Polecamy
Jak jeździć bezpiecznie samochodem zimą i latem?
Porady domoweSamochód

Jak jeździć bezpiecznie samochodem zimą i latem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kierowcy często z góry zakładają, że najtrudniej jeździ się samochodem zimą, a latem – niemal bezproblemowo. Tymczasem o rozsądku i pewnych zasadach na drodze należy pamiętać podczas każdej pory roku.

To powinno wydawać się oczywiste, ale nie zaszkodzi przypomnieć: bezpieczna jazda samochodem powinna zaczynać się od zapięcia pasów bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby dostosować prędkość jazdy do panujących na drodze warunków. Nie mniej istotną kwestią pozostaje dbanie o stan techniczny pojazdów, w tym wymianę opon i płynów eksploatacyjnych. Poza tym absolutnie nie wsiada się za kierownicę po wypiciu alkoholu. O czym jeszcze warto pamiętać podczas jazdy samochodem zimą i latem?

Jak bezpiecznie prowadzić samochód zimą?

Choć zimy w Polsce nie są szczególnie uciążliwe, to trzeba przygotować się na pewne utrudnienia na drodze. Jeszcze przed nastaniem pierwszych mrozów należy sprawdzić działanie hamulców i wymienić opony na zimowe, które zapewniają lepszą przyczepność i zmniejszają ryzyko wpadnięcia w poślizg. W samochodzie warto też zawsze trzymać skrobaczkę do szyb, aby w razie konieczności móc od razu odśnieżyć pojazd.

Zimą mogą pojawić się problemy z samym ruszeniem. W takiej sytuacji warto delikatniej przyciskać pedał gazu albo ruszyć na samym sprzęgle. Ewentualnie można spróbować rozbujać auto. Znaczenie ma także zmienianie biegów – za wysokie obroty wprowadzają pojazd w poślizg i powodują tzw. buksowanie kół. Lepszym rozwiązaniem będzie praca silnika na niskich obrotach, co poprawi przyczepność opon. Uważamy, aby podczas jazdy na śliskiej nawierzchni nie naciskać zbyt mocno hamulca, ponieważ to także może skończyć się poślizgiem.

Z kolei na zakrętach najlepiej jechać z niższą niż zazwyczaj prędkością. Ważne jest, aby pokonywać je szerokim łukiem. Jeszcze przed zakrętem redukujemy prędkość i bieg, a gaz dodajemy dopiero po wyjściu z zakrętu.

Podczas jazdy zachowujemy spokój i ostrożność, zwracając większą uwagę na innych kierowców. Pamiętamy, aby utrzymywać odpowiedni dystans między nami a autem, za którym jedziemy. Pomoże to bezpiecznie wyhamować w nagłej sytuacji – zimą, gdy nawierzchnia jezdni jest oblodzona lub pokryta śniegiem, hamowanie trwa dłużej.

Jak bezpiecznie prowadzić samochód latem?

Podczas letnich miesięcy największym wrogiem kierowców bywają upał i rażące słońce. Wiele wypadków powodowanych jest oślepieniem przez promienie słoneczne, więc przed wyruszeniem w drogę warto wyposażyć się w okulary, które mają szkła polaryzacyjne przeciwsłoneczne. Warto również korzystać z osłony przeciwsłonecznej samochodu. Jeżeli jesteśmy niscy i mamy wrażenie, że taka osłona nie pomaga, podnieśmy swój fotel.

Dbajmy także o czystość przedniej szyby, ale do jej mycia nie stosujmy środków nabłyszczających. Starajmy się nie myć szyb podczas jazdy pod słońce, bo przez chwilę nie będziemy nic widzieć, lepiej zrobić to przed podróżą lub w trakcie postoju.

Przed jazdą wywietrzmy wnętrze samochodu. Zwróćmy też uwagę na ubiór (powinien być lekki i przewiewny) oraz buty – zrezygnujmy z obcasów, koturnów czy klapek, a wybierzmy obuwie o podeszwie z dobrą przyczepnością. Gdy podróżujemy latem, nie zapominajmy, aby w samochodzie mieć butelkę wody i robić regularne postoje, najlepiej w cieniu.

Zdj. główne: Johannes Hofmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Wymiana opon na zimowe jest dość kłopotliwa. Opony najlepiej wymienić wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi 7 stopni.
Diagnostyka komputerowa maszyn budowlanych — jakie usterki pozwala wykryć?
Diagnostyka komputerowa maszyn budowlanych — jakie usterki pozwala wykryć?
Diagnostyka komputerowa maszyn budowlanych jest jednym z fundamentalnych elementów w zarządzaniu nowoczesnym parkiem maszynowym.
Trendy oświetleniowe do salonu na 2023 rok
Trendy oświetleniowe do salonu na 2023 rok
Zanim więc wybierzesz się na zakupy, poznaj najnowsze trendy w oświetleniu w nadchodzącym sezonie!
Ostatnie wpisy