Polecamy
Jak zrobić dywan z włóczki?
DIY

Jak zrobić dywan z włóczki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez dywanu. Niewielki, puchaty dywan świetnie sprawdzi się przy łóżku. Można go wykonać samodzielnie i dobrać kolory pod konkretne wnętrze. Są dwa sposoby na wykonanie dywaników z włóczki – mniej i bardziej zaawansowany. Poznaj je razem z nami!

Dywanik z pomponów

Dywany z pomponów cieszą się coraz większą popularnością. Pięknie się prezentują, mają różne odcienie i długie, przyjemne dla stóp włosie. Poza tym nie trzeba specjalnego przeszkolenia, aby je wykonać. A ponadto produkty potrzebne do wykonania nie są drogie!

Do wykonania potrzebne będą:

 • 6 motków włóczki w kilku dowolnie dobranych kolorach;
 • siatka tynkowa w rozmiarze dostosowanym do planowanej wielkości dywanika;
 • dobrze naostrzone nożyczki. 

Przygotowanie dywanika z kolorowych pomponów

 1. Zaczynamy od wykonania pomponów. Ich ilość należy dostosować do wielkości siatki tynkowej. Samo wykonanie pomponów jest proste. Nawet jeśli brakuje Ci zdolności manualnych, poradzisz sobie z tym zadaniem. Można również zaangażować do tego zadania chłopaka lub dziecko. Robótki ręczne mogą świetnie zrelaksować, ale wymagają czasu. Na początku należy wykonać kilka próbnych pomponów.
 2. Wystarczy, że przygotujemy miękką nitkę oraz ostre nożyczki. Na jedną dłoń nawiń włóczkę. Wykonaj 100–120 oplotów. Dzięki takiej ilości osiągnąć można pompony o pełnych kształtach, przez które nie będzie prześwitywać siatka tynkarska.
 3. Kolejno trzeba przygotować sobie 30-centymetrowy kawałek nitki w kolorze pompona. Zostanie on wykorzystany do stabilizacji i połączenia motka ściągniętego z dłoni. Ważne, aby pamiętać o mocnym związaniu włóczki, tak aby nie wychodziła z pomponów.
 4. Po związaniu należy rozciąć włóczkę po obu stronach motka. Gotowa kulka powinna zostać odpowiednio przycięta, aby stworzyć równy pompon.
 5. Proces trzeba powtórzyć tyle razy, aby zapełnić całą siatkę tynkową. Pompony powinny ciasno do siebie przylegać, tak aby pod ciężarem nie rozchodziły się i nie tworzyły pustych przestrzeni.
 6. Mocowanie pomponów do siatki wymaga dokładności. Aby je przywiązać, trzeba wykorzystać nitki, które zostały po stabilizacji motków. Kulki z włóczki należy uprzednio ułożyć na siatce tynkowej, aby się upewnić, że jest ich wystarczająco dużo. Muszą one ciasno do siebie przylegać, tylko wtedy będą tworzyć piękną całość. Ważne, aby siatka tynkowa nie prześwitywała spomiędzy pomponów.

Zamiast siatki wykorzystać można sztywną i grubą kanwę do haftu krzyżowego. Należy jednak pamiętać, aby przed zamocowaniem pomponów z włóczki podszyć ją grubszym filcem.

Dywan z włóczki na szydełku

Również ten rodzaj dywanów zyskał swoich zwolenników. Najpopularniejszy jest kształt koła. Można go umieścić np. w salonie lub w pokoju do medytacji. Swoim wyglądem przypomina mandale. Wykonanie dywanu na szydełku jest zdecydowanie bardziej skomplikowane i wymaga wprawy. Ważne też będzie posiadanie wiedzy, jak zrobić kilka elementów – magiczne kółko, łańcuszek, oczko zamykające i powtarzające się setki razy słupki. Posługiwać się będziemy dużym szydełkiem, które dla nowicjuszy może się okazać problematyczne. Warto wcześniej przećwiczyć tę sztukę na mniejszym sprzęcie.

Do wykonania dywanika potrzebować będziemy:

 • sznurka bawełnianego o grubości 5 mm lub grubszej włóczki,
 • większego szydełka, najlepiej w rozmiarze 10 mm.

Do zrobienia dywanu o średnicy 100 cm potrzeba będzie 500 m sznurka lub włóczki. Ważne, aby był on grubości właśnie 5 mm, bowiem wpłynie ona na wygląd końcowy dywanu oraz na wygodę jego użytkowania. Daje to gwarancję, że nie będzie on ani zbyt płaski, ani za bardzo wypukły.

Wykonanie krok po kroku

 1. Najpierw należy wykonać magiczne kółko z dwunastu słupków.
 2. Magiczne kółko należy zamknąć ścisłym oczkiem.
 3. Pierwsze kółko rozpoczynamy od dwóch oczek łańcuszka.
 4. Należy wykonać 24 słupki.
 5. Aby przejść do kolejnego okrążenia, trzeba zakończyć poprzednie ścisłym oczkiem i połączyć je z drugim rzędem. Proces należy powtarzać aż do uzyskania pożądanej wielkości.

Samodzielnie wykonane dywany zawsze robią wrażenie i dają dużo satysfakcji. Nadają mieszkaniu oryginalny wygląd.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny grzejnik dekoracyjny do twojego wnętrza – poradnik
Jak wybrać idealny grzejnik dekoracyjny do twojego wnętrza – poradnik
Odkryj, jak wybrać idealny grzejnik dekoracyjny, który komplementuje styl twojego wnętrza. Zrozum różnicę między różnymi typami i naucz się jego prawidłowego wyboru z naszym szczegółowym poradnikiem.
Dlaczego warto mieć w swoim domu gniazdka elektryczne szklane?
Dlaczego warto mieć w swoim domu gniazdka elektryczne szklane?
Gniazdka elektryczne szklane to innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w dziedzinie wystroju wnętrz.
Co zrobić, aby bazylia z supermarketu była dłużej świeża?
Co zrobić, aby bazylia z supermarketu była dłużej świeża?
Bazylia z supermarketu charakteryzuje się krótkotrwałą żywotnością. Co możesz zrobić, aby przedłużyć jej świeżość?
Ostatnie wpisy