Polecamy
Jak wybrać dobry zamek do drzwi?
Kupuj mądrze

Jak wybrać dobry zamek do drzwi?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na dobre zabezpieczenie domu składa się wiele elementów, między innymi dobry zamek do drzwi. Trzeba więc go wybrać, zwracając uwagę na odpowiednie kwestie. Podpowiadamy, jak wybrać jak najlepszy zamek do drzwi.

Rodzaje zamków do drzwi

Wpuszczane i nawierzchniowe

To jeden z najważniejszych podziałów zamków, który dzieli je pod względem sposobu montażu. Zamki wpuszczane to wewnętrzne zamki instalowane w środku drzwi. Wkładane są do specjalnie przygotowanych otworów. Zamki nawierzchniowe natomiast to inaczej zewnętrzne albo nadrzwiowe. Mocuje się je do drzwi. Najczęściej polecane są do drzwi, które są zbyt cienkie, żeby zamontować w nich zamek wpuszczany.

Wśród zamków wpuszczanych i nawierzchniowych dostępne są zamki rozporowe i wielopunktowe, które od zwykłych odróżniają się tym, że zamiast jednego rygla mają kilka, które zamykają drzwi w kilku płaszczyznach. Takie zamki można znaleźć w sklepie Sparta, na stronie https://www.sparta.com.pl/pl/wielopunktowe-i-listwowe-zamki.

Zamki mechaniczne

To te wykorzystywane najczęściej. Charakteryzują się skutecznością działania i niedużą ceną. Przesunięcie rygla odbywa się w takich zamkach dzięki przekręceniu klucza. Bezpieczeństwo zamków mechanicznych zależne jest od kombinacji ząbków oraz od nacięć na pasującym do nich kluczu.

Zamki elektromechaniczne

Tutaj tradycyjny zamek połączony jest z elektronicznym sterowaniem. Zamiast zwykłego klucza używana jest karta albo brelok. Zakodowana informacja umożliwia otworzenie drzwi. Ten rodzaj zamków spotykany jest najczęściej w urzędach, biurach czy hotelach.

Rodzaje zamków dostosowane są także do materiałów, z jakich wykonane są drzwi. Będą to więc zamki do drzwi drewnianych, szklanych czy wykonanych z aluminium. Te ostatnie dostępne są na  stronie https://www.sparta.com.pl/pl/zamki-do-aluminium-zamki.

Jaki zamek do drzwi przesuwnych?

Zamki do drzwi przesuwnych nie mogą być zwyczajne. Najlepiej jest użyć tzw. Zamków meblowych, które nie zakłócają działania mechanizmu zamykania i otwierania drzwi. Żeby zabezpieczyć drzwi przesuwne, można użyć kilku rodzajów zamków:

– zamek wciskany

– zamek żaluzjowy

– zamek do drzwi przesuwnych ze szkła.

Na stronie https://www.sparta.com.pl/pl/zamki-do-drzwi-przesuwnych-zamki dostępna jest szeroka oferta różnego rodzaju zamków do drzwi przesuwnych.

Jaki zamek do drzwi wejściowych?

Drzwi wejściowe mają zapewnić bezpieczeństwo domownikom, więc wybór odpowiedniego zamka jest bardzo istotny. Na poziom bezpieczeństwa zamka mają wpływ:

– ilość bolców obrotowego bębenka wkładki cylindrycznej. Im więcej takich bolców, tym lepiej.

– obecność zabezpieczenia przed przewierceniem. Najczęściej to blaszka zamontowana wewnątrz zamka.

– zabezpieczenia przed wyłamaniem i otwarciem wytrychem.

Na co zwrócić uwagę?

Najlepiej byłoby, gdyby drzwi wejściowe wyposażone były w więcej niż jeden zamek. Wybierając zamek do drzwi należy wziąć pod uwagę także kierunek otwierania drzwi, ponieważ niektóre zamki nie są uniwersalne i nie pasują do drzwi lewych i prawych. Istotne jest także dostosowanie rozmiaru i wagi drzwi do wybieranego zamka, tak żeby nie stanowił on dla drzwi obciążenia. Ważna jest także grubość skrzydła, ponieważ do tej grubości musi być dostosowana wkładka zamka. Powinno zwrócić się także uwagę na to, czy w drzwiach jest otwór do wpuszczenia zamka i jakie ma wymiary.

Wybierając zamek do drzwi, warto zwrócić uwagę także na posiadane przez niego certyfikaty bezpieczeństwa i atesty. Zamki do drzwi zewnętrznych powinny być odpowiednio przetestowane, natomiast drzwi wewnętrzne nie muszą mieć tylu certyfikatów.

Zdjęcie główne: PhotoMIX Company/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mozaika dekoracyjna – gdzie ją umieścić?
Mozaika dekoracyjna – gdzie ją umieścić?
Dowiedz się, jak i gdzie położyć dekoracyjną mozaikę w Twoim domu.
Jaką podkaszarkę do trawy wybrać?
Jaką podkaszarkę do trawy wybrać?
Przedstawiamy podkaszarki do trawy warte uwagi! Zobacz jaką podkaszarkę powinieneś kupić, by się nie zawieść!
Czy warto inwestować w fotelik samochodowy dla psa?
Czy warto inwestować w fotelik samochodowy dla psa?
Dowiedz się, dlaczego fotelik samochodowy dla psa to kluczowy element podróży. Odkryj zalety inwestycji w bezpieczeństwo i komfort swojego czworonożnego przyjaciela.
Ostatnie wpisy