Polecamy
Jak jeździć bezpiecznie samochodem zimą i latem?
Porady domoweSamochód

Jak jeździć bezpiecznie samochodem zimą i latem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kierowcy często z góry zakładają, że najtrudniej jeździ się samochodem zimą, a latem – niemal bezproblemowo. Tymczasem o rozsądku i pewnych zasadach na drodze należy pamiętać podczas każdej pory roku.

To powinno wydawać się oczywiste, ale nie zaszkodzi przypomnieć: bezpieczna jazda samochodem powinna zaczynać się od zapięcia pasów bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby dostosować prędkość jazdy do panujących na drodze warunków. Nie mniej istotną kwestią pozostaje dbanie o stan techniczny pojazdów, w tym wymianę opon i płynów eksploatacyjnych. Poza tym absolutnie nie wsiada się za kierownicę po wypiciu alkoholu. O czym jeszcze warto pamiętać podczas jazdy samochodem zimą i latem?

Jak bezpiecznie prowadzić samochód zimą?

Choć zimy w Polsce nie są szczególnie uciążliwe, to trzeba przygotować się na pewne utrudnienia na drodze. Jeszcze przed nastaniem pierwszych mrozów należy sprawdzić działanie hamulców i wymienić opony na zimowe, które zapewniają lepszą przyczepność i zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg. W samochodzie warto też zawsze trzymać skrobaczkę do szyb, aby w razie konieczności móc od razu odśnieżyć pojazd.

Zimą mogą pojawić się problemy z samym ruszeniem. W takiej sytuacji warto delikatniej przyciskać pedał gazu albo ruszyć na samym sprzęgle. Ewentualnie można spróbować rozbujać auto. Znaczenie ma także zmienianie biegów – za wysokie obroty wprowadzają pojazd w poślizg i powodują tzw. buksowanie kół. Lepszym rozwiązaniem będzie praca silnika na niskich obrotach, co poprawi przyczepność opon. Uważamy, aby podczas jazdy na śliskiej nawierzchni nie naciskać zbyt mocno hamulca, ponieważ to także może skończyć się poślizgiem.

Z kolei na zakrętach najlepiej jechać z niższą niż zazwyczaj prędkością. Ważne jest, aby pokonywać je szerokim łukiem. Jeszcze przed zakrętem redukujemy prędkość i bieg, a gaz dodajemy dopiero po wyjściu z zakrętu.

Podczas jazdy zachowujemy spokój i ostrożność, zwracając większą uwagę na innych kierowców. Pamiętamy, aby utrzymywać odpowiedni dystans między nami a autem, za którym jedziemy. Pomoże to bezpiecznie wyhamować w nagłej sytuacji – zimą, gdy nawierzchnia jezdni jest oblodzona lub pokryta śniegiem, hamowanie trwa dłużej.

Jak bezpiecznie prowadzić samochód latem?

Podczas letnich miesięcy największym wrogiem kierowców bywają upał i rażące słońce. Wiele wypadków powodowanych jest oślepieniem przez promienie słoneczne, więc przed wyruszeniem w drogę warto wyposażyć się w okulary, które mają szkła polaryzacyjne przeciwsłoneczne. Warto również korzystać z osłony przeciwsłonecznej samochodu. Jeżeli jesteśmy niscy i mamy wrażenie, że taka osłona nie pomaga, podnieśmy swój fotel.

Dbajmy także o czystość przedniej szyby, ale do jej mycia nie stosujmy środków nabłyszczających. Starajmy się nie myć szyb podczas jazdy pod słońce, bo przez chwilę nie będziemy nic widzieć, lepiej zrobić to przed podróżą lub w trakcie postoju.

Przed jazdą wywietrzmy wnętrze samochodu. Zwróćmy też uwagę na ubiór (powinien być lekki i przewiewny) oraz buty – zrezygnujmy z obcasów, koturnów czy klapek, a wybierzmy obuwie o podeszwie z dobrą przyczepnością. Gdy podróżujemy latem, nie zapominajmy, aby w samochodzie mieć butelkę wody i robić regularne postoje, najlepiej w cieniu.

Zdj. główne: Johannes Hofmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny polipropylenowy pokrowiec do ochrony siana i słomy: praktyczne porady
Jak wybrać idealny polipropylenowy pokrowiec do ochrony siana i słomy: praktyczne porady
Odkryj, jak wybór odpowiedniego pokrowca polipropylenowego może chronić Twoje siano i słomę przed pogodą. Zrozumieć, jak skuteczność pokrowca wpływa na zachowanie jakości paszy.
Jak myć pędzle do makijażu?
Jak myć pędzle do makijażu?
Utrzymywanie pędzli do makijażu w czystości jest istotne dla dobrej kondycji naszej cery i samego pędza. Zobacz, jak umyć pędzle do makijażu.
Jak projektuje się kanalizację deszczową?
Jak projektuje się kanalizację deszczową?
Projektowanie kanalizacji deszczowej jest istotnym aspektem infrastruktury miejskiej, który ma na celu skuteczne zbieranie i odprowadzanie wód opadowych, minimalizując ryzyko powodzi oraz ochronę środowiska naturalnego.
Ostatnie wpisy