Polecamy
Pluskwy – jak się ich pozbyć
Porady domoweSprzątanie

Pluskwy – jak się ich pozbyć

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pluskwa domowa jest bardzo problematycznym owadem. Gdy obecność pluskwy zauważymy w swoim domu, niezwłocznie należy podjąć działania ku jej zwalczeniu. Owad ten może przenosić groźne choroby, poza tym często gryzie ludzi, co przekłada się na dokuczliwe swędzące ślady.

W jaki sposób zatem pozbyć się pluskiew z domu, jak wygląda pluskwa, jakie są domowe sposoby na pluskwy, czy jak charakteryzują się ugryzienia pluskwy — odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tekście! Przeczytaj

Pluskwy domowe — czym są i jak wyglądają pluskwy

Pluskwa jest owadem należącym do rodziny pluskwiaków różnoskrzydłych. Żywi się ona krwią ludzi i zwierząt ciepłokrwistych. Pomimo że owad ten został praktycznie całkowicie wytępiony w krajach rozwiniętych, aktualnie zaobserwować można jego powrót.

Pluskwa łóżkowa, bo tak również się ją nazywa, jest niewielkim owadem o owalnym kształcie. Wielkość dochodzi maksymalnie do kilku milimetrów. Owad nie posiada skrzydeł i zazwyczaj jest barwy czarnej bądź ciemnobrązowej, bordowej. Owady charakteryzuje cecha doskonałej umiejętności wspinaczki na wszelkie powierzchnie. Zatem bez trudu spotkać je można w miejscach położonych wysoko w mieszkaniu.

Pluskwa składa jaja, z których wylęgają się małe osobniki. Wyklucie się nowych osobników z jaj trwa około tygodnia, natomiast samica pluskwy może złożyć jednorazowo nawet do kilkuset jajek. Jaja pluskwy wyglądają jak małe ziarenka ryżu. Warto wspomnieć także o wylinkach, czyli jasnobrązowych, żółtych skórkach — w ten sposób również można rozpoznać ich obecność w mieszkaniu. Odchody pluskiew w postaci czarnych małych kropek (najczęściej jest ich wiele w jednym miejscu) także zdradzają np. pluskwy łóżkowe.

Co więcej, owady te potrafią bytować bez pożywienia nawet do 5 miesięcy, a także potrafią wprowadzić się w stan hibernacji nawet na dwa lata!

Ugryzienie pluskwy domowej

Wiele osób najczęściej dowiaduje się o pluskwach w mieszkaniu poprzez ugryzienia. Istotne jednak jest, że ugryzienie pluskwy nie powoduje dolegliwości bólowych, a jedynie swędzące ślady na skórze. Takie działanie wynika z faktu, iż owady podczas ugryzienia i wysysania krwi, wstrzykują substancję znieczulającą. Po kilku minutach pluskwa opuszcza ludzkie ciało. Do ugryzień najczęściej dochodzi w nocy, podczas snu.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Otóż po ugryzieniu na skórze ofiary powstaje zaczerwienienie i lekki obrzęk. Miejsca te stają się swędzące, jednak nie należy ich drapać, gdyż takie działanie może tylko pogorszyć sytuację. Pluskwy bardzo często kąsają punktowo, zatem zauważyć można wiele ugryzień w odstępach kilku centymetrów.

Z racji, że pluskwa jest pasożytem żywiącym się krwią, może przenosić rozmaite choroby. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. Wśród chorób, którymi może zostać zarażona osoba po ugryzieniu pluskwy, wymienia się wirusowe zapalenie wątroby typu B, lub enterokoki.

Jeżeli już doszło do ugryzienia, należy wiedzieć, co wtedy zrobić. Jak już wiadomo, ugryzienia pluskiew nie można drapać. Najlepiej odczekać jakiś czas i dolegliwości same przeminą, bądź zastosować doraźne środki, które można bez problemu znaleźć w aptekach.

Łóżko, czyli miejsce, gdzie mogą znajdować się pluskwy

Pluskwa domowa — skąd bierze się na domu

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że mitem jest, iż pluskwy powstają z nieporządku, czy brudu. Faktem jednak jest, że owady przenoszą się z miejsca na miejsce. Zatem jeżeli zauważymy owady w domu, prawdopodobnie zostały one przeniesione z innego miejsca, np. z hotelu, wraz z meblami, czy ubraniami.

Jak jednak sprawdzić, czy mamy do czynienia z całym siedliskiem pluskiew domowych? Lampka powinna się zapalić przede wszystkim po zaobserwowaniu ukąszeń. Wówczas należy przeglądnąć mieszkanie, w poszukiwaniu siedlisk owadów.

Najczęściej gnieżdżą się one w trudnych do zlokalizowania zakamarkach, dlatego poszukiwania mogą być nieco utrudnione. Tak czy inaczej, zawsze trzeba sprawdzić miejsca takie jak:

  • zakamarki w łóżku (często w okolicach skrzyni na pościel, końcówek tapicerki itp.),
  • okolice gniazdek elektrycznych,
  • miejsca za obrazami,
  • wgłębienia tapet,
  • zakamarki mebli,
  • firanki,
  • żaluzje,
  • listwy przypodłogowe,

i wiele innych miejsc.

Otóż w każdych miejscach, gdzie znajdują się choćby drobne dobrze zaciemnione szczeliny, pluskwy mogą założyć swoje gniazda. Na uwadze należy mieć też to, że owady te najchętniej bytują w okolicach swych żywicieli, dlatego tak często zaobserwować je można właśnie w łóżkach.

Warto podkreślić, że znalezienie siedliska pluskiew np. w meblu, a kolejno wyrzucenie tego mebla nie rozwiąże problemu!

Środki chemiczne pomocne w usuwaniu pluskiew

Jak pozbyć się pluskiew — zwalczanie pluskiew

Pluskwy domowe są owadami, których bezwzględnie należy się pozbyć. Próbować wytępić pluskwy możemy na własną rękę, jak i skorzystać z pomocy specjalisty.

Zwalczanie pluskiew czasami może być długim i żmudnym procesem, gdyż najlepiej, aby było wiadomo, gdzie konkretnie te owady znajdują się w mieszkaniu.

Za przykład podamy usuwanie owadów z materaca, czyli miejsca, gdzie obecność pluskiew jest najczęstsza.

Na początek należy przygotować pościel, nakrycia i inne rzeczy podobnego typu do prania i czyszczenia. Mowa również o elementach, które we wcześniejszym czasie znajdowały się na danym materacu. Rzeczy wpierw należy dokładnie wytrzepać najlepiej na świeżym powietrzu, a kolejno wyprać w wysokiej temperaturze (zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na metkach przedmiotów). Warto rozważyć też chemiczne czyszczenie pościeli.

Kolejnym krokiem jest dokładnie odkurzenie materaca i ramy łóżka. Nie można pominąć żadnych szczelin, czy zakamarków. Po zakończonym odkurzaniu pozbywamy się worka z odkurzacza, bądź dokładnie wytrzepujemy pojemnik na brud. Rozważyć też można wymianę filtrów, gdyż pluskwy mogą się w nich znajdować.

Następny krok to użycie środków chemicznych, którymi należy potraktować materac. Środki takie często występują w formie sprayu. Przed użyciem należy jednak dokładnie zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu, gdyż dane środki czasami mogą być drażniące i niebezpieczne. Jednym z polecanych środków jest taki, który powoduje wymrażanie pluskiew i ich jaj, jak i inne substancje owadobójcze.

Dobrą opcją jest też zastosowanie specjalnego poszycia materaca, przez który pluskwy nie zdołają się przedostać.

Pomoc specjalistów od zwalczania pluskiew

Kiedy własnymi siłami nie zdołamy sobie poradzić z usunięciem owadów z mieszkania, należy udać się po pomoc do specjalistów. Ci, często wykorzystują bardzo zaawansowane metody w zwalczaniu pluskiew, do których należy np. zamgławianie ULV.

Dany proces polega na wykorzystaniu skutecznie działającego preparatu chemicznego, który miesza się z wodą i za pomocą specjalnego narzędzia zwanego zamgławiaczem — rozpyla w mieszkaniu, a konkretnie w miejscach dotkniętych przez pluskwy. Dane urządzenia są w stanie wytworzyć krople stosowanej mieszaniny o wielkości 5-20 mikronów.

Co ważne, kiedy zechcemy zwalczyć pluskwy z pomocą specjalistów i tzw. zamgławiania, należy opuścić mieszkanie na jakiś czas, a po powrocie dokładnie wyprać wszelkie ubrania, pościel i inne tekstylia. 

Usuwanie pluskiew metodą zamgławiania

Środki zapobiegawcze wobec pluskiew

Dobrze jest wiedzieć, co działa niekorzystnie na pluskwy. Otóż wykorzystanie olejku eukaliptusowego może być dobrym krokiem. Dany olejek odstrasza pluskwy. Podobne działanie charakteryzują liście orzecha, naftę, czy liście fasolki szparagowej. Pomimo że owady te nie powstają z racji brudu w mieszkaniu, uważa się, że naturalny wróg pluskwy domowej to po prostu czystość — regularnie sprzątanie i stosowanie środków chemicznych.

Należy jednak mieć na uwadze, że są to środki doraźne, które odstraszają, ale nie zwalczają obecności pluskwy!

Podsumowanie

Pluskwy to bardzo uporczywe owady, które zdecydowanie zagrażają bezpieczeństwu domowników. Kiedy je zauważymy, od razu należy zwalczyć pluskwy. Jak widać, jest na to kilka sposobów, w tym z wykorzystaniem pomocy specjalistów — metoda ta jest niezwykle skuteczna. Domowe sposoby na pluskwy również są dobre, aczkolwiek nie zawsze mogą przynieść zamierzony efekt! Pamiętaj, że kiedy zauważysz je w domu, zwalczanie pluskiew jest konieczne!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?
Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?
Masz nowe akwarium i nie masz pojęcia, jaki typ oświetlenia do niego dobrać? Wybór zależy od kilku czynników – sprawdź jakich!
Skuteczne metody na utrzymanie porządku w garażu – praktyczne wskazówki
Skuteczne metody na utrzymanie porządku w garażu – praktyczne wskazówki
Odkryj sprawdzone sposoby na utrzymanie czystości i porządku w garażu. Zastosuj praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci efektywnie zorganizować przestrzeń i zaoszczędzić czas.
Jak usunąć naklejki ze szkła? Sprawdzone sposoby!
Jak usunąć naklejki ze szkła? Sprawdzone sposoby!
Naklejki na szkle, które nie powinny się tam znajdować, nadają się tylko do usunięcia! Tylko jak to zrobić?
Ostatnie wpisy