Polecamy
Pielęgnacja kota – o czym pamiętać?
Porady domowe

Pielęgnacja kota – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Koty to wspaniali towarzysze życia i przyjaciele. Opieka nad nimi może wydawać się bardzo łatwa – nie trzeba wyprowadzać ich na spacer, są z reguły mniej atencyjne niż psy i wolą chodzić własnymi ścieżkami. Istnieje jednak wiele mitów na temat pielęgnacji kotów, które pokutują w świadomości społeczeństwa od wielu lat. Zobacz, o czym należy pamiętać przy opiece nad kotem.  

Pielęgnacja sierści   

Koty same doskonale dbają o swoją higienę, są bardzo czystymi zwierzętami, dlatego kotów niewychodzących nie należy myć bez zaleceń weterynarza. Twój pupil z pewnością poradzi sobie z czyszczeniem swojego futerka, a jedyne, w czym powinno mu się pomagać, to pozbywanie się martwych włosów. Regularne wyczesywanie kociego futra zapobiega tworzeniu się tak zwanego filcu, czyli warstwy splątanej martwej sierści, która uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie skóry. U ras kotów długowłosych konieczne jest także codzienne rozczesywanie sierści.   

Pielęgnacja kocich pazurów   

W kwestii dbania o pazurki koty również są w dużej mierze samoobsługowe. Podczas drapania zwierzaki oczyszczają, ścierają i tępią swoje pazury. Drapanie jest naturalną potrzebą kotów, którą będą one realizować bez względu na to, czy mają do tego prawidłowe miejsce, czy nie. Żeby chronić swoje meble i sprzęty domowe, należy zapewnić pupilowi co najmniej dwa drapaki, z których będzie mógł on korzystać 24 godziny na dobę. 

Jeśli kot niechętnie lub zbyt mało używa drapaka, pazury mogą zacząć przerastać. Zbyt długie pazurki są uciążliwe zarówno dla kota, jak i dla jego opiekunów. W tej sytuacji należy przyciąć kotu pazurki za pomocą specjalnych cążek, które kupisz w sklepie https://petcentrum.pl/

Pielęgnacja oczu i uszu   

Oczyszczanie uszu i oczu kota to obowiązek każdego opiekuna. Za pomocą specjalnych preparatów należy regularnie usuwać wydzielinę zalegającą w uszach i kącikach oczu. Pozostawiona wydzielina może prowadzić do problemów ze słuchem oraz stanów zapalnych ucha wewnętrznego, a także do kłopotów z trzecią powieką lub spojówkami. Wszystkie preparaty i kosmetyki, jakich używasz dla swojego kota muszą być przeznaczone dla zwierząt, mieć krótki, zrozumiały skład oraz certyfikaty i atesty. 

Pielęgnacja jamy ustnej   

Regularne mycie zębów kotu jest bardzo często pomijanym etapem pielęgnacji. Rano i wieczorem za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej dla zwierząt należy oczyszczać uzębienie kota z osadu i płytki nazębnej. Zalegający osad nazębny zamienia się z czasem w kamień, który powoduje osłabienie szkliwa, a także stany zapalne dziąseł, które mogą prowadzić do rozwoju paradontozy i ubytków w uzębieniu.

Zdj. główne: Tuğçe Beşel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*