Polecamy
Jakim zabiegom poddać podłogi przemysłowe?
Porady domowe

Jakim zabiegom poddać podłogi przemysłowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Podłogi przemysłowe każdego dnia narażone są na działanie niekorzystnych czynników. Ich odpowiednie czyszczenie i konserwacja mogą znacząco przedłużyć żywotność powierzchni, która nawet mimo wielu lat użytkowania, będzie spełniać swoje funkcje i wyglądać estetycznie. Jakim zabiegom powinno się poddawać podłogi przemysłowe, aby zachowały funkcjonalność?

Jakie są rodzaje podłóg przemysłowych?

Podłoga jest ważnym elementem każdego pomieszczenia. W warunkach przemysłowych wybór posadzki jest szczególnie istoty, ponieważ poza estetycznym wyglądem musi zapewniać szereg innych, dodatkowych parametrów. W zakładach przemysłowych powierzchnia podłóg narażona jest zazwyczaj na ciągły kontakt z odczynnikami chemicznymi oraz na uszkodzenia mechaniczne, wynikające ze stosowania ciężkich sprzętów. Z tego względu ważne jest dobranie materiału na posadzkę, który nie będzie zbyt delikatny.

Często wykorzystywane są posadzki betonowe ze względu na ich wysoką trwałość. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i większość odczynników chemicznych. Ponadto podłogi betonowe są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu i konserwacji, ponieważ stanowią jednolitą powierzchnię. Można je dowolnie barwić, malować i pokrywać specjalnymi powłokami. W niektórych zakładach przemysłowych stosuje się także płytki, które również mają wiele lat. Ich czyszczenie jest bardzo proste, a wiele rodzajów jest odpornych na działanie środków chemicznych. Dzięki czemu można je odkażać silnymi substancjami. Jednak są mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne od betonu.

Jak zabezpieczać podłogi przemysłowe?

Impregnacja posadzek pozwala przedłużyć ich żywotność i ograniczyć niszczenie związane z intensywną eksploatacją. Zabezpieczenia powierzchni specjalną powłoką umożliwia także zabezpieczenie jej przed wilgocią i rozwojem pleśni i mchu. Dzięki temu nie tylko podłoga nie ulega uszkodzeniom, lecz także nie stanowi środowiska do rozwoju mikroorganizmów zagrażających zdrowiu pracowników. Dodatkowo podłogi pokryte specjalną powłoką są łatwiejsze w czyszczeniu, a ich konserwacja jest szybsza i prostsza.

Epoksydowa powłoka podłogowa podnosi wytrzymałość podłóg na obciążenia i może mieć także właściwości antypoślizgowe, co znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Zastosowanie żywicy epoksydowej w konserwacji podłóg pozwala zapobiec rozwojowi wilgoci i wypełnić ewentualne pęknięcia, nie dopuszczając do dalszych uszkodzeń. Głęboko wnikająca powłoka uszczelnia porowate powierzchnie, podnosząc wytrzymałość betonu i utwardzając jako strukturę. Błyszczące wykończenie ma również wartości estetyczne – może stanowić nawet element dekoracyjny wnętrza.

Jak skutecznie czyścić podłogi przemysłowe?

Czyszczenie podłóg przemysłowych pokrytych specjalistyczną powłoką jest zdecydowanie szybsze i prostsze niż w przypadku powierzchni niepoddanych impregnacji. W celu skutecznego pozbycia się zabrudzeń bez obaw o uszkodzenie posadzki, należy korzystać z profesjonalnych środków czystości, dedykowanych czyszczeniu podłóg przemysłowych. Mają one większą skuteczność w walce z ciężkimi zabrudzeniami i są dostosowane do materiałów, z których wykonano posadzki. Proces ten można przeprowadzać ręcznie, jednak szczególnie w zakładach o dużej powierzchni, zalecane jest korzystanie ze specjalistycznych maszyn czyszczących.

Fot.: Lalit Kumar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy alergię trzeba leczyć?
Czy alergię trzeba leczyć?
Koniecznie przeczytaj ten artykuł, jeśli cierpisz z powodu kataru siennego lub wysypki. Dowiesz się, czy warto i jak leczyć alergię.
Wykorzystanie przestrzeni w małych mieszkaniach: praktyczne porady dotyczące mebli na wymiar
Wykorzystanie przestrzeni w małych mieszkaniach: praktyczne porady dotyczące mebli na wymiar
Odkryj jak efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń w małym mieszkaniu dzięki praktycznym wskazówkam dotyczącym mebli na wymiar.
Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny – czym się różnią?
Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny – czym się różnią?
Dlaczego panowie świętują dwa razy? Czym różni się Dzień Chłopaka od Dnia Mężczyzny oraz kiedy obchodzimy te święta? Zobacz!
Ostatnie wpisy