Polecamy
Pielęgnacja kota – o czym pamiętać?
Porady domowe

Pielęgnacja kota – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Koty to wspaniali towarzysze życia i przyjaciele. Opieka nad nimi może wydawać się bardzo łatwa – nie trzeba wyprowadzać ich na spacer, są z reguły mniej atencyjne niż psy i wolą chodzić własnymi ścieżkami. Istnieje jednak wiele mitów na temat pielęgnacji kotów, które pokutują w świadomości społeczeństwa od wielu lat. Zobacz, o czym należy pamiętać przy opiece nad kotem.  

Pielęgnacja sierści   

Koty same doskonale dbają o swoją higienę, są bardzo czystymi zwierzętami, dlatego kotów niewychodzących nie należy myć bez zaleceń weterynarza. Twój pupil z pewnością poradzi sobie z czyszczeniem swojego futerka, a jedyne, w czym powinno mu się pomagać, to pozbywanie się martwych włosów. Regularne wyczesywanie kociego futra zapobiega tworzeniu się tak zwanego filcu, czyli warstwy splątanej martwej sierści, która uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie skóry. U ras kotów długowłosych konieczne jest także codzienne rozczesywanie sierści.   

Pielęgnacja kocich pazurów   

W kwestii dbania o pazurki koty również są w dużej mierze samoobsługowe. Podczas drapania zwierzaki oczyszczają, ścierają i tępią swoje pazury. Drapanie jest naturalną potrzebą kotów, którą będą one realizować bez względu na to, czy mają do tego prawidłowe miejsce, czy nie. Żeby chronić swoje meble i sprzęty domowe, należy zapewnić pupilowi co najmniej dwa drapaki, z których będzie mógł on korzystać 24 godziny na dobę. 

Jeśli kot niechętnie lub zbyt mało używa drapaka, pazury mogą zacząć przerastać. Zbyt długie pazurki są uciążliwe zarówno dla kota, jak i dla jego opiekunów. W tej sytuacji należy przyciąć kotu pazurki za pomocą specjalnych cążek, które kupisz w sklepie https://petcentrum.pl/

Pielęgnacja oczu i uszu   

Oczyszczanie uszu i oczu kota to obowiązek każdego opiekuna. Za pomocą specjalnych preparatów należy regularnie usuwać wydzielinę zalegającą w uszach i kącikach oczu. Pozostawiona wydzielina może prowadzić do problemów ze słuchem oraz stanów zapalnych ucha wewnętrznego, a także do kłopotów z trzecią powieką lub spojówkami. Wszystkie preparaty i kosmetyki, jakich używasz dla swojego kota muszą być przeznaczone dla zwierząt, mieć krótki, zrozumiały skład oraz certyfikaty i atesty. 

Pielęgnacja jamy ustnej   

Regularne mycie zębów kotu jest bardzo często pomijanym etapem pielęgnacji. Rano i wieczorem za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej dla zwierząt należy oczyszczać uzębienie kota z osadu i płytki nazębnej. Zalegający osad nazębny zamienia się z czasem w kamień, który powoduje osłabienie szkliwa, a także stany zapalne dziąseł, które mogą prowadzić do rozwoju paradontozy i ubytków w uzębieniu.

Zdj. główne: Tuğçe Beşel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo wybrać i zainstalować studnie wodomierzową?
Jak prawidłowo wybrać i zainstalować studnie wodomierzową?
Poradnik ekspertów dotyczący procesu wyboru i instalacji studni wodomierzowej. Dowiedz się najważniejszych aspektów do uwzględnienia, aby zapewnić trwałość i efektywność swojej instalacji.
Które kosmetyki są zbędne? Na tych produktach zaoszczędzisz
Które kosmetyki są zbędne? Na tych produktach zaoszczędzisz
Chcesz zaoszczędzić pieniądze na kosmetykach? Sprawdź zawartość Twojej szafy i przygotuj się na kolejne zakupy!
Na co zwracać uwagę, wybierając parasol gastronomiczny?
Na co zwracać uwagę, wybierając parasol gastronomiczny?
Jakie rodzaje maja parasole gastronomiczne? Na co zwracać uwagę, przy ich wyborze? Jak może efektywnie wykorzystać taki parasol do marketingu?
Ostatnie wpisy