Polecamy
Czym wyczyścić srebro?
Porady domoweSprzątanie

Czym wyczyścić srebro?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Twoje srebro nie błyszczy już tak jak po jego zakupie? Chcesz wiedzieć jakie są najprostsze domowe sposoby na przywrócenie jego blasku? Sprawdź sposoby przez nas rekomendowane!

Powstawanie nieestetycznego nalotu na srebrze jest jego naturalnym procesem.  W ten sposób srebrna biżuteria czy starsze pamiątki reagują na obecność siarki w atmosferze, która w połączeniu z jego atomami tworzy warstwę siarczku srebra. Jak zatem sobie z nią poradzić? 

Roztwór z sody i octu 

Popularną metodą jest zrobienie domowego roztworu z 3 składników: 1 łyżka octu, 1 łyżka sody i 1 litr wody. Należy połączyć ze sobą wszystkie składniki i zaśniedziały przedmiot zanurzyć w całości w roztworze na około 15 min. Następnie obmyć wyjęty z roztworu srebrny przedmiot pod bieżącą wodą. 

Spirytus i cola 

Najczęściej stosowaną metodą i niezwykle prostą jest zanurzanie srebrnego przedmiotu w spirytusie, wódce lub coca-coli. Powinno pozostawić się przedmiot w tym na około 12 godzin. 

Pasta do zębów i pasta z popiołu 

Do czyszczenia nieładnego nalotu w domach stosuje się również pastę do zębów. Wystarczy pocierać nią srebrny element aż do uzyskania blasku. Jednak ta metoda nie należy do najwygodniejszych ze względu na postać pasty, a nie płynu. Ponadto pasta nie jest w stanie tak skutecznie wniknąć we wszystkie zagięcia jak zanurzenie przedmiotu w roztworze.

Jak wyczyścić srebro z rdzy?

Srebro, z biegiem czasu może nie tylko posiadać nieestetyczny nalot, ale również rdzę. Jednak pozbycie się jej nie jest ciężkie! W małej miseczce umieść 250 ml białego octu a następnie zanurz w niej srebro i odczekaj dwie-trzy godziny. Po wyjęciu przedmiotu, przetrzyj go ściereczką i sprawdź, czy większe kawałki rdzy odpadły. Jeśli tak, to nałóż na srebrny przedmiot cienką warstwę pasty do zębów i delikatnie wcieraj ją miękką szmatką do uzyskania pełnego blasku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowy rok, nowy Ty – książki o samorozwoju, które koniecznie musisz przeczytać!
Nowy rok, nowy Ty – książki o samorozwoju, które koniecznie musisz przeczytać!
Na rynku nie brakuje książek o rozwoju osobistym. Jak znaleźć wartościową publikację? Przedstawiamy listę najlepszych tytułów o samorozwoju.
Zasady wyboru funduszu inwestycyjnego: na co zwracać uwagę?
Zasady wyboru funduszu inwestycyjnego: na co zwracać uwagę?
Informacja reklamowa. Wybór funduszu inwestycyjnego to trudna decyzja, bo ona w dużym stopniu determinuje nasze potencjalne zyski lub straty. Związek z funduszem nie jest wprawdzie nierozerwalny, nie musimy w nim tkwić do przysłowiowego „końca świata i jednego dnia dłużej”, ale jednak z reguły jest to wybór przynajmniej na kilka lat.
Żyrandole do łazienki czy klasyczne lampy? Przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań
Żyrandole do łazienki czy klasyczne lampy? Przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań
W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom obu opcji, pomagając Ci podjąć świadomą decyzję.
Ostatnie wpisy