Polecamy
Ozonowanie mieszkania – co oznacza i kiedy warto je wykonać
Porady domowe

Ozonowanie mieszkania – co oznacza i kiedy warto je wykonać

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ozonowanie to jeden ze sposobów na dezynfekcję i dezodoryzację, czyli usunięcie nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniach. Stało się niezwykle popularne podczas pandemii koronawirusa. Metodę tą wykorzystywano szczególnie do dezynfekcji szpitali oraz innych budynków użyteczności publicznej, po to, by zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa. Z czasem ozonowanie stało się powszechną praktyką odkażania mieszkań prywatnych czy pojazdów. Na czym polega ozonowanie? Kiedy warto je wykonać?

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie to sposób na dezynfekcję pomieszczenia, czyli pozbycie się wszystkich wirusów, grzybów, bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów odzwierzęcych i nie tylko bez używania środków chemicznych.

Ozon to odmiana alotropowa tlenu. Różnica polega na ilości atomów tlenu w jednej cząsteczce – cząsteczki tlenu, którym oddychamy, zbudowane są z dwóch atomów tlenu, natomiast w skład cząsteczki ozonu wchodzą trzy atomy tlenu. Ozon jest bardzo aktywny chemicznie, dlatego szybko wchodzi w reakcję ze szkodliwymi dla człowieka związkami organicznymi takimi jak pleśń, grzyby, wirusy czy alergeny, rozkładając je i niszcząc.

W jakim celu stosowane jest ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie mieszkania najczęściej stosowane jest w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów na przykład nikotyny, stęchlizny, spalenizny, środków chemicznych i innych. Zabieg ten przeprowadzany jest bardzo często w starych kamienicach, w pomieszczeniach zaniedbanych po lokatorach palących nałogowo papierosy i prowadzących niehigieniczny tryb życia, jak również w mieszkaniach po remontach, aby szybciej pozbyć się zapachu farby i klejów oraz w lokalach po pożarach lub zalaniach.

Ozon zwalcza również drobnoustroje takie jak wirusy, bakterie i grzyby. Dociera do wszystkich zakamarków, szczelin, przewodów wentylacyjnych i rur, a także wnętrz mebli.

Ozonowanie powietrza to skuteczna metoda w walce z alergenami. Ozonator powietrza świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza eliminując z niego czynniki wywołujące reakcje alergiczne.

Ozonowanie pomoże w pozbyciu się pasożytów takich jak pchły, wszy pluskwy oraz owadów w tym mrówek, moli, karaluchów i innych. Działa również odstraszająco na gryzonie, dlatego coraz częściej wykorzystywany jest jako pomocniczy środek deratyzacyjny.

Etapy ozonowania mieszkania

Ozon jest silnym utleniaczem i jest zabójczy dla wszystkich organizmów żywych, dlatego proces ozonowania mieszkania powinien przebiegać według pewnych reguł.

Etapy ozonowania

  1. Odpowiednie przygotowanie mieszkania

Wszystkie przedmioty, rośliny i zwierzęta należy wynieść z mieszkania a cenne przedmioty takie jak obrazy i inne dzieła sztuki oraz sprzęt elektroniczny przykryć lub owinąć folią. Ozon jest gazem, dlatego może swobodnie przemieszczać się, trzeba zatem zadbać o uszczelnienie wszystkich szpar i otworów, by nie przedostał się poza mieszkanie. Osoba przeprowadzająca ozonowanie pomieszczeń powinna być ubrana w kombinezon ochronny i maskę przeciwgazową.

  1. Rozstawienie i uruchomienie generatora ozonu

Ozon jest cięższy od powietrza, dlatego dla lepszego efektu dobrze jest, by był ustawiony wyżej, na przykład na półce lub szafie postawionej na środku pokoju (ozon opadając, szybciej wypełni pomieszczenie). Skuteczne ozonowanie pomieszczeń przeprowadza się przy stężeniu ozonu 2,5 – 5 ppm. Pomiar stężenia ozonu wykonujemy za pomocą miernika ozonu.

  1. Zakończenie procesu ozonowania

Gdy proces ozonowania zostanie zakończony i stężenie ozonu spadnie do poziomu bezpiecznego dla człowieka, można wejść do pomieszczenia i otworzyć okna w celu jego dokładnego przewietrzenia. Rekomenduje się pozostawienie mieszkania pustego jeszcze przez kolejne kilka godzin po zakończeniu ozonowania.

Osoba ubrana w kombinezon ochronny i maskę
Fot.: Michelangelo Buonarroti/pexels.com

Jak długo trwa ozonowanie?

To, jak długo trwa ozonowanie, uzależnione jest przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, wydajności generatora oraz wielkości i rodzaju problemu, może zatem trwać od 30 minut do nawet kilku godzin. Warto zaznaczyć, iż po ozonowaniu należy pamiętać o przewietrzeniu mieszkania, co może potrwać dodatkowe 2 godziny.

Jak często ozonować mieszkanie?

Ozonować mieszkanie można nawet co tydzień. Jednak ze względu na konieczność odpowiedniego przygotowania mieszkania zaleca się profilaktycznie stosować tę metodę dezynfekcji raz na trzy miesiące. W przypadku ozonowania pomieszczeń po remoncie, kiedy we wnętrzu utrzymują się nieprzyjemne zapachy z farb i innych środków chemicznych, zwykle wystarczy jednorazowy zabieg. Jeśli chcemy pozbyć się zapachu dymu tytoniowego, również wystarczy jeden zabieg ozonowania. Proces ozonowania mieszkania po pożarach wymagane jest w większości przypadków kilkukrotnego jego powtórzenie w ciągu 24 godzin. Dzieje się tak, ponieważ pomieszczenia po pożarze mogą być skażone nie tylko dymem, ale również trującymi toksynami i innymi niebezpiecznymi substancjami.

Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie nie zawsze jest niezbędne i konieczne, by móc korzystać z pomieszczenia, jednak bywają sytuacje, w których warto zdecydować się na ten zabieg i są to:

  • mieszkanie po pożarze lub powodzi,
  • zagrzybione mieszkanie lub nawracająca w nim pleśń,
  • dezynfekcja mieszkania po COVID -19
  • przystosowanie mieszkania do osób z alergią,
  • zamieszkanie w lokum, które nie było użytkowane przez długi czas,
  • w celu pozbycia się zapachu dymu papierosowego.
Pleśń na ścianie
Fot.: 9_fingers_/elements.envato.com

Gdzie można zastosować ozonowanie?

Proces ozonowania można przeprowadzić w mieszkaniu, w samochodzie, w zakładzie pracy, w gabinecie lekarskim, w biurze i wielu innych miejscach. Do pomieszczeń, które wymagają regularnego ozonowania zaliczamy między innymi kuchnie, stołówki, sale konferencyjne, restauracje, szpitale, ośrodki zdrowia czy biura.

Samodzielne ozonowanie mieszkania

W sprzedaży możemy znaleźć nie tylko generatory ozonu przemysłowe, ale również mniejsze do użytku domowego. Domowy generator ozonu to niewielkie urządzenie, które ma cały szereg zastosowań, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego zakup. Ozonator domowy może posłużyć do dezynfekcji pomieszczenia, do dezynfekcji kanałów wentylacyjnych, do odświeżenia butów i urządzeń treningowych oraz by ozonować żywność i wodę.

Ozonowanie jest bezpieczne, jednak przed zabiegiem ozonowania, czyli przed włączeniem generatora ozonu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia.

Podsumowanie

Ozonowanie mieszkania jest w 100% bezpieczne dla zdrowia i co istotne bardziej efektywne niż tradycyjne metody z zastosowaniem środków chemicznych. Można samodzielnie używać generatora ozonu, jednak w wielu przypadkach wymagane jest zatrudnienie specjalistycznej firmy, by mieć pewność, że ozonowanie pomieszczeń przebiegło prawidłowo, a lokum nadaje się do zamieszkania. 

Zdjęcie główne: YuriArcursPeopleimages/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak sprawdzić swoje punkty karne?
Jak sprawdzić swoje punkty karne?
Jesteś kierowcą i chcesz sprawdzić ile masz punktów karnych? Możesz zapytać o nie na komisariacie policji lub sprawdzić za pomocą usługi systemu CEPiK 2.0.
Żywność ekologiczna – jak ją rozpoznać?
Żywność ekologiczna – jak ją rozpoznać?
Produkty ekologiczne coraz trudniej rozpoznać, a producenci chętnie podrabiają produkty bio. Dowiedz się, jak czytać etykiety i dlaczego produkty ekologiczne są droższe.
Miski jednorazowe – jakie mają zalety?
Miski jednorazowe – jakie mają zalety?
Miski jednorazowe są coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Znajdują swoje zastosowanie w różnych sytuacjach - od imprez i eventów, po catering i restauracje. W tym artykule omówimy zalety korzystania z misek jednorazowych.
Ostatnie wpisy