Polecamy
Jak zaaranżować ogród latem?
Ogród i taras

Jak zaaranżować ogród latem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pierwszym krokiem w projektowaniu ogrodu jest dokładne określenie, jakiego rodzaju ogrodu chcesz. Czy chcesz udekorować mały kwadrat przy frontowych drzwiach kilkoma kwiatami czy chcesz stworzyć rozległe krajobraz? Ile czasu, energii i pieniędzy jesteś gotów poświęcić na sadzenie i pielęgnację ogrodu? Wolisz rośliny, które wymagają nieustannej opieki czy te niewymagające? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci doprecyzować pomysł i stworzyć plan.

Wybór miejsca

Pomyśl o wspaniałych zdjęciach ogrodów, które widzisz w książkach, czasopismach i na stronach internetowych. Prawie w każdym przypadku za bujnym kwiatowym eksponatem coś stoi – płot, kamienny lub ceglany mur, ciemnozielony żywopłot, masa krzewów lub drzew. Te tła zapewniają stabilną, kontrastującą bazę sprawiając, że nasza uwaga skupia się na kwiatach.

Jeśli miejsce, które wybierzesz dla swojego ogrodu, nie ma dobrego tła, rozważ zbudowanie prostego ogrodzenia lub posadzenie żywopłotu. Żywopłot nie musi być rzędem ciasno strzyżonych cisów lub ligustrów. Nieco chaotyczny zbiór krzewów, takich jak kalina, syringa kletra, róże i hortensja, oferuje połączenie jasnych kwiatów, owoców i uderzającego koloru, a także bogate zielone tło dla letniego spektaklu kolorów..

Możesz zrezygnować z tradycyjnego tła i zamiast tego stworzyć wyspę. Wyspy stoją samotnie, otoczone trawą. Aby wyspa była ładna i estetyczna, musi być ogólnie duża – ale rozsądnej skali, pasującej do całej przestrzeni – i musi zawierać wysokie rośliny albo z tyłu, albo przez środek. Te wysokie rośliny stanowią tło dla swoich niższych sąsiadów i nadają grządce wygląd, którego brakuje w małym kręgu zwartych roślin.

Jeśli Twoje miejsce wybrały sobie również krety, siatka na kreta będzie rozwiązaniem Twojego problemu. Lepiej zabezpieczyć się przed ogródkiem, który usiany jest kopcami.

Szukaj roślin dostosowanych do Twoich warunków 

W obliczu pozornie nieskończonej różnorodności roślin dostępnych w katalogach i centrach ogrodniczych, jak wybrać te nieliczne, na które masz miejsce w swoim ogrodzie? Należy wziąć pod uwagę wysokość, kolor kwiatów, czas kwitnienia i strukturę liści, ale nadrzędną troskę ogrodnika można podsumować w innym pytaniu: czy ta roślina będzie u mnie rosła? Rośliny to żywe istoty, które mają podstawowe wymagania, by podobnie jak człowiek, być zdrowymi. Zapewnij im podstawowe warunki, a będą się rozwijać. Jeśli je zignorujesz, najpewniej większość okazów w ogrodzie szybko obumrze. Bez względu na to, jak dobrze Twój projekt wygląda na papierze, jest on skazany na niepowodzenie, jeśli wybrane przez Ciebie rośliny nie są dostosowane do warunków uprawy na Twoim ogródku.

Ponieważ metoda prób i błędów może być frustrująca i kosztowna, najlepszym sposobem sprawdzenia, czy roślina będzie rosła w Twoim ogrodzie, jest rozmowa z innymi ogrodnikami, czytanie książek ogrodniczych i konsultowanie się ze specjalistami. 

Drugim czynnikiem decydującym o tym, jakie rośliny możesz uprawiać, jest rodzaj gleby. Większość roślin najlepiej rośnie w glebie, która dość dobrze zatrzymuje wilgoć, jednocześnie pozwalając na odpływ nadmiaru. Warunki skrajne oferują gleby piaszczyste, które szybko wysychają po opadach deszczu lub nawadnianiu, oraz ciężkie gleby gliniaste, które pozostają podmokłe długo po ustaniu opadów. Jeśli umieścisz swój ogród  na gorącym piaszczystym podłożu lub na niskim, słabo odwodnionym obszarze, być może będziesz musiał stworzyć nieco odmienną listę gatunków roślin, dla których warunki, jakie będą istniały w Twoim ogrodzie, będą znośne.

Oprócz sadzenia w ziemi, możliwe jest rzecz jasna sadzenie w donicach. Mogą to być zarówno rośliny ozdobne, jak i warzywa i zioła. Wobec tego donica na zioła lub inna będzie znakomitym elementem dekoracyjnym i użytkowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak posprzątać pokój? Krok po kroku
Jak posprzątać pokój? Krok po kroku
Zabierasz się za porządki w domu? Zobacz, jak posprzątać pokój krok po kroku.
Przydatne urządzenia do czyszczenia podłóg – jakie wybrać?
Przydatne urządzenia do czyszczenia podłóg – jakie wybrać?
Mop parowy, odkurzacz pionowy, a może robot sprzątający? Podpowiadamy!
Jak naprawić cieknącą spłuczkę?
Jak naprawić cieknącą spłuczkę?
Twoja spłuczka w WC kompakcie cieknie? Przeczytaj, jak naprawić taką spłuczkę.
Ostatnie wpisy