Polecamy
Wakacje w domu nie muszą być nudne!
Hobby

Wakacje w domu nie muszą być nudne!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje to z jednej strony czas wypoczynku dla najmłodszych, a z drugiej nie lada wyzwanie dla rodziców, którzy, muszą zorganizować zajęcia dla swoich pociech.  Wielu z nas najlepiej wspomina wakacje spędzane w dzieciństwie na wsi u babci. Nie oznacza to jednak, że te w mieście muszą być gorsze. Wystarczy odrobina kreatywności, aby maluchy nie nudziły się w tym czasie w domu. 

Wakacyjne pomysły na spędzanie czasu nie muszą być kosztowne 

Każdy rodzic pragnie zapewnić swoim pociechom  jak najwięcej atrakcji w wakacyjnym okresie. Jednak domowy budżet nie jest z gumy i może nie wytrzymać planów podboju okolicznych parków rozrywki, basenów i innych ciekawych miejsc. Nie musi to jednak oznaczać, że dziecko spędzi całe lato przed telewizorem. Istnieje bowiem wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu z pociechą, bez konieczności wydawania pieniędzy. 

Co robić z dzieckiem w wakacje ?

Letnie aktywności bardzo mocno ogranicza panująca aura za oknem, dlatego też można je podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich są słoneczne dni, a drugą – te deszczowe. 

Kiedy za oknem świeci piękne słońce, warto z tego skorzystać i przenieść atrakcje przygotowywane dla maluchów na zewnątrz. Wykorzystując na przykład jeden z naszych 3 pomysłów. 

Zabawa z bańkami mydlanymi 

Pierwszym pomysłem, który będzie świetny  dla przedszkolaków jest zabawa z bańkami mydlanymi. 

Wystarczy do dużej miski nalać wodę i  dodać do niej płyn do mycia naczyń. Następnie do dwóch patyczków, którymi mogą być podpórki do kwiatów przywiązać sznurek, tak aby puszczony luźno tworzył okrąg. Ten element posłuży do wykonywania baniek, poprzez zamaczanie go w wodzie z płynem, a następnie ustawienie się tyłem do wiatru i podnoszenie go.

Wycieczka do lasu inna niż wszystkie 

Wakacje to także doskonała okazja na edukacyjną wycieczkę do lasu. Chcąc zaangażować w nią dzieci, warto wcześniej przygotować specjalne karty. Należy umieścić na nich gatunki roślin, które można znaleźć w polskich lasach, wraz z ich nazwami i obrazkami. Kiedy już będziecie w lesie, rozdajcie  je pociechom, aby  mogły samodzielnie odszukać znajdujące się na nich elementy leśnej flory. 

Taka zabawa nie tylko zabije nudę, ale także nauczy je rozpoznawać rośliny i drzewa. Warto wprowadzić do niej także element rywalizacji, poprzez ogłoszenie konkursu na to, kto odszuka więcej roślin z kart. 

Zabawa w podchody 

Nieco zapomniana, ale dająca mnóstwo frajdy, idealnie sprawdzająca się przy starszakach spędzających wakacje w domu – zabawa w podchody. Można z powodzeniem zaaranżować ją w miejskim parku. Wystarczą do niej tak naprawę tylko 4 osoby, aby spędzić poza domem kilka godzin w świetnej atmosferze. Warto w tym przypadku nie zapomnieć także o nagrodzie, którą może być spacer na lody lub gofry. 

A co kiedy pada ?

Kiedy pogoda za oknem nie dopisuje, nie należy załamywać rąk. Istnieje bowiem wiele ciekawych pomysłów na zabawy w zaciszu domowym. 

Wspólne gotowanie 

Jedną z takich zabaw jest wspólne gotowanie. Wystarczy wybrać takie potrawy, w trakcie których przygotowania, będzie można zaangażować maluchy. Może być to pizza lub babeczki. Zabawa ta ma jeszcze jedną zaletę- po tak spędzonym wspólnie czasie, można mieć pewność, że przygotowane dania znikną z talerza w mgnieniu oka. 

Budowanie fortec z koców i poduszek 

Do tej zabawy potrzebne będą koce i poduszki oraz odrobina kreatywności. Najlepszy fort stworzymy, układając koc na stole, tak aby jego rogi sięgały do podłogi, a wnętrze wypełnimy poduszkami. Niekiedy zabawy w takich fortach potrafią zaangażować malucha nawet na cały dzień, a to oznacza, że rodzice będą mieli chwilę upragnionego spokoju. 

Jak widać,  istnieje wiele sposobów na zabawy z dzieckiem, w trakcie wakacji spędzanych w mieście. Wystarczy jedynie pobudzić nieco wyobraźnie i otworzyć się na nowe pomysły.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne wyposażenie do ogrodu – poradnik dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu?
Jak wybrać idealne wyposażenie do ogrodu – poradnik dla miłośników relaksu na świeżym powietrzu?
Odkryj sekrety stworzenia idealnej przestrzeni do relaksu na świeżym powietrzu. Poradnik dla miłośników ogrodu pełen praktycznych wskazówek i pomysłów na wyposażenie ogrodu.
Co kupić do nowej łazienki?
Co kupić do nowej łazienki?
Urządzanie łazienki może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też, aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy dla Ciebie listę 6 rzeczy, które będą potrzebne przy wyposażaniu nowego wnętrza.
Folia aluminiowa na okno – jak jej użyć?
Folia aluminiowa na okno – jak jej użyć?
Istnieją produkty, które wyróżniają się mnogością zastosowań. Jednym z nich jest niepozorna i niewiele kosztująca folia aluminiowa. Do jej mało typowych sposobów wykorzystania należy ochrona przed skrajnymi temperaturami. Aby wnętrzu domu lub mieszkania nie zagrażało zbytnie nagrzanie bądź wychłodzenie, możesz umieścić folię w oknie. Zapoznaj się z naszym wpisem i sprawdź, jak to zrobić!
Ostatnie wpisy