Polecamy
Woda filtrowana czy kranowa – która jest zdrowsza?
ProfilaktykaUroda i zdrowie

Woda filtrowana czy kranowa – która jest zdrowsza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aż 60% Polaków wątpi, że woda z kranu jest zdrowa. Nie brakuje też negatywnych mitów na temat wody filtrowanej. Jak to jest z tą wodą? Rozwiewamy wątpliwości.

Na przestrzeni ostatnich lat jakość wody w naszych kranach znacznie się poprawiła. To na skutek modernizacji stacji uzdatniania wody i wodociągów przeprowadzonych przez gminy. Dzięki temu kranówka rzeczywiście nadaje się do picia. Jeżeli mimo to woda z kranu w twoim domu nie smakuje zbyt dobrze, to prawdopodobnie wina starych rur, z których się wydostaje.

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Liczne, regularne badania potwierdzają, że woda wydostająca się z wodociągów jest chemicznie i mikrobiologicznie czysta oraz dobra jakościowo. Jednak w przypadku, kiedy rury w naszym domu, czy na osiedlu, w którym mieszkamy nie były wymieniane przez długie lata, wówczas wydostająca się z nich woda może znacznie stracić na jakości. Podczas długiej drogi przez stare rury, w wodzie mogą pojawić się szkodliwe związki, m.in. ołów i miedź. Co więcej, w takim przypadku woda może również stać się twarda, co jest przyczyną powstawania kamienia, który wpływa negatywnie wpływa na smak wody.

Fot. rony michaud / Pixabay 

Czy filtrowana woda jest zdrowa?

W przypadku, kiedy woda z kranu po przebyciu drogi przez starą instalację w miejscu naszego zamieszkania nie nadaje się do picia, rozwiązaniem jest filtr. 

Filtry mechaniczne

Filtry mechaniczne uważa się za najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Filtry te zatrzymują wszystkie większe zanieczyszczenia, takie jak piasek, muł, czy szlam i nie wyławiają wody z minerałów. 

Filtry z wkładami węglowymi

Filtry z wkładami węglowymi stosowane w dzbankach do filtrowania wody są coraz bardziej popularne. Usuwają chlor oraz zanieczyszczenia organiczne, herbicydy i pestycydy. Niektóre wkłady mają dodatkowo właściwości bakteriobójcze.

Filtry z odwróconą osmozą

To filtry odznaczające się największą skutecznością w oczyszczaniu wody. Przez długi czas jednak na filtry te patrzono z podejrzliwością. Badania potwierdziły, że filtry z odwróconą osmozą są bezpieczne dla naszego zdrowia. Filtry te działają na podobnej zasadzie jak filtry do dzbanków – również opierają się na filtrach węglowych, tyle że przez swój rozmiar zapewniają dokładniejsze oczyszczanie. Filtry z odwróconą osmozą umożliwiają picie wody średnio zmineralizowanej, uważanej za bogatą w wartościowe składniki i bliską naturze.

Źródło: Dziecisawazne.pl

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak czyścić umywalkę?
Jak czyścić umywalkę?
Dowiedz się, jak skutecznie i bez wysiłku myć umywalkę, aby każdego dnia lśniła czystością.
Nowoczesna jadalnia – czego nie powinno w niej zabraknąć?
Nowoczesna jadalnia – czego nie powinno w niej zabraknąć?
Jadalnia to miejsce spotkań i wspólnego spożywania posiłku. Zadbaj o to, by każdy czuł się w niej jak najlepiej.
Jak ładnie pościelić łóżko — 5 praktycznych wskazówek
Jak ładnie pościelić łóżko — 5 praktycznych wskazówek
Czym i jak pościelić łóżko? Oto kilka praktycznych i prostych sposobów.
Ostatnie wpisy