Polecamy
Spis Powszechny 2021 – obowiązkowy czy dobrowolny?
Technologie

Spis Powszechny 2021 – obowiązkowy czy dobrowolny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku trwa Spis Powszechny. Przeprowadzone raz na 10 lat badanie ma na celu zebrać obiektywną wiedzę na temat mieszkańców Polski. Czy Spis Powszechny 2021 jest obowiązkowy? Odpowiadamy!

Czy Spis Powszechny jest obowiązkowy?

Narodowy Spis Powszechny to badanie, które wykonuje się regularnie w naszym krjau. Ma na celu zebranie informacji na temat miejsca zamieszkania, wykształcenia, liczby mieszkańców oraz wszystkiego, co jest najważniejsze w życiu społeczeństwa. Jego wyniki usprawniają pracę całego państwa, a także poszczególnych gmin czy województw.

Zastanawiasz się, czy Spis Powszechny jest obowiązkowy? Tak, zgodnie z ustawą o statystyce trzeba to zrobić. Dla osoby, która nie weźmie udziału w spisie, grozi kara nawet do 5000 złotych. Warto nadmienić, że wszystkie informacje, które są udzielone, muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Za nieprawdziwe dane, grozi nawet do dwóch lat więzienia.

Spis Powszechny – czy każdy domownik musi się spisać?

Jeśli chodzi o obowiązek udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, musi tego dokonać każdy obywatek Polski. Wszystkie osoby, które przebywają w kraju na stałe albo czasowo tu mieszkają, muszą dopełnić formalności. W praktyce – nawet emigranci i cudzoziemcy przebywający na dzień wykonywania Spisu Powszechnego w Polsce, biorą w nim udział.

Czy każdy domownik musi wziąć udział w Spisie Powszechnym? Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy, że jedna osoba z gospodarstwa domowego spisze wszystkich domowników w jednym formularzu.

Po raz pierwszy Spis Powszechny jest realizowany online. Trzeba zalogować się na stronie spis.gov.pl, a następnie odpowiedzieć na zadane pytania. Nie wszystkie pytania w Spisie Powszechnym są obowiązkowe – niektóre odpowiedzi są dobrowolne i można ich uniknąć. Dotyczy to np. wyznania oraz stanu zdrowia.

Dla osób, które nie mogą tego zrobić elektronicznie, uruchomione zostały dwie kolejne metody: wywiad bezpośredni oraz przez telefon.

Ostatni tego typu spis był wykonywany w Polsce w 2011 roku.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szablony malarskie na ścianę – lepiej kupić czy zrobić?
Szablony malarskie na ścianę – lepiej kupić czy zrobić?
Dopracowane wnętrza to coś, co nie tylko cieszy oko, ale przede wszystkim sprawia, że przebywanie w nich jest niezwykle odprężające i satysfakcjonujące, a wykonywanie zwykłych codziennych zadań po prostu wygodne.
Co to jest efekt bokeh w aparacie smartfonu?
Co to jest efekt bokeh w aparacie smartfonu?
Chcesz robić ciekawe zdjęcia smartfonem? Przeczytaj o efekcie bokeh.
Moc słońca: jak energia słoneczna zmienia świat
Moc słońca: jak energia słoneczna zmienia świat
Energia słoneczna ma potencjał aby zmieniać nasz świat i wiele starań zostało już włożonych w to, aby jak najlepiej zacząć ją wykorzystać. Kiedy coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z korzyści jakie oferuje energia słoneczna, możemy zauważyć dzisiaj wielkie zmiany w spojrzeniu na źródła z jakich pozyskujemy naszą energię. Spójrzmy więc jak energia słoneczna może zmieniać nasz świat na lepsze.
Ostatnie wpisy