Polecamy
Butelka po winie – co z nią zrobić?
DIY

Butelka po winie – co z nią zrobić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Większość z nas pamięta czasy, gdy szklane opakowania wykorzystywało się ponownie, a nie wyrzucało. Na szczęście powoli ten trend powraca. 

Coraz większa liczba osób zwraca uwagę na segregację, ale i ponowne wykorzystanie materiałów. Poniżej przedstawiamy kilka zaskakujących zastosowań butelki po winie. Gwarantujemy, że będziesz zaskoczony! 

Szklany lampion

Każdy z nas kocha ciepłe światło, sączące się z lampionów, świec czy małych lampeczek. Butelka po winie może stać się jednym z nich. Jest to jej dosyć nietypowe zastosowanie, ale jakże ciekawe. 

Jak stworzyć lampion z butelki po winie? Na początek należy oznaczyć markerem miejsce na szklanej powierzchni. Następnie przy pomocy wiertarki z diamentowym wiertłem wywiercić w niej otwór. Pamiętaj, aby zrobić to delikatnie. W kolejnym kroku wypoleruj szkło wokół otworu papierem ściernym. Podczas czynności uważaj, aby nie porysować powierzchni. Oczyść butelkę wilgotną szmatką i włóż do niej światełka choinkowe. W zależności od koloru szkła dopasuj ich barwę. W przezroczystej najlepiej prezentują się kolorowe ledy, z kolei w zielonej lub brązowej, te o jaśniejszej barwie. 

Samopodlewające się rośliny

Teraz czas na praktyczniejszy dodatek. Mowa tutaj o inteligentnych doniczkach, które znajdą zastosowanie w każdej kuchni. W końcu najtrudniej zadbać o zioła. Najczęściej sklepowe pojemniczki, w które są zapakowane rośliny, przeciekają. Dzięki butelkom po winach możesz stworzyć własne doniczki, których nie trzeba pilnować. 

Jak wykonać inteligentną doniczkę? Szklaną butelkę należy przeciąć na pół. Górną część (szyjkę szkła) włóż do dolnej, szerszej części butelki, szyjką do dołu. Możesz papierem ściernym otrzeć krawędzie szkła, aby nikt z domowników się nie skaleczył. Następnie wytnij kawałek materiału lub drobnej siateczki, której celem jest powstrzymanie ziemi przed wysypaniem się i doszyj do niej bawełniane sznureczki. Zioła włóż do górnej części butelki, a przez szyjkę przełóż sznurowadła. Nie zapomnij o tym, aby do dolnej części butelki wlać wodę, tylko wtedy zioła będą mogły ją swobodnie pobierać. 

Karmnik dla ptaków

Tym razem coś nie tylko dla nas, ale i dla zwierząt. Z butelek po winie można stworzyć karmniki dla ptaków będące ozdobą tarasu lub balkonu. Korzyść odniosą zwierzęta, środowisko oraz my sami. 

Do stworzenia ozdobnego karmnika dla ptaków przyda się nam przezroczysta butelka po winie, klej do klejenia na gorąco, talerzyk oraz dekoracyjny żwirek. Na początek wypełnij żwirkiem całą butelkę. Następnie przy pomocy kleju przymocuj ją do talerzyka. Akcesorium powinno być gładkie i w miarę płaskie, dzięki temu klej będzie lepiej trzymał. Na koniec okręć szyjkę butelki elastycznym drutem. Tak wykonane karmniki możesz rozwiesić na swoim balkonie lub drzewach w ogrodzie.

Świecznik

Ze szklanej butelki po winie da się stworzyć wymarzony świecznik. Wystarczy wybrać kolor butelki i kształt dekoracji, a następnie wyposażyć się w nożyk do cięcia szkła. Jak zrobić szklany świecznik? Wystarczy narysować markerem kształt na butelce, a następnie go wyciąć. Oczywiście najprostszym sposobem jest obcięcie górnej części butelki.

Pamiętajmy, aby krawędzie spolerować drobnym papierem ściernym. Jest to punkt obowiązkowy, ponieważ szkło po obcięciu może być bardzo ostre, a krawędź będzie miała nierówną fakturę. Po zabezpieczeniu świecznika włóż do niego świeczkę i ustaw go na wybranej przez siebie podstawce. Pamiętaj, że szkło szybko się nagrzewa, więc przy wymianie wkładu uważaj, aby się nie poparzyć. 

Ozdobna butelka na płyn do mycia naczyń

Chcesz ograniczyć ilość plastiku generowanego przez butelki? Korzystaj z tego co już masz, czyli szklanych butelek po winie. Gdy zamienisz plastikowy pojemnik z płynu do mycia naczyń na stylową szklaną butelkę, będziesz nie tylko bardziej eko, ale i bardziej pomysłowa.

Wykonanie butelki na płyn do mycia naczyń jest niezwykle proste! Wystarczy ją ozdobić przy pomocy okleiny lub farb, chyba że nie przeszkadza nam jej surowy wygląd. Następnie wystarczy wypełnić szkło płynem do mycia naczyń i kupić odpowiedni dozownik. To wszystko! Pojemnik w stylu zero waste zrobiony! 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybierać akcesoria ogrodnicze, które dodadzą Twojemu ogrodu uroku i funkcjonalności?
Jak wybierać akcesoria ogrodnicze, które dodadzą Twojemu ogrodu uroku i funkcjonalności?
Odkryj, jak wybrać idealne akcesoria ogrodnicze, które nie tylko staną się pięknym dodatkiem do twojego ogrodu, ale także zwiększą jego funkcjonalność. Przeczytaj nasz przewodnik i zadbaj o swój kącik zieleni jak profesjonalista.
Siła natury w aranżacji wnętrz: Wykorzystaj piękno naturalnych kamieni w swojej kuchni
Siła natury w aranżacji wnętrz: Wykorzystaj piękno naturalnych kamieni w swojej kuchni
Kamień to bardzo tradycyjny wybór w aranżacji wnętrz. Nie oznacza to jednak, że kuchnie z kamieniem naturalnym mają staromodny wygląd. […]
Jak czyścić umywalkę?
Jak czyścić umywalkę?
Dowiedz się, jak skutecznie i bez wysiłku myć umywalkę, aby każdego dnia lśniła czystością.
Ostatnie wpisy