Polecamy
Jak naprawić cieknący kran? Sprawna wymiana uszczelek
NaprawyPorady domowe

Jak naprawić cieknący kran? Sprawna wymiana uszczelek

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cieknący kran to nie tylko irytujący dźwięk dochodzący z łazienki, ale również źródło bezsensownego marnowania wody. Gdy w Twoim mieszkaniu pojawi się problem z nieszczelnym kranem, warto jak najszybciej naprawić taką usterkę. 

Bagatelizowanie awarii może doprowadzić do problemów z użytkowaniem armatury, a w konsekwencji do poważnych kłopotów. Przyczyną cieknącego kranu często są problemy z prawidłowym działaniem głowicy lub przeciekami przy wylewce. Nie są to wielkie usterki, dlatego można je naprawić bez sięgania po pomoc fachowców. Dobra wiadomość jest taka, że czasami wystarczy wymienić jedną część, aby kran znowu działał sprawnie i nie przeciekał. Naprawa jest prosta i szybka, wystarczy jedynie zlokalizować przyczynę cieknięcia kranu. 

Wymiana głowicy w baterii 

Często rozwiązanie problemu cieknącego kranu wymaga wymiany głowicy w baterii. Nie jest to skomplikowana czynność, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i odrobiny wiedzy.

Przed przystąpieniem do naprawy należy bezwzględnie zamknąć dopływ wody. Dzięki temu mamy pewność, że w czasie prac nie poleci na nas strumień. Aby dostać się do głowicy, należy zdemontować uchwyt baterii, a następnie odkręcić rozetę oraz nakrętkę podtrzymującą głowice. Czasami wystarczy wymienić głowicę na nową lub po prostu lepiej dokręcić poluzowaną nakrętkę. 

Jak wymienić uszczelkę w kranie? 

W urządzeniach starszego typu powodem cieknącego kranu często jest zużycie się uszczelki. Dlatego w celu usunięcia usterki należy wymienić zużyty element, który przestał spełniać swoje zadanie. Uszczelki nie powinny przepuszczać wody, niestety w toku użytkowania ulegają zniszczeniom, a wówczas kran zaczyna przeciekać.

Wymiana uszczelki nie jest trudna, można z powodzeniem zmienić ją samodzielnie, a zakup nowego elementu to koszt kilku złotych. Należy pamiętać, aby wybrać uszczelkę, która będzie idealnie pasować do pierścienia uszczelniającego. Warto do sklepu budowlanego zabrać zużytą uszczelkę, aby mieć pewność, że dobrze dobierzemy grubość i wielkość tego elementu. Najczęściej w celu uszczelnienia kranu są stosowane uszczelki gumowe lub silikonowe o wysokim poziomie wodoodporności. 

Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany uszczelki? 

Wymiana uszczelki może być szybka i prosta, o ile posiadamy niezbędne do tej naprawy narzędzia. Nie jest to specjalistyczny sprzęt, ale raczej akcesoria, które zazwyczaj znajdują się w większości gospodarstw domowych. Przed przystąpieniem do zmiany uszczelki, tak jak wspominaliśmy powyżej, należy zamknąć dopływ wody. W mieszkaniach znajdujących się w bloku zawór z wodą najczęściej znajduje się w skrzynce na klatce schodowej. Narzędzia, jakie przydadzą się przy naprawie, to: klucz płaski 19, klucz nastawny, śrubokręt, kombinerki i zestaw uszczelek. 

>> Zobacz też: 15 zastosowań środka WD

Wymiana uszczelki krok po kroku 

  1. Najpierw należy zdjąć zaślepkę, która znajduje się na zaworze regulującym. Najczęściej mają one kolory czerwony – symbolizujący ciepłą wodę – i niebieski, który wskazuje na strumień zimnej wody. Pomocny będzie śrubokręt, którym można podważyć element. 
  2. Następnie trzeba odkręcić i zdemontować kurek. Odkręcić go z łatwością można ręcznie, bez użycia narzędzi. 
  3. Po tym kroku należy przejść do wykręcenia zaworu z gniazda przy pomocy odpowiedniego klucza. Zdjęcie zaworu pozwala zobaczyć, jaki jest stan uszczelek w kranie. 
  4. Zniszczoną lub zużytą uszczelkę należy wymienić na nowy element poprzez wykręcenie śruby mocującej i usunięcie starego pierścienia. Dobrym rozwiązaniem są silikonowe uszczelki grzybka głowicy o barwie białej lub w kolorze czarnym. 
  5. Po wymianie elementu na nowy trzeba ponownie przykręcić zawór do gniazda, zamontować kurek oraz nałożyć na zawór regulujący odpowiednią zaślepkę. 
  6. Po wykonanej naprawie należy odkręcić zawór główny i sprawdzić, czy kran już nie przecieka i czy naprawa została prawidłowo przeprowadzona. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie usunąć kamień nazębny?
Jak skutecznie usunąć kamień nazębny?
Podstawą prawidłowej higieny jamy ustnej są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym wraz z systematycznym czyszczeniem zębów.
Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny ekspres do kawy?
Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny ekspres do kawy?
Kawa to napar, bez którego część ludzi nie wyobraża sobie życia lub chociażby poranka. Czy Ty również do nich należysz? Jeśli tak, koniecznie sprawdź, jak wybrać idealny ekspres do swojej kuchni!
Komora zero – czym jest i do czego służy?
Komora zero – czym jest i do czego służy?
Czym jest komora zero? Sprawdź jak przedłużyć świeżość owoców i warzyw!
Ostatnie wpisy