Polecamy
Idealne rośliny na wakacyjny taras
Ogród i tarasPorady domoweUrządzanie

Idealne rośliny na wakacyjny taras

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nasz taras po smutnych zimowych i jesiennych miesiącach wymaga od nas większej pielęgnacji. Już ustawienie kilku roślin w donicach sprawi, że stanie się on bardziej przytulny. Sprawdźmy, na jakie odmiany warto postawić.

Trzmielina oskrzydlona

To roślina o bardzo ciekawych liściach, stanowiących jej główną ozdobę. Można znaleźć ją w odmianie Canadale Gold. W takim wydaniu ma lśniące oraz skórzaste listowie o intensywnie żółtym kolorze z barwionymi brzegami. Z kolei jesienią zmienia odcień na pomarańczowo-czerwony, co może być dla nas ciekawą odmianą. Idealnie sprawdzi się na tarasie, ponieważ nie dorasta do więcej niż 0,6 metra wysokości. Można sadzić ją w małych grupkach, ale będzie się również pięknie prezentować w pojedynczej donicy.

Z kolei odmiana Silver Queen ma bardzo eleganckie liście, o szerokich, białych brzegach. Jesienią ich barwa zmienia się w delikatny róż. Osiągają wysokość nie większą niż 1 metr. 

Berberysy

Berberysy są świetnymi roślinami okrywowymi, które pełnią także funkcję ochronną na tarasach, czy większych balkonach. Można je sadzić w grupach lub pojedynczo, w zależności od wielkości dostępnej przestrzeni. Poza tym berberysy są bardzo odporne na mrozy oraz choroby. Można je formować i przycinać, co jest idealnym rozwiązaniem w przypadku balkonu czy tarasu, na którym nie mamy zbyt wiele miejsca. Prezentowane rośliny są dostępne w kilku odmianach. Bardzo popularna jest Golden Ring – wówczas krzew jest ciernisty i przykuwa uwagę pstrymi liśćmi w kolorze ciemnopurpurowym. Barwa listowia czasem zmienia się na czerwoną z ciemną obwódką. Popularna i zaskakująca jest również odmiana Pink Queen, która charakteryzuje się listowiem w odcieniu różowym z jasnoróżowymi plamkami. Rośnie maksymalnie do 1,5 metra wysokości. 

Żywotnik zachodni

Jest to idealna roślina na tarasy oraz balkony. Przede wszystkim zaskakujące są jej kuliste pędy, które są szczególnie widoczne zwłaszcza w odmianie Danica. Żywotnik zachodni dorasta jedynie do około 0,7 metra wysokości i nie musi być często pielęgnowany. Bardzo dobrze czuje się w nasłonecznionych miejscach, a tarasy i balkony często takie właśnie są. Można trzymać go również w półcieniu. Istnieje jeszcze jego karłowata odmiana – Amber Glow. Ma ona złoto-żółte liście, które jesienią zmieniają swoją barwę na kolor bursztynu. Świetnie dopełnienia ogród albo taras w stylu japońskim. Można wybrać również odmianę Teddy, która wyróżnia się czerwonymi, miękkimi igłami oraz kulistą, łatwą do przycinania formą. Może być sadzona w pojemnikach i z pewnością będzie świetnie pasowała na taras. 

Bukszpan 

Bukszpan pospolity najczęściej kojarzy nam się ze Świętami Wielkanocnymi, kiedy przyozdabiamy nim swoje koszyczki wielkanocne. Niezwykle wolno rośnie i ma zwarte gałązki, z małymi zielonymi liśćmi. Jest wyjątkowo odporny na mrozy, ale może być również hodowany, gdy jest bardzo ciepło na dworze. Rośnie maksymalnie do 2 metrów, ale można go łatwo przyciąć. Często używany jest do tworzenia żywopłotów, ale na balkonie również będzie wyglądał zjawiskowo. 

Jałowiec łuskowy

Jałowiec to bardzo dobry wybór na taras, ponieważ charakteryzuje się ciekawymi kształtami, które z czasem stają się stożkowate. Z łatwością można go formować i długo jest zielony. Osiąga maksymalnie do 0,3 metra wysokości. 

Cyprysik

Cyprysik japoński jest miniaturową odmianą tradycyjnego cyprysu, którego można spotkać m.in. w Grecji. Jeśli lubimy utrzymywać na naszym balkonie czy tarasie śródziemnomorski klimat, to cyprysik na pewno świetnie dopełni nasze wyobrażenia o tym stylu. Tego typu roślina ma piękne, błyszczące, wachlarzowe liście. Co ważne, cyprysik jest niski – z reguły nie rośnie większy niż 1,5 metra.

Świerk biały

Jeśli świerk kojarzy nam się wyłącznie z ogromnym drzewem, to ta odmiana może zmienić nasze postrzeganie. Rośnie w kulistych formach i nie osiąga większych rozmiarów niż pół metra. Ma piękne, niebiesko-srebrne, czasem również niebiesko-zielone, igły.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Elementy, które warto brać pod uwagę przy wyborze wanny
Elementy, które warto brać pod uwagę przy wyborze wanny
Planujesz kupno wanny? Sprawdź, co rozważyć przed zakupem!
Lampy LED – zalety i zastosowanie
Lampy LED – zalety i zastosowanie
Zastanawiasz się w ilu miejscach, które codziennie odwiedzasz stosowane są lampy LED? Podpowiadamy, gdzie można spotkać je najczęściej.
Usługi Porządkowe – Klucz do Czystego i Zadbanego Otoczenia
Usługi Porządkowe – Klucz do Czystego i Zadbanego Otoczenia
W dzisiejszym zabieganym świecie utrzymanie czystości w miejscu pracy, domu czy przestrzeni publicznej może być wyzwaniem.
Ostatnie wpisy