Polecamy
Jak prać puchową kurtkę?
Porady domoweSprzątanie

Jak prać puchową kurtkę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W okresie jesienno-zimowym puchowe kurtki są podstawowym elementem ubioru. Nie dość, że świetnie ocieplają, to dodatkowo są niezwykle lekkie. Pomimo tego, że przez cały czas dbamy o nią, to po zimie przychodzi moment na jej odświeżenie. W artykule przedstawiamy jak poprawnie prać puchową kurtkę.

Czy puchową kurtkę można prać w pralce? 

Puch, choć jest świetnym materiałem, który izoluje nas od zimna, to szybko może się zniszczyć. Niestety jest bardzo podatny na wilgoć, przez co jeśli będzie lekko mokry może zapleśnieć wewnątrz kurtki. Co więcej, nieprawidłowo wykonana czynność może doprowadzić do zbrylania puchu i utraty właściwości izolacyjnych. Czy pomimo tego warto prać kurtkę puchową w pralce? Oczywiście, że tak. Co więcej, jej pranie pozwala przywrócić loft puchu i przedłużyć żywotność. Przed praniem należy jednak specjalnie przygotować pralkę. Przede wszystkim należy wyczyścić jej podajnik i zalegające resztki detergentu. Niestety, ale nawet niewielkie ilości standardowego proszku mogą negatywnie wpłynąć na odzież. 

Jak wyprać kurtkę puchową – poradnik krok po kroku

Poniżej tłumaczymy jak wyprać kurtkę z puchowym wypełnieniem. Na początku się nie zrażaj, nie jest to wcale takie trudne. Jeśli zastanawiasz się, czy musisz czyścić swoją kurtkę po sezonie zimowym, odpowiedź brzmi: tak, musisz. Pamiętaj, że kurtka po wyciągnięciu z pralki może mieć zbite wypełnienie, nie jest to powód do niepokoju. Odpowiednie suszenie przywróci go do stanu naturalnego. 

  1. Jeśli chcesz odpowiednio wyprać kurtkę puchową i jej nie zniszczyć, na początku należy dokładnie wyczyścić pralkę z zalegających detergentów. W większości to one odpowiadają za zniszczenie tkaniny i puchu odzieży wierzchniej. Dokładnie umyj pojemnik na proszek, a następnie włącz pustą pralkę, aby samodzielnie się wyczyściła. 
  2. Wybierz odpowiedni środek do prania. Puch dosyć dobrze znosi pranie, ale tkaniny syntetyczne już nie, dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego detergentu. Musi być dedykowany do prania odzieży puchowej, niezależnie od tego czy Twoja kurtka ma wypełnienie naturalne, czy syntetyczne. Środkami, jakie polecamy, są produkty marki Nikwax, Jack Wolfskin, Mauntval, czy Grenders. Możesz również wykorzystać łagodne płyny piorące, np. marki Biały Jeleń. Pamiętaj, aby przed kupnem detergentu sprawdzić wypełnienie kurtki. W przypadku puchu hydrofobowego sprawdzi się jedynie Nikwax Down Wash Direct. 
  3. Przygotuj kurtkę. Sprawdź wszystkie kieszenie, wyjmij z nich drobiazgi. Następnie je zapnij i zasuń zamek główny. Mowa tu o wszystkich dostępnych zapięciach, czyli rzepach, guzikach, czy zatrzaskach. Kurtkę wywróć na drugą stronę. Dzięki temu unikniesz zniszczenia suwaków. 
  4. Gdy wkładasz kurtkę do pralki, powinna ona być cięższa. Inaczej program jej odpowiednio nie wypłuka. Namocz ją w letniej wodzie, a następnie ugnieć. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko zbicia puchu podczas prania. Jeśli na tkaninie widoczne są większe zabrudzenia, przed praniem możesz je ręcznie wyczyścić przy pomocy środka do prania kurtek puchowych. 
  5. Przed włożeniem kurtki do pralki, sprawdź jej metkę. Powinny się tam znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat temperatury i cyklu prania. Jeśli metka jest wypłowiała lub w ogóle jej nie masz – ustaw łagodny cykl z dodatkowym płukaniem. Z zasady odzież puchową pierze się w temperaturze 30 °C. 
  6. Poczekaj, aż program się skończy i wyjmij kurtkę. 

Jak odpowiednio wysuszyć puchową kurtkę? 

Suszenie to zdecydowanie najtrudniejsza część czyszczenia kurtki puchowej. Jeśli masz suszarkę bębnową, to zadanie jest proste. Wystarczy włożyć do niej odzież, a następnie ustawić urządzenie na długi cykl z niską temperaturą. Z kolei jeśli nie dysponujesz tego typu urządzeniem, to wysusz kurtkę tradycyjną metodą. Po wypraniu rozłóż ją na płasko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Nie jest to krótki proces, więc uzbrój się w cierpliwość. Jeśli odzież będzie wydawała Ci się sucha z jednej strony, to obróć ją na drugą i pozostaw na taką samą ilość czasu. Jeśli kurtka po wyschnięciu wydaje się cieńsza, rozłóż ją na podłodze i spróbuj rozbić puch w miejscach, gdzie się skompresował. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dokonać wygodnego zakupu idealnego materaca?
Jak dokonać wygodnego zakupu idealnego materaca?
W tym artykule dowiesz się jak szybko i łatwo znaleźć odpowiedni materac, który zagwarantuje wysoki poziom komfortu i będzie służył przed długie lata.
Poradnik połączeń hydrauliki domowej: jak skutecznie naprawić przeciekające rury
Poradnik połączeń hydrauliki domowej: jak skutecznie naprawić przeciekające rury
Poznaj prostych kroków do samodzielnej naprawy przeciekających rur w domu z naszym praktycznym poradnikiem. Oszczędzaj czas i pieniądze, nie czekaj na hydraulika!
Jak zakupić idealne dla nas łóżko, które zapewni dobry sen? Porady i inspiracje
Odkryj, jak dopasowanie idealnego miejsca do snu może poprawić jakość twojego odpoczynku. Pozwól się zainspirować naszymi poradami, aby znaleźć doskonałe miejsce do snu.
Tagi
Ostatnie wpisy