Polecamy
TOP 10 wiosennych kwiatów cebulowych
Ogród i taras

TOP 10 wiosennych kwiatów cebulowych

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wiosna kojarzy nam się z kolorowymi kwiatami. Kwiaty cebulowe wspaniale sprawdzą się na balkonie, w domu lub w ogrodzie. Sprawdź, jakie wiosenne kwiaty cebulowe warto mieć w swoim domu na wiosnę. 

Kiedy można sadzić pierwsze kwiaty cebulowe?

Na początku pojawiają się ranniki oraz przebiśniegi – te kwitną już w lutym. By móc cieszyć się ich pięknymi kwiatami, warto posadzić je we wrześniu lub październiku. Kolejnymi kwiatami cebulowymi kwitnącymi dość wcześnie są cebulice, tulipany i krokusy – te podziwiać można na początku marca. W kwietniu kwitnie szachownica kostkowata, a dopiero w czerwcu można zobaczyć kwiaty pustynnika. 

>> Zobacz też: Co robić wiosną w ogrodzie?

TOP 10 najlepszych kwiatów cebulowych na wiosnę

  1. Ponętlin, krynia lub kryna

Ten kwiat występuje głównie w Afryce, a także w południowo-wschodniej Azji. Wyróżnia się pięknymi kwiatami i dużymi cebulami do 20 cm średnicy. Ponętlik swoje kwiaty zbiera w piękne baldachy, które płasko rozpościerają się albo odginają ku górze. Kwiat ten nie jest zbyt wysoki – rośnie do około 15 cm wysokości, dlatego nadaje się również do doniczek na balkon. Istnieją jednak gatunki kryny, które osiągają nawet 3 metry wysokości! Ta roślina jest dość rzadko spotykana w Polsce, ale wyróżnia się pięknymi kwiatami o sześciu płatkach oraz niespotykanym zapachem. Nie jest on odpowiedni do domu z dziećmi lub zwierzętami. Zawiera w sobie toksyny – alkaloidy, które mogą powodować podrażnienia skóry.

  1. Śnieżnik lśniący

Ta roślina należy do rodziny szparagowatych i pochodzi z Turcji. Porasta górskie tereny, dzięki czemu jest odporna na niskie temperatury. Te niezbyt wysokie kwiaty dorastają maksymalnie do 14 centymetrów wysokości. Dość cienkie łodygi zakończone są pięknym kwiatostanem, składającym się na 2 lub 3 luźno osadzone kwiaty. Odznaczają się pięknym, niebieskim odcieniem. Kwiat ten kwitnie w marcu bądź kwietniu. Najlepiej uprawiać go w półcieniu i na słońcu. Warto zadbać przy nim o dobrą przepuszczalność ziemi, z dodatkiem piasku lub ziemi gliniastej. Co ważne, nie wymaga częstego podlewania.

  1. Śniedek wątpliwy

To kolejna roślina pochodząca z Afryki oraz Azji, z rodziny szparagowatych. Jest wyjątkowy ze względu na swoje piękne ukwiecenie w formie grona. Długie kwiatostany wspaniale się prezentują, a sam śniedek może dorastać do nawet 70 cm wysokości. Ma grubą łodygę oraz błyszczące i soczyste liście, które są bardzo dekoracyjne. Kwiat ten źle znosi mrozy, dlatego sadząc go w ogrodzie, należy przechować cebulki do wiosny w cieplejszym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Może kwitnąć zimą, ale kwiaty pojawiają się najczęściej od lipca do września.

  1. Narcyz

Narcyzy wspaniale komponują się z innymi kwiatami cebulowymi. Rosną od 10 do 60 cm. Mają piękne, żółto-pomarańczowe kwiaty. Występuje wiele odmian narcyzów. Ich kwitnienie zaczyna się od marca do czerwca. Narcyzy wspaniale wyglądają w bukietach ciętych. Należy jednak pamiętać, że mają trujący sok, który może zaszkodzić innym roślinom znajdującym się w wazonie. Zanim zdecydujemy się na połączenie go z innymi kwiatami, najlepiej wstawić go do letniej wody na dobę, a później wymienić ją na świeżą.

  1. Rannik zimowy

Jest to kwiat niskopienny – rośnie maksymalnie do 10 cm wysokości. Lubi miejsca chłodne i półcieniste, więc na nasłonecznionym balkonie nie będzie mu dobrze. Można hodować go w doniczce w domu. Niestety jest to roślina wyjątkowo wrażliwa na wysokie temperatury, więc zdecydowanie lepiej będzie czuł się na zewnątrz. Kwitnie w kwietniu i wspaniale komponuje się na rabatach z przebiśniegami. Ma piękne, żółte kwiaty.

  1. Kosaciec niski

To kwiat nisko rosnący, nie osiąga większych wymiarów niż 30 cm wysokości. Nie lubi mokrych gleb, dlatego warto zastosować do niego ziemię przepuszczalną i żyzną. Szybciej rośnie na stanowiskach półcienistych i nasłonecznionych. Ma szablaste, szarozielone liście i bardzo ciekawy kwiatostan. Kwitnie wczesną wiosną i jest dość odporny na niskie temperatury.

  1. Czosnek niedźwiedzi

Na pewno zachwyci Cię delikatnymi, białymi kwiatami, układającymi się na kształt kul. Roślina ta lubi zacienione miejsca i jest wyjątkowo odporna na suszę. Podczas długotrwałych susz warto podlewać ją niewielką ilością wody. Woli żyzne i przepuszczalne gleby. Jego kwitnienie przypada na kwiecień oraz maj.

  1. Tulipan Kaufmanna

Jest to niezwykły tulipan należący do tulipanów botanicznych. Po kwitnieniu warto usuwać obumarłe części rośliny, by kumulowała składniki odżywcze w cebulce. W ten sposób szybciej doczekamy się kolejnego kwitnienia. Kwiat ten jest odporny na mrozy, ale przy dużej warstwie śniegu warto przykryć cebulki kompostem lub stroiszem. Mają krótkie łodygi, dlatego lepiej prezentują się na rabatach kwiatowych. Kwitnienie przypada na koniec marca i początek kwietnia. 

  1. Hiacynt letni

Ma białe, dzwonkowate kwiaty oraz dość długie łodygi. Kwitnie od lipca do sierpnia, ale przy odpowiednim nasłonecznieniu kwiaty mogą pojawić się nieco wcześniej. Bardzo dobrze czuje się w glebie próchnicznej oraz żyznej. Unikajmy sadzenia go w podmokłej glebie, ponieważ cebula może zgnić. Warto nawozić je tuż przed i w trakcie kwitnienia.

  1. Ifejon

Ta bylina dorasta maksymalnie do 15 cm wysokości. Kwiaty mają kształt gwiazdki. Mimo delikatnych kwiatów wytrzymuje mrozy nawet do -15 stopni Celsjusza. Posadź go jesienią, a już w kwietniu zaobserwujesz pierwsze kwiaty.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Frytkownica niskotłuszczowa – jak działa?
Frytkownica niskotłuszczowa – jak działa?
Niskokaloryczne, zdrowe frytki? To już nie jest mrzonka! Zobacz, jak działają frytkownice niskotłuszczowe.
Kuchenka indukcyjna wolnostojąca – jaką wybrać i czy warto?
Kuchenka indukcyjna wolnostojąca – jaką wybrać i czy warto?
Robisz remont kuchni i nie wiesz, na jaką kuchenkę się zdecydować? Postaw na tę indukcyjną wolnostojącą. Zaoszczędzisz z nią czas i energię.
OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i co to znaczy?
OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać i co to znaczy?
Przed wizytą w sklepie ze sprzętem RTV warto więc nabyć przynajmniej podstawową wiedzę na temat dostępnego sprzętu. Na pewno należy wiedzieć, czym charakteryzuje się telewizor OLED i QLED.
Ostatnie wpisy