi do czyszczenia. Pięknie pachną, są wydajne, a przy tym pozostawiają ubrania niezwykle miękkimi. Jak stworzyć pięknie pachnący, ekologiczny płyn do płukania tkanin z dodatkiem olejku eterycznego?

Do przygotowania płynu do płukania będziesz potrzebować 5 litrów białego octu oraz 25-30 kropli wybranego przez siebie olejku eterycznego. Krople zaleca się mierzyć kroplomierzem. Im więcej olejku, tym płyn będzie miał intensywniejszy zapach. Aromat należy dodać do białego octu. Następnie dokładnie wstrząsnąć mieszaniną. Przygotowany roztwór jest gotowy do użycia. Na jedno pranie wystarczy ⅓ szklanki samodzielnie przygotowanego płynu. 

Olejki eteryczne przydatne są nie tylko w płynach do płukania. Świetnie sprawdzają się również w ekologicznym proszku do prania. Tego typu produkt jest niezwykle przyjazny dla środowiska, tkanin oraz skóry. Nie podrażnia, ani nie wywołuje uczulenia. Jest niezwykle wydajny oraz wytrzymały. Do przygotowania ekologicznego proszku do prania będziesz potrzebować 3 kostki mydła wytworzonego na bazie naturalnego oleju (najlepiej sprawdza się kokosowy), 6 szklanek sody oczyszczonej oraz kilkanaście kropli wybranego przez siebie olejku eterycznego.

W pierwszej kolejności mydło należy zetrzeć na tarce. Następnie do niego dodajemy sodę oczyszczoną oraz krople olejku eterycznego. Całość wymieszać i trzymać w szklanym słoiku. Przed praniem wsypać 3 łyżki produktu do bębna, a następnie prać tak jak zawsze. 

Jakie olejki eteryczne wybrać? 

Poniżej przedstawiamy, jakie zapachy zaleca się wybrać, gdy chcesz rozpocząć swoją przygodę z wykorzystaniem olejków w domowych porządkach. 

  1. Olejek lawendowy – to jeden z najpopularniejszych zapachów. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do płukania tkanin. Ma właściwości uspokajające oraz antybakteryjne. Skutecznie odświeża ubrania i odstrasza mole. 
  2. Olejek cytrynowy – to jeden z najczęściej stosowanych olejków w środkach do sprzątania. Ma bardzo szerokie zastosowanie, działa bakteriobójczo, odświeżające oraz nie podrażnia skóry. 
  3. Olejek z drzewa herbacianego – ma działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Uchodzi za naturalny antyseptyk. Skutecznie eliminuje wirusy, bakterie i grzyby. Ze względu na swoje właściwości polecany jest do prania bielizny i ubrań przylegających blisko ciała. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*