Polecamy
Jak dobrać firany do pomieszczenia?
Porady domoweUrządzanie

Jak dobrać firany do pomieszczenia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybór odpowiednich firan to nie tylko kwestia estetyki, ale także chęć funkcjonalnego usprawnienia pomieszczenia. Odpowiedni ich dobór może wpłynąć na nastrój, prywatność oraz komfort w danej przestrzeni. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ firany muszą być nie tylko piękne, ale również powinny idealnie komponować się z wnętrzem. Na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Dobór firan zgodnych z własnymi preferencjami

Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze firan, jest kierowanie się jedynie modą i inspiracjami. Ten aspekt jest co prawda istotny, ale nie najważniejszy. Zanim podejmiemy decyzję, warto przede wszystkim ustalić najważniejsze priorytety. Dopiero na ich podstawie można sięgnąć po właściwy produkt, który spełni nasze wszystkie oczekiwania.

Warto odpowiedzieć sobie na początek na kilka pytań. Czy zależy nam głównie na prywatności? Może chcemy mieć pewność, że firana będzie częściowo chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem w ciągu dnia? Jeśli okno znajduje się w reprezentatywnej części domu lub mieszkania to zapewne kluczową kwestią będzie jej estetyka. Dlatego warto mieć świadomość, że firanki do kuchni będą znacząco różnić się od tych zastosowanych w salonie.

Jak dobrać odpowiedni kolor i materiał firan?

Kolor i materiał firan to kwestia kluczowa przy ich wyborze. Te dwa aspekty mają ogromny wpływ na ostateczny wygląd i atmosferę panującą w danym pomieszczeniu. Przy doborze koloru można zdecydować się na dwa rozwiązania. Najpopularniejszą opcją jest stworzenie odpowiedniej harmonii kolorystycznej, gdzie firany naturalnie wkomponują się w barwy ścian i mebli. Drugim rozwiązaniem jest świadomy kontrast, który przyciąga wzrok i dodaje charakteru do każdego wnętrza.

Niebagatelne znaczenie ma także materiał firan. Te wykonane z lekkich materiałów, np. z lnu, doskonale przepuszczają światło. Natomiast te cięższe, wykonane z żakardu lub aksamitu, zapewniają większą izolację. Tym samym dają niewielki cień w pomieszczeniu. Natomiast do pomieszczeń typowo użytkowych, takich jak łazienka lub kuchnia, warto wybrać firany z tkanin łatwych do czyszczenia, np. poliester.

Przy doborze firan należy pamiętać także o dostępnych wzorach i zdobieniach. Wybór jest kwestią bardzo indywidualną, więc ostateczna decyzja powinna zależeć od gustów domowników. Należy jednak zawsze poszukiwać spójnych rozwiązań, które stworzą w pomieszczeniu harmonijną całość. Zbyt duża ilość bodźców wizualnych nie jest dobrym pomysłem, więc warto postawić na kompromis między wyglądem a funkcjonalnością.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać i zainstalować elementy dodatkowe do systemu kominowego
Jak prawidłowo dobrać i zainstalować elementy dodatkowe do systemu kominowego
Poznaj specyfikę doboru i instalacji elementów dodatkowych do systemu kominowego. Praktyczne porady, wytyczne i zasady, które pomogą Ci poprawić funkcjonalność i wydajność Twojego komina.
Instalacje technologiczne dla przemysłu – co warto wiedzieć o tej branży?
Instalacje technologiczne dla przemysłu – co warto wiedzieć o tej branży?
Niezależnie od tego, czy jest to przemysł chemiczny, paliwowy, budownictwo, lotnictwo, inżynieria środowiska czy przemysł energetyczny, producenci urządzeń i instalacji technologicznych są dostępni dla każdej branży.
Jakie właściwości i zastosowanie ma poliwęglan?
Jakie właściwości i zastosowanie ma poliwęglan?
W nowoczesnym budownictwie szkło stało się materiałem przestarzałym i mało praktycznym. Poznaj jego zastępnik - poliwęglan, czyli tworzywo o bardzo wielu zaletach i szerokim zastosowaniu.
Ostatnie wpisy