Polecamy
Woda filtrowana czy kranowa – która jest zdrowsza?
ProfilaktykaUroda i zdrowie

Woda filtrowana czy kranowa – która jest zdrowsza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aż 60% Polaków wątpi, że woda z kranu jest zdrowa. Nie brakuje też negatywnych mitów na temat wody filtrowanej. Jak to jest z tą wodą? Rozwiewamy wątpliwości.

Na przestrzeni ostatnich lat jakość wody w naszych kranach znacznie się poprawiła. To na skutek modernizacji stacji uzdatniania wody i wodociągów przeprowadzonych przez gminy. Dzięki temu kranówka rzeczywiście nadaje się do picia. Jeżeli mimo to woda z kranu w twoim domu nie smakuje zbyt dobrze, to prawdopodobnie wina starych rur, z których się wydostaje.

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Liczne, regularne badania potwierdzają, że woda wydostająca się z wodociągów jest chemicznie i mikrobiologicznie czysta oraz dobra jakościowo. Jednak w przypadku, kiedy rury w naszym domu, czy na osiedlu, w którym mieszkamy nie były wymieniane przez długie lata, wówczas wydostająca się z nich woda może znacznie stracić na jakości. Podczas długiej drogi przez stare rury, w wodzie mogą pojawić się szkodliwe związki, m.in. ołów i miedź. Co więcej, w takim przypadku woda może również stać się twarda, co jest przyczyną powstawania kamienia, który wpływa negatywnie wpływa na smak wody.

Fot. rony michaud / Pixabay 

Czy filtrowana woda jest zdrowa?

W przypadku, kiedy woda z kranu po przebyciu drogi przez starą instalację w miejscu naszego zamieszkania nie nadaje się do picia, rozwiązaniem jest filtr. 

Filtry mechaniczne

Filtry mechaniczne uważa się za najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Filtry te zatrzymują wszystkie większe zanieczyszczenia, takie jak piasek, muł, czy szlam i nie wyławiają wody z minerałów. 

Filtry z wkładami węglowymi

Filtry z wkładami węglowymi stosowane w dzbankach do filtrowania wody są coraz bardziej popularne. Usuwają chlor oraz zanieczyszczenia organiczne, herbicydy i pestycydy. Niektóre wkłady mają dodatkowo właściwości bakteriobójcze.

Filtry z odwróconą osmozą

To filtry odznaczające się największą skutecznością w oczyszczaniu wody. Przez długi czas jednak na filtry te patrzono z podejrzliwością. Badania potwierdziły, że filtry z odwróconą osmozą są bezpieczne dla naszego zdrowia. Filtry te działają na podobnej zasadzie jak filtry do dzbanków – również opierają się na filtrach węglowych, tyle że przez swój rozmiar zapewniają dokładniejsze oczyszczanie. Filtry z odwróconą osmozą umożliwiają picie wody średnio zmineralizowanej, uważanej za bogatą w wartościowe składniki i bliską naturze.

Źródło: Dziecisawazne.pl

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stacje transformatorowe – czym są i czy warto je budować?
Stacje transformatorowe – czym są i czy warto je budować?
Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w przesyłaniu energii elektrycznej do odbiorców końcowych.
Zewnętrze drzwi stalowe czy aluminiowe czy może drewniane – które lepsze?
Zewnętrze drzwi stalowe czy aluminiowe czy może drewniane – które lepsze?
Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to niezwykle ważny element każdego domu jednorodzinnego.
Jak podłączyć laptopa do projektora?
Jak podłączyć laptopa do projektora?
Chcesz przesłać obraz z laptopa na projektor i nie masz pojęcia, jak to zrobić? Chcesz się dowiedzieć, jak zadbać o jakość przesyłanego obrazu i dźwięku? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Ostatnie wpisy