Makijaż permanentny brwi to jeden z wielu zabiegów, na który decyduje się coraz więcej Polek. Skutecznie oszczędza czas spędzony przed lustrem oraz poprawia wygląd makijażu. Jego efekt jest niezwykle naturalny, choć sam zabieg wygląda jak wykonywanie tatuażu.
Makijaż permanentny nie zagęszcza brwi, nie sprawia też, że po zabiegu wyrastają nowe włosy lub ich kondycja się poprawia. Pozwala nadać brwiom naturalnego wyglądu poprzez wprowadzenie pigmentu do warstwy kolczystej naskórka. Nie tworzy trwałego efektu, makijaż należy co jakiś czas poprawiać. Barwnik wprowadzany jest do zewnętrznej warstwy skórnej, dzięki czemu efekt jest stonowany, a kolory nieprzejaskrawione.
Na pierwszej wizycie linergistka dokonuje pomiaru proporcji okolic oczu. Na twarzy wykonuje wstępny rysunek brwi zwykłą kredką. Zazwyczaj czynność wykonywana jest kilka razy – do momentu, gdy namalowany kształt spodoba się klientce. Po akceptacji linergistka nakłada na brwi żel lub płyn miejscowo znieczulający.
Po odczekaniu 10–15 minut rozpoczyna się cały proces – barwnik zostaje wprowadzany do naskórka przy pomocy jednorazowych igieł znajdujących się w elektrycznej maszynce. Zazwyczaj zabieg wymaga poprawki, najczęściej jest ona wykonywana w ciągu 3 tygodni od pierwszej wizyty. Służy poprawieniu kształtu brwi oraz utrwaleniu makijażu.
Istnieje kilka metod wykonania makijażu permanentnego brwi. Każda z nich różni się efektem końcowym.
To najczęściej stosowana metoda makijażu permanentnego. Polecana szczególnie paniom, które mają ładne i gęste brwi bez widocznych prześwitów. Co ciekawe, sprawdza się doskonale u osób, które straciły większość włosków na skutek choroby. Metoda cieniowania polega na wytatuowaniu i wypełnieniu konturu naturalnych brwi. Taki makijaż zastępuję ten wykonywany codziennie rano przy pomocy pomady lub cienia.
W metodzie ombre stosuje się co najmniej dwa kolory służące podkreśleniu brwi. Całość polega na stopniowaniu przejścia pomiędzy barwami, może być również wykonana na jednym kolorze. Metoda ombre idealnie wpisuje się w obecne trendy. Zazwyczaj początek brwi akcentowany jest jaśniejszym kolorem, a pozostała część zostaje wypełniona jednolitym ciemniejszym cieniem.
>> Sprawdź: Jak suszyć pędzle do makijażu?
To najnowsza metoda wykonywania permanentnego makijażu brwi. Polega na precyzyjnym wprowadzeniu pigmentu przez linergistkę celem imitacji naturalnych włosków. Nie tworzy się tu zarysu brwi, a jedynie dopigmentowuje poszczególne włoski. Po zabiegu wyglądają one na naturalnie gęstsze. Metoda przeznaczona jest dla kobiet, które lubią kształt swoich brwi, a jedynie chcą je naturalnie podkreślić. Najczęściej natomiast wybierany jest przez osoby, które straciły część włosów z powodów zdrowotnych lub chcą je delikatnie zagęścić.
Zdecydowanie czas po zabiegu jest gorszy niż samo jego wykonanie. Po wyjściu z gabinetu brwi są całe opuchnięte i zaczerwienione – to całkowicie naturalne. Poza tym należy pamiętać, że brwi po permanentnym makijażu wymagają specjalnego traktowania. Po kilku dniach od zabiegu można je umyć, ściśle stosując się do poniższych informacji:
Po kilku dniach pojawiają się na brwiach strupki. Nie można ich zdzierać ani drapać. Jest to całkowicie naturalna reakcja skóry, pigment wnika w głębsze warstwy naskórka. Cały proces trwa około tygodnia. Należy pamiętać, że brwi zawsze początkowo są ciemniejsze. Dzięki łuszczeniu się naskórka ich kolor się normuje. Po zakończeniu procesu wykonuje się zabieg korekcyjny mający na celu uzupełnienie ubytków i ewentualną poprawę ich barwy.
W czasie rekonwalescencji należy odpowiednio pielęgnować brwi i stosować krem zalecony przez specjalistę. Zazwyczaj będzie to produkt nawilżający z dodatkiem witaminy E.