Polecamy
Nieruchomości na aukcji komorniczej – jakie i kiedy?
Kupuj mądrze

Nieruchomości na aukcji komorniczej – jakie i kiedy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aukcje komornicze dotyczą wielu rzeczy. Mogą to być samochody, biżuteria czy dzieła sztuki, które należały do dłużnika. Oprócz ruchomości przedmiotem licytacji komorniczej mogą być także nieruchomości. Na aukcji możesz zakupić mieszkanie nawet o połowę taniej, niż normalnie. Jakie nieruchomości mogą być przedmiotem licytacji komorniczej? Co trzeba zrobić, by wziąć udział w aukcji? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie po zakupie nieruchomości? 

Co to jest aukcja komornicza? 

Na początek należy sobie wyjaśnić termin „aukcja komornicza”. Znana jest również pod nazwą licytacja komornicza. Jest to czynność publiczna, prowadzona przez komornika. Podczas aukcji licytowane są ruchomości oraz nieruchomości dłużnika. Wszystkie licytacje mają charakter publiczny. Każdy obywatel ma prawo biernie brać w niej udział. Co trzeba zrobić, by móc licytować wystawione na aukcji nieruchomości? W pierwszej kolejności musisz mieć ukończone 18 lat i nie być osobą wymienioną w przepisach. Zakaz licytacji mają dłużnik, komornik, ich rodziny oraz osoby, które wcześniej uczestniczyły w licytacjach i nie dopełniły ich warunków. Wcześniej również należy wpłacić wadium, czyli tzw. rękojmię. Wynosi ona 1 proc. wartości danej nieruchomości. Więcej o samej aukcji komorniczej, dowiesz się z artykułu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/aukcje-komornicze-czym-sa-i-jak-dzialaja

Jakie nieruchomości mogą być przedmiotem licytacji? 

Jak już wiesz, na aukcję trafiają rzeczy takie, jak sprzęt AGD oraz RTV, samochody czy nawet ubrania. Często są to także nieruchomości. Komornik może wystawić na licytację domy jednorodzinne, mieszkania, lokale użytkowe, hale, garaże, miejsca postojowe, magazyny, grunty. Każda z wyżej wymienionych nieruchomości, może zostać zajęta przez komornika na wniosek wierzyciela i zlicytowana. Finanse uzyskane w trakcie aukcji, mają zaspokoić roszczenia osoby, która wszczęła postępowanie oraz pokryć koszty komornicze. 

Na co uważać podczas zakupu nieruchomości z licytacji komorniczej? 

Aukcja komornicza może wydawać się atrakcyjnym sposobem na nabycie mieszkania czy domu jednorodzinnego. Możesz stać się właścicielem nieruchomości po atrakcyjnej cenie. Jednak z aukcją komorniczą i zakupem mieszkań czy domu wiążą się różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest prawo do dożywotniego użytkowania lokalu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli kupisz mieszkanie obciążone takim zapisem, lokator będzie miał prawo mieszkać w nim, aż do swojej śmierci. Dodatkowo będziesz musiał zapewnić mu godne warunki życia, wyżywienie oraz opiekę. To, czy nieruchomość jest obciążona takim zapisem, możesz sprawdzić w III dziale księgi wieczystej.

Przed wpłaceniem rękojmi, która jest potwierdzeniem chęci wzięcia czynnego udziału w licytacji, sprawdź stan mieszkania czy domu. Często zdarza się tak, że nieruchomości, które są wystawiane na aukcję komorniczą, wymagają gruntownego remontu. Może się wówczas okazać, że atrakcyjna cena zakupu, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które trzeba będzie ponieść, by lokal nadawał się do użytku. Dodatkowo nieruchomość warto ubezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych lub kradzieży z włamaniem. Ceny polisy są bardzo różne. Ich wysokość zależy od różnych dodatków. Warto w takiej sytuacji skorzystać z porównywarek ubezpieczeń. Jedną z nich znajdziesz na ubezpieczeniemieszkania.pl

Jeśli wygrasz licytację, masz dwa tygodnie na to, by wpłacić całość kwoty. Może się okazać, że będziesz miał problem ze zdobyciem finansowania. Możesz wnosić o odroczenie płatności, jednak sąd może ją przesunąć maksymalnie o miesiąc.

Zdjęcie główne: Tingey Injury Law Firm/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Naturalne środki czyszczące, które znajdziesz w swojej kuchni
Naturalne środki czyszczące, które znajdziesz w swojej kuchni
Odkryj moc czyszczącą produktów, które masz pod ręką. Sól, ocet, soda oczyszczona i wiele innych naturalnych składników mogą zamienić Twoją kuchnię w ekologiczny arsenał sprzątający.
4 małe meble, które musisz mieć w swoim domu
4 małe meble, które musisz mieć w swoim domu
Aranżacja mieszkania czy domu to poważne przedsięwzięcie, do którego trzeba podejść rozsądnie i z dystansem.
Poradnik praktycznego wykorzystania tektury litej w rękodziele
Poradnik praktycznego wykorzystania tektury litej w rękodziele
Tektura lita jest wszechstronnym i łatwym w obróbce materiałem, który daje wiele możliwości twórczych.
Ostatnie wpisy