Nieuwaga lub niewielkie umiejętności kucharskie mogą doprowadzić do przypalenia potraw, a tym samym garnków czy patelni. Po gotowaniu mogą być naznaczone niefortunnie przygotowanym daniem. Niezależnie od tego, co było przyczyną przypalenia naszych przyrządów do gotowania, warto posprzątać cały bałagan.
Każdy ma swoją metodę na czyszczenie przypalonych garnków. W poniższym artykule przytoczymy najskuteczniejsze sposoby na wyczyszczenie przypalonej powierzchni i to w prosty sposób. Koniec z długimi godzinami spędzonymi przy zlewie. Wystarczy kilka trików, aby w prosty sposób wyczyścić garnki po gotowaniu.
Pierwsza metoda na usunięcie przypalonego jedzenia z powierzchni garnka czy patelni jest bardzo prosta. Po skończonym gotowaniu wystarczy do brudnego naczynia wlać szklankę wody, szklankę octu i ponownie postawić garnek na kuchence. Po zagotowaniu do całości dodać 2 łyżki sody oczyszczonej. Dla wzmocnienia efektu można dodać jeszcze kilka kropli płynu do mycia naczyń. Całość zostawić do wystudzenia. Jeśli po wylaniu mikstury resztki jedzenia nie będą odchodzić z łatwością, na kolejne 15-20 minut można nałożyć pastę z sody oczyszczonej i kilku kropel wody.
Następnie spłukać wszystko strumieniem bieżącej wody, a następnie przetrzeć zmywakiem. To prosta i skuteczna metoda, w której wykorzystamy naturalne środki czystości. Jeśli zaś mamy mało czasu na sprzątanie, to raczej powinniśmy ją odpuścić, bo jest dość czasochłonna. Zwłaszcza że w przypadku silnie przypalonych powierzchni może się okazać, iż konieczne będzie lekkie szorowanie dna garnka.
Również ten sposób jest do zastosowania w każdym domu, bo nie potrzebujemy do niego skomplikowanych środków czy detergentów. Wystarczy druciany zmywak i płyn do mycia naczyń. Sposób polega na tym, aby na dno przypalonej patelni wylać kilka kropli płynu do mycia naczyń wraz z gorącą wodą, następnie pozostawić naczynie na kilka godzin. Potem należy umyć garnek przy pomocy drucianego zmywaka.
Chlorek sodu, czyli sól kuchenna, którą doprawiamy nasze dania, świetnie sprawdza się w walce z przypalonymi garnkami i patelniami. Wystarczy przyległą do naczynia warstwę posypać grubą warstwą soli i dodać trochę wody. Tak powstałą pastę najlepiej zostawić na kilka godzin. Jeśli po tym czasie spalenizna nie będzie łatwo odchodzić od garnka, można dla wzmocnienia efektu zagotować w przypalonym garnku roztwór soli z wodą. Po wyczyszczeniu należy pamiętać o dokładnym spłukaniu soli z powierzchni garnka.
Tabletki do zmywarki fantastycznie sprawdzą się w czyszczeniu mocno przypalonych garnków. Wystarczy rozkruszyć tabletkę i rozsypać preparat na dnie naczynia, po czym zalać niewielką ilością wody. Jak we wcześniejszych sposobach – najlepiej jest zostawić przypalony garnek lub patelnię na kilka godzin, aby środek odpowiednio zadziałał. Tabletkę ze zmywarki z powodzeniem możemy zastąpić proszkiem do pieczenia o wysokim stężeniu.
Ryż może być bardzo dobrym sprzymierzeńcem w czyszczeniu przypalonych powierzchni. Do przypalonego garnka należy włożyć kilka ziaren surowego ryżu, następnie dodać wody i całość zagotować. Ważne jest, aby na bieżąco uzupełniać ubytki wody i pilnować, aby ryż się nie przypalił. Ziarna pochłaniają wodę i powodują odklejenie zanieczyszczeń z dna naczynia. Po ostudzeniu ryż należy wyrzucić, a garnek umyć.
Pierwszy krok to wykonanie pasty z 2-3 łyżek sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody. Następnie trzeba ją nałożyć na przypalone miejsca. Potem z folii aluminiowej należy uformować kulkę i szorować nią wewnętrzną część garnka, aż usuniemy przywarte zabrudzenia. Potem opłukujemy garnek ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Pasta z sody może utrudnić nam dostrzeżenie zakamarków wymagających wyszorowania, dlatego możliwe, że proces będzie trzeba powtórzyć.